Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

93 mln. zł na przebudowę Wojska Polskiego

piątek, 29 grudzień 2017 17:28 Autor 

93 ml złotych dostanie Radom z budżetu państwa na przebudowę Alei Wojska Polskiego. To 80% wszystkich kosztów. To jednocześnie koniec sporu między władzami miasta, a radomskimi politykami PiS to, kto i w jakiej wysokości powinien finansować ten remont.

 

Historia sporu o finansowanie przebudowy ulicy Wojska Polskiego jest prawie tak długa jak sama ulica. Zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku. Najpierw chodziło o sfinansowanie dokumentacji projektowej, na które ostatecznie 1,5 miliona złotych przekazał skarb państwa. Jednocześnie cała inwestycja została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2017 - 2020. Koszt przebudowy ma wynieść blisko 120 milionów złotych. I wtedy zaczęły się spory o to ile procent tej kwoty da skarb państwa. Miasto stało na stanowisku, że powinno otrzymać 80%, bo to odcinek drogi krajowej i większość ruchu generuje ruch tranzytowy. Ale politycy PiS wskazywali subwencję drogową jako jedyne możliwe źródło finansowania. Tyle, że z subwencji drogowej można uzyskać nie więcej niż 50%, czyli mniej więcej 60 milionów. Prezydent Radomia odrzucił tę możliwość, co spotkało się z krytyką ze strony polityków PiS. - Prezydent wiedział przecież, już po rozmowie z ministrem, że może starać się o dofinansowanie w wysokości 50% kosztów inwestycji, i nagle zmienia zdanie – mówił w styczniu Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

W marcu władze miasta krytykował poseł Marek Suski. - Udało nam się załatwić pieniądze na budowę alei Wojska Polskiego. Niestety władze Radomia nie potrafiły przystąpić do tego projektu. Przepadło 60 milionów złotych – mówi poseł.

Ale władze Radomia twardo przypominały, że w „kontrakcie dla Radomia”, który przed wyborami podpisali obecni posłowie PiS była mowa o finansowaniu przebudowy alei Wojska Polskiego z budżetu państwa. Czyli do 80%. - Wielokrotnie informowaliśmy że subwencja to za mało i śmiało możemy ubiegać się o kwotę wyższą – przypomina Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Ale kto wie, czy sprawa Wojska Polskiego ruszyłaby z miejsca, gdyby ulica sama nie przypomniała o sobie. W czerwcu zapadła się część wiaduktu. W lipcu prezydent złożył wniosek do ministra finansów, żeby wpisać przebudowę ulicy do budżetu państwa na trzy lata, do 2020 roku. Łączna kwota to 93 miliony złotych. Ale nawet wówczas radomscy parlamentarzyści PiS taki model finansowania wykluczali. - Ta droga, którą my wskazaliśmy, i z której wielokrotnie jako Radom korzystaliśmy, czyli subwencji drogowej jest drogą właściwą – mówił w lipcu tego roku Andrzej Kosztowniak, poseł PiS.

Potem jednak wniosek do ministra wysłał wojewoda mazowiecki. I okazało się, że upór przynosi korzyści. Wojska Polskiego została wpisana do budżetu państwa z kwotą dofinansowania 93 miliony złotych. W czwartek na swoim profilu poinformował o tym wicemarszałek senatu Adam Bielan. - To jest chyba największa dotacja z budżetu państwa, jaka kiedykolwiek wpłynęła do Radomia. Były też oczywiście projekty unijne, natomiast z budżetu państwa chyba nigdy takiej dotacji nie otrzymaliśmy. I nie ma drugiej takiej inwestycji samorządowej, z tego co mówili urzędnicy Ministerstwa Finansów, która byłaby dotowana w tak znacznym stopniu, bo 80% wartości inwestycji to jest najwyższy dopuszczalny prawem poziom dofinansowania – mówi Adam Bielan.

Dziś te informacje potwierdzali pozostali parlamentarzyści i ministrowie PiS. - 93 miliony, 120 tysięcy złotych w perspektywie najbliższych trzech lat na budowę, bo to nie modernizacja, to będzie budowa alei Wojska Polskiego to wielki sukces nasz i wielki prezent dla Radomia i mieszkańców regionu radomskiego – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.

Władze miasta i podkreślają zaangażowanie jednej zwłaszcza osoby – marszałka Adama Bielana. - Ja chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali nad tym projektem, ale nie ukrywam, że przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować marszałkowi Adamowi Bielanowi. Miałem okazję z panem marszałkiem współpracować i pracować nad tym projektem od końca sierpnia – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

W wypowiedziach mniej lub bardziej oficjalnych przedstawiciele władz miasta dokonują podziałów – na tych polityków PiS, którzy wspierają miasto, i na tych, którzy mają z tym problem. - Współpracownicy prezydenta zaczęli dzielić już polityków Prawa i Sprawiedliwości na lepszych i gorszych, na tych z którym można współpracować, na tych, z którymi się źle współpracuje. Otóż proszę państwa my jesteśmy drużyną, której nie uda si rozbić takimi prostymi sztuczkami jak dzielenie, mówienie o tym, że jeden z nas jest bardziej skuteczny inny mniej. To był nasz drużynowy sukces – zapewnia minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu RP.

Na razie wszystkie strony jednym głosem podkreślają, że przebudowa Wojska Polskiego jest ważna i pomoże także w rozwoju radomskiego lotniska. - Wspieramy bardzo mocno tym samym projekt lotniska w Radomiu i wszyscy powinni sobie z tego zdawać sprawę jak mocnym wsparciem jest połączenie trzech tras krajowych, to jest „siódemki”, „dwunastki” i „dziewiątki w jeden duży węzeł – mówi Andrzej Kosztowniak, poseł PiS. - Jest to inwestycja bardzo ważna z punktu widzenia wszystkich planów dotyczących portu lotniczego Radom – Sadków. Nie snulibyśmy z panem marszałkiem Adamem Bielanem tych dalekosiężnych planów gdyby nie często przez ekspertów podnoszona kwestia dojazdu do tego lotniska – mówi Radosław Witkowski.

Teraz, jak przekonuje prezydent miasta, potrzebny jest jeszcze jeden ważny element układanki – pieniądze z budżetu państwa na przebudowę Wojska Polskiego trzeba wpisać do budżetu miasta. A ten na razie nie został przyjęty. - Pojawia się kolejna szansa, kolejne otwarcie we współpracy prezydenta i Rady Miejskiej, aby jak najszybciej przyjąć budżet, żebyśmy nie stracili tej szansy. I w związku z tym mój apel do pana posła Skurkiewicza, żeby pomógł, bo zgoda zmienia Radom – mówi prezydent miasta.

Przebudowa Wojska Polskiego rozłożona będzie na trzy lata – do 2020 roku. W czasie prac ulica nie zostanie zupełnie zamknięta dla ruchu.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Oświadczenie PiS

  Oświadczenie parlamentarzystów PiS Ziemi Radomskiej w sprawie przebudowy Wojska Polskiego:

 • PiS się niepokoi, a magistrat czeka na ruch wojewody

  „Czekamy na ruch wojewody, czyli na podpisanie umowy. Po podpisaniu w każdej chwili jesteśmy gotowi rozpocząć procedury związane z przebudową Wojska Polskiego” – tak władze Radomia komentują zarzuty PiS.

 • PiS pyta o przebudowę alei Wojska Polskiego

  „Dajemy prezydentowi Radomia ostatnie ostrzeżenie i mówimy: niech się weźmie do pracy” - tak radomscy parlamentarzyści PiS komentują działania prezydenta Radosława Witkowskiego w kwestii przebudowy alei Wojska Polskiego. Zdaniem parlamentarzystów PiS prezydent nic w tej sprawie nie robi.

 • Most zostanie odbudowany

  Radomski MZDiK ogłosił przetarg na odbudowę mostu na Krzewieniu. Przeprawa została uszkodzona w maju ubiegłego roku przez nawałnicę i powódź. Zakończenie prac planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

dami24 poleca

Pochmurno

-9°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 60%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Pochmurno -8°C -15°C

 • jutro

  Przewaga chmur -8°C -15°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego