PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qDQogICoNCiAgKiBSZXZpdmUgQWRzZXJ2ZXIgQXN5bmNocm9ub3VzIEpTIFRhZw0KICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMg0KICAqDQogICovLS0+DQoNCjxpbnMgZGF0YS1yZXZpdmUtem9uZWlkPSIyMiIgZGF0YS1yZXZpdmUtaWQ9IjQ0YjE3NjQxYmM5ODg5NTk2YTJkN2I3ZmQ1NGI1ZmU1Ij48L2lucz4NCjxzY3JpcHQgYXN5bmMgc3JjPSIvL3IuY296YWR6aWVuLnBsL3NlcnZlci93d3cvZGVsaXZlcnkvYXN5bmNqcy5waHAiPjwvc2NyaXB0Pg==

Prezydent otrzymał absolutorium

Rada Miejska udzieliła absolutorium Prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu za wykonanie budżetu za 2014 rok. Radni mówią o kuriozum prawnym bo za budżet odpowiada były prezydent Andrzej Kosztowniak, a obecny prezydent rządzi miastem dopiero od połowy grudnia ubiegłego roku.

Prawo jest prawem i radni musieli głosować absolutorium dla obecnego prezydenta, choć Radosław Witkowski urząd ten sprawuje dopiero od połowy grudnia ubiegłego roku. – Ja odpowiadałem zaledwie za trzy pięćdziesiąte tego budżetu. Zostałem prezydentem Radomia 10 grudnia. To taka dziwna konstrukcja prawna, nad którą należy się zastanowić – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Podobnego zdania są radni Prawa i Sprawiedliwości. – My wiele razy mówiliśmy jako środowisko polityczne o tym, że ktoś powinien podjąć odważną decyzję: albo skrócić albo wydłużyć kadencję samorządu terytorialnego. Wszystko po to byśmy nie mieli sytuacji, że w końcówce roku budżetowego, nowy prezydent przyjmuje budżet, za który odpowiada jego poprzednik – mówi Jakub Kowalski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zanim radni głosowali absolutorium, wysłuchali sprawozdań finansowego i wykonania budżetu za rok 2014, przygotowanego przez skarbnika miasta Sławomira Szlachetkę. W roku ubiegłym dochody miasta wyniosły ponad 985 milionów złotych. Wydatki to ponad miliard złotych. – Tak naprawdę to mój budżet i radnych, którzy przyjęli go w poprzednim roku. Wykonanie budżetu za 2014 rok zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Wykonaliśmy go naprawdę solidnie – mówi Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia, a dziś radny Prawa i Sprawiedliwości. Za przyjęciem sprawozdań finansowego i wykonania budżetu za 2014 rok głosowało 24 radnych, za było 23 a jeden wstrzymał się od głosu. Za udzieleniem absolutorium głosowało natomiast 21 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu. Wśród tych ostatnich był Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem: - Już w momencie uchwalania ten budżet był dla mnie nie do końca czytelny. Okazało się, że po zakończeniu roku kalendarzowego, nie wszystko co było w nim zapisane, zostało zrealizowane. Część w trakcie roku zostało z tego budżetu usunięte. Deficyt budżetowy za rok 2014, który był planowany na ponad 35 milionów złotych, wyniósł ponad 28 milionów złotych. Zadłużenie gminy miasta Radomia na dzień 31 grudnia 2014 roku wyniosło blisko 430 milionów złotych. – Większość samorządów pozostawia jakiś dług. Są też i takie, które mają nadwyżkę, ale tych jest kilka. Są samorządy, które są bardziej zadłużone niż nasze miasto. Radom jest na bardzo bezpiecznym poziomie zadłużenia – dodaje Andrzej Kosztowniak. Dofinansowanie zewnętrzne realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych w budżecie za ubiegły rok wyniosło ponad 70 milionów złotych, w tym ponad 40 milionów pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.

26 czerwiec 2015
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 2018-10-04 22:01
  dżast test
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 2018-10-04 22:09
   Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo. Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo. Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo. Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo. Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo. Teraz trochę dłuższy komentarz, żeby przetestować to i owo.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu