Dzisiaj jest: 17 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Dziura do naprawy. Wiadukt do zbadania

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 16:51 Autor 

Ok. 6 tygodni potrwa likwidacja dziury w wiadukcie na ul. Wojska Polskiego. MZDiK ma już gotowy program naprawczy. Stan techniczny wiaduktu sprawdzi wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

 

Dziura na Wojska Polskiego stała się jednym z głównych tematów rozmów radomian podczas minionego weekendu. Prezydent Radosław Witkowski sprawę dziury potraktował poważnie i z nadzieją na jej nie upolitycznianie. - Chcę postawić tezę jasno i dobitnie: ta dziura w tym wiadukcie nie może mieć jakiegokolwiek kontekstu politycznego – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Dziura na jednym z pasów ruchu na wiadukcie na ulicy Wojska Polskiego powstała w piątek wieczorem. Okazuje się, że w tym miejscu nie po raz pierwszy. W 2015 roku doszło do podobnej awarii. To z tamtego czasu pochodzą drewniane szalunki, które zostały przez drogowców użyte podczas naprawy i zostawione. Sprawa zrobiła się poważna, bo dziura nie okazała się zwykłem ubytkiem asfaltu, ale dziurą na wylot. Sprawą zainteresował się wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. - Poleciłem wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru budowlanego żeby przyjrzał się tej sprawie. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie tego mostu wyłączać z ruchu lub częściowo ograniczać ruch na nim – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu na pojawienie się dziury zareagował błyskawicznie. Miejsce zostało oznakowane, część pasa wyłączona z ruchu, ustawiono sygnalizację świetlną. Od soboty na wiadukcie obowiązuje ruch wahadłowy. Powoduje to ogromne korki. Z tego powodu zapycha się także „rondo kozienickie”. - Ten ruch wahadłowy pozostanie do czasu kiedy uporamy się z tym ubytkiem – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Jak informuje wiceprezydent, likwidacja dziury potrwa około półtora miesiąca. - Wiele wskazuje na to, że będziemy musieli odkuć elementy, które tam są, dodatkowo je dozbroić, wprowadzić szalunek i raz jeszcze to zabetonować i zalać asfaltem – wyjaśnia Konrad Frysztak.
Dziura na ulicy Wojska Polskiego – jak dodaje wiceprezydent Frysztak – to efekt wieloletnich zaniedbań krajowego odcinka trasy numer 9 jakim jest czterokilometrowa ulica Wojska Polskiego. 3/4 ulicy jest w fatalnym stanie. O pilnym remoncie mówi się od dawna. Według wstępnego kosztorysu, jaki magistrat otrzymał od wykonawcy dokumentacji projektowej, cała inwestycja ma kosztować około 120 milionów złotych. - W ubiegłym roku zrobiliśmy projekt tej przebudowy. W ciągu kilku dni na bazie tego projektu wystąpimy o pozwolenie na budowę. Jak go otrzymamy, to będziemy gotowi żeby ogłosić przetarg na przebudowę Wojska Polskiego – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Ale pojawił się problem. To finansowanie inwestycji. - Prezydent podkreśla, że nie jest to jego priorytetem. Może po tym incydencie priorytetem się stanie – dodaje wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.
Prezydent Witkowski nie ukrywa, że przebudowa ulicy Wojska Polskiego nie jest jego priorytetem. Powód jest jeden. To fakt, że ulica Wojska Polskiego jest częścią drogi krajowej. Dlatego – zdaniem prezydenta Witkowskiego – powinna być współfinansowana z budżetu państwa. Wtedy dotacja mogłaby wynieść do 80 % kosztów. - Mając świadomość wartości tego przedsięwzięcia, to odpowiedzialnie mogę powiedzieć, że jako miasto jesteśmy gotowi finansować tę modernizację w wysokości 20 %. Żeby tę modernizację skutecznie przeprowadzić, potrzebujemy współpracy z radomskimi parlamentarzystami – dodaje prezydent Witkowski.
Jak na deklarację prezydenta Radomia i gotowość do współpracy zareagują politycy Prawa i Sprawiedliwości, trudno powiedzieć. Polityczny spór dotyczący przebudowy ulicy Wojska Polskiego trwa od jesieni ubiegłego roku.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • PiS apeluje i radzi w kwestii alei Wojska Polskiego

  Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta Radosława Witkowskiego o przyśpieszenie wyłonienia firmy, która przebuduje między innymi aleję Wojska Polskiego. Na przetarg na realizację tej inwestycji wpłynęło 5 ofert. Wszystkie jednak są droższe od zakładanych kosztów.

 • 5 ofert na Wojska Polskiego. Wszystkie za drogie

  5 ofert wpłynęło na przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego, ulicy Zwolińskiego, ronda Popiełuszki i części ulicy Żółkiewskiego. Niestety wszystkie nadesłane oferty są za drogie od kwoty jaką na te inwestycję ma Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej