Dzisiaj jest: 21 Lutego 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Andrzej Wajda na fotografii

wtorek, 17 październik 2017 15:48 Autor 

Wieczór wspomnień o Andrzeju Wajdzie. O słynnym reżyserze opowiadał Czesław Czapliński, który fotografował reżysera i jego ekipę podczas kręcenia wielu filmów. Spotkanie odbyło się w „Elektrowni”.

 

Czesław Czapliński towarzyszył ekipie Andrzeja Wajdy w czasie ostatnich 30 lat kariery reżysera. Fotograf miał okazję obserwowania pracy na planie filmowym. Poznał kulisy powstawania filmów, wykonał wiele unikatowych zdjęć.
- Udało mi się zrobić zdjęcie Andrzeja Wajdy z Januszem Głowackim w czasie kręcenia filmu o Lechu Wałęsie – wspomina Czesław Czapliński.- To były jedne z ostatnich fotografii Wajdy, kiedy kierował ekipą na planie filmowym.
Wybrane fotografie Czesław Czapliński zaprezentował na miniwystawie. Można ją oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.
- Nie fotografuję na zasadzie podglądania. Najpierw obserwowałem sytuację, a potem, kiedy powtarzali akcję, wiedziałem, gdzie się ustawić - Czesław Czapliński.
Druga miniwystwa składa się z plakatów, reklamujących wybrane filmy Andrzeja Wajdy. To m.in. Pokolenie, Niewinni Czarodzieje, czy Ziemia Obiecana w wersji rosyjskojęzycznej.
- Podczas pobytu na planie filmowym zawsze starałem się znaleźć coś swojego. Pokazywanie tego samego co kamera nie miałoby sensu - twierdzi Czesław Czapliński.
Wystawy fotografii i plakatów można oglądać w „Elektrowni”do końca roku. Natomiast zdjęcia Andrzeja Wajdy wraz podpisem reżysera znalazły się na ścianie centrum już na stałe.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Poranki z muzyką

  W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia rozpoczęły się poranki muzyczne. Spotkanie dla dzieci poprowadził Włodzimierz Izban, autor książki zatytułowanej „Co tak pięknie gra”.

 • Poranki z różnymi instrumentami

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia rozpoczyna serię poranków muzycznych. Spotkania dla dzieci odbywać się będą dwa razy w miesiącu.

 • Gra fotografią, czyli energetyka kształtu

  W „Elektrowni” swoje prace zaprezentowali przedstawiciele nowej organizacji w regionie – oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików.

 • Młynarz świadomości

  W Domu Kultury Borki można obejrzeć wystawę prac Marka Maja. Obrazy przedstawiają surrealistyczne wizje artysty. Symboliczne znaczenie mają tajemnicze wiatraki.

dami24 poleca

Pochmurno

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 81%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Pochmurno -1°C -5°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -7°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego