Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Andrzej Wajda na fotografii

wtorek, 17 październik 2017 15:48 Autor 

Wieczór wspomnień o Andrzeju Wajdzie. O słynnym reżyserze opowiadał Czesław Czapliński, który fotografował reżysera i jego ekipę podczas kręcenia wielu filmów. Spotkanie odbyło się w „Elektrowni”.

 

Czesław Czapliński towarzyszył ekipie Andrzeja Wajdy w czasie ostatnich 30 lat kariery reżysera. Fotograf miał okazję obserwowania pracy na planie filmowym. Poznał kulisy powstawania filmów, wykonał wiele unikatowych zdjęć.
- Udało mi się zrobić zdjęcie Andrzeja Wajdy z Januszem Głowackim w czasie kręcenia filmu o Lechu Wałęsie – wspomina Czesław Czapliński.- To były jedne z ostatnich fotografii Wajdy, kiedy kierował ekipą na planie filmowym.
Wybrane fotografie Czesław Czapliński zaprezentował na miniwystawie. Można ją oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.
- Nie fotografuję na zasadzie podglądania. Najpierw obserwowałem sytuację, a potem, kiedy powtarzali akcję, wiedziałem, gdzie się ustawić - Czesław Czapliński.
Druga miniwystwa składa się z plakatów, reklamujących wybrane filmy Andrzeja Wajdy. To m.in. Pokolenie, Niewinni Czarodzieje, czy Ziemia Obiecana w wersji rosyjskojęzycznej.
- Podczas pobytu na planie filmowym zawsze starałem się znaleźć coś swojego. Pokazywanie tego samego co kamera nie miałoby sensu - twierdzi Czesław Czapliński.
Wystawy fotografii i plakatów można oglądać w „Elektrowni”do końca roku. Natomiast zdjęcia Andrzeja Wajdy wraz podpisem reżysera znalazły się na ścianie centrum już na stałe.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nie maluję pejzaży

  Widzowie często mówią, że maluje pejzaże. Autor prac jednak zaprzecza.I zapewnia, że z modą mu nie po drodze. Na dowód Longin Pinkowski, bo o niego chodzi, zaprosił radomian na swoją jubileuszową wystawę.

   

   

  Z tymi pejzażami to zagadkowa sprawa. Bo jak tych obrazów nie nazywać pejzażami. Charakterystycznymi, zaskakującymi kolorami, ale jednak pejzażami,
  - Ja nie maluję pejzaży, ja maluję na temat pejzażu – podkreśla Longin Pinkowski, autor wystawy. - Upiększam pejzaże o to co jest w rannej rosie, czy w zmierzchu, przedstawiam je w odrealnionej formie. Tam jest moja droga poszukiwań.
  Takie twórcze poszukiwania trwają już 50 lat. Niewielki ich fragment Longin Pinkowski przedstawił na wystawie w Resursie Obywatelskiej. Autor prac zapewnia, że zawsze był wierny swoim zasadom w sztuce. Choć artystycznych pokus nie brakowało. A nieraz i sytuacja życiowa zachęcała do odrobiny koniunkturalizmu.
  - Były te różne nowe trendu, nowa figuracja, kubizmy, ale ja nie dałem się w to wciągnąć - Longin Pinkowski. - Zawsze byłem w tym samy miejscu co teraz.
  Z okazji 50 lecia pracy jubilat otrzymał pamiątkowy grawer od prezydenta Radomia. Wręczył go dyrektor Wydziału Sztuki Sebastian Równy. Podczas wernisażu wystawy trudno było znaleźć wolne miejsce. Longin Pinkowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych radomskich artystów, którego obrazy cechuje szczerość wypowiedzi.
  - To jest taka spowiedź duszy, która jest prawdziwą wypowiedzią człowieka, chcącego wypowiedzieć się tak jak on chce - mówi Longin Pinkowski.
  Longin Pinkowski planuje kolejne 50-lecie. Zapewnia, że będzie malował jeszcze bardziej kolorowo.

   

 • Jazz i M5 na jubileusz

  Koncert zespołu Poziom Prywatny zakończył 16 Radomski Festiwal Jazzowy. Dzień później swoje prace zaprezentowali członkowie grupy M5. Obie imprezy odbyły się w ramach obchodów jubileuszu Łaźni.

 • Pierwsza elektrownia miejska była w Radomiu

  Jak rozpoczynała się elektryfikacja polskich miast? Radom był jednym z liderów. W „Elektrowni” można już oglądać wystawę eksponatów przypominających czasy pierwszych lamp elektrycznych na ulicach.

 • Początki elektryfikacji - Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956 - wystawa w MCSW Elektrownia

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

6°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Pochmurno 8°C 5°C

 • jutro

  Rain 6°C 0°C