Dzisiaj jest: 18 Kwietnia 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Prawie 370 węglowych pieców do wymiany

środa, 21 czerwiec 2017 16:09 Autor 

Pieniądze na wymianę pochodzą z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia zarezerwowały półtora miliona złotych.

Wymiana pieców węglowych w Radomiu realizowana jest w tym roku wyłącznie dzięki pieniądzom z budżetu miasta. Tak dzieje się od momentu, kiedy rząd zlikwidował program „Kawka”, dzięki któremu między innymi i Radom pozyskiwał pieniądze na wymianę pieców węglowych. W latach 2014 - 2015 dzięki Kawce w Radomiu wymieniono około 600 pieców. Magistrat pozyskał wtedy 2,5 miliona złotych na ten cel. W tym roku wnioski mieszkańców o wymianę palenisk magistrat przyjmował od połowy kwietnia. Takich wniosków wpłynęło ponad 500. - Wczoraj ogłosiliśmy listę. Znajduje się ona na naszych stronach internetowych. 289 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie i one teraz trafią do dofinansowywania – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej, na każde zlikwidowane palenisko węglowe przysługuje dotacja w kwocie 200 złotych. - To może być maksymalnie 200 złotych do jednego kilowata. Taki domek jednorodzinny to około 25 kilowatów. To daje około 5 tysięcy złotych plus 200 złotych za wymianę paleniska, czyli wychodzi nawet trochę ponad 5 tysięcy złotych – wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Początkowo w budżecie miasta na wymianę pieców zarezerwowane było 500 tysięcy złotych. Ponieważ wniosków o dotację było bardzo dużo, prezydent zwiększył kwotę o 1 milion złotych. - 26 czerwca jest sesja Rady Miejskiej. Na sesji przesuniemy ten milion złotych w budżecie na konkretny cel, czyli wymianę pieców węglowych – dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Dzięki dotacji w tym roku wymienionych zostanie blisko 370 palenisk węglowych. Ale dla ponad 200 wnioskodawców zabrakło już funduszy w tym roku. Jak informują władze, te wnioski zostaną zrealizowane w pierwszej kolejności w przyszłym roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej