Dzisiaj jest: 21 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Kolejna dyskusja o tramwaju. Potrzebny czy nie?

sobota, 12 marzec 2016 16:39 Autor 

Czy jest szansa żeby po Radomiu jeździły tramwaje? Władze miejskie i radni twierdzą, że nie. Przeszkodą są przede wszystkim pieniądze.

 

Dyskusja o linii tramwajowej w Radomiu trwa od końca XIX wieku. Temat budził emocje m.in. w latach 70-tych ubiegłego wieku za sprawą profesora Michała Kelles-Krauza. Ale na planach i dyskusji się wówczas skończyło. Temat ponownie wrócił w roku 2013 kiedy to włączono projekt linii tramwajowej do Kontraktu Terytorialnego. Pieniądze planowano pozyskać z Unii Europejskiej, ale do pomysłu nie były przekonane ówczesne władze Radomia. Temat jednak wrócił ponownie w 2016 roku. Od kilu lat forsuje go Radomskie Towarzystwo Naukowe. Jednak do pomysłu sceptycznie podchodzą radomscy radni. - Patrząc z perspektywy czasu na to, co zostało już w Radomiu zrobione, to wdrażanie linii tramwajowej jest coraz trudniejsze. Realizowane były w międzyczasie liczne inwestycje drogowe i one nie uwzględniały linii tramwajowej – mówi Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem. Na „nie” jest także radny SLD Jan Pszczoła. - Nie i jeszcze raz nie. Jest to zbędne rozwiązanie i nierealne – dodaje Jan Pszczoła. Wiceprezydent Konrad Frysztak zwraca także uwagę na inne problemy, które – jego zdaniem - nie pozwalają myśleć realnie o linii tramwajowej w Radomiu. Najważniejszy z nich to pieniądze. - Mówiąc o linii tramwajowej w Radomiu, musimy pomyśleć czy jesteśmy w stanie sięgać po dofinansowanie zewnętrzne. Z tego co na polecenie prezydenta zostało sprawdzone, nie ma takich pieniędzy dla Radomia – mówi Konrad Frysztak. Jeśli nawet udałoby się rozwiązać problem finansowy, to na drodze do utworzenia linii tramwajowej w Radomiu pojawiłyby się inne – mówi wiceprezydent. - Nie ma projektu unijnego, w którym wykup nieruchomości byłby kosztem kwalifikowanym. Dziś przygotowana pod ewentualną linie tramwajową w mieście jest tylko ulica Chrobrego. Ale i na tym pasie zieleni znajduje się infrastruktura – dodaje wiceprezydent. Pojawia się też pytanie: czy radomianie są gotowi na kilkuletnie utrudnienia związane z budową linii tramwajowej ? W całej dyskusji o tramwaju w Radomiu coraz częściej pojawiają się opinie, że ten środek nie jest niezbędny w mieście, i że szkoda byłoby wydać pół miliarda złotych na ten cel w sytuacji, gdy komunikacja miejska w Radomiu raczej zdaje egzamin.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej