Dzisiaj jest: 21 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

To były ćwiczenia

piątek, 03 lipiec 2015 16:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Kilkuset pracowników Urzędu Miejskiego wraz z władzami miasta ewakuowano dziś rano z magistratu. Powodem był pożar, do którego doszło w jednym ze skrzydeł budynku. Ale spokojnie, to były tylko ćwiczenia.

Po zgłoszeniu zdarzenia na numer alarmowy 112, rozpoczęła się ewakuacja pracowników urzędu. Po kilku minutach na miejsce przyjechała Straż Pożarna. Policja i Straż Miejska zablokowały ulicę Żeromskiego. Ogień pojawił się w jednym ze skrzydeł budynku. Silne zadymienie klatek schodowych utrudniało ewakuację. Strażacy musieli pracować w aparatach tlenowych. Okazało się, że nie wszyscy pracownicy urzędu opuścili budynek o własnych siłach. Jedna osoba została ranna. Strażacy zdołali ją odnaleźć i przetransportować do karetki pogotowia. W skrzydle budynku gdzie wybuchł pożar, znalazł się przypadkowo także wiceprezydent Konrad Frysztak. Ogień odciął mu drogę ucieczki. Strażacy ewakuowali go przez okno. – Tak się złożyło, że zupełnie przypadkowo znalazłem się w pokoju numer 204 realizują obowiązki służbowe. Właśnie tam zastała mnie ewakuacja. Dla przypadkowych przechodniów, wszystko wyglądało bardzo groźnie. Ale tak naprawdę byli świadkami ćwiczeń służb ratowniczych. – Raz na dwa lata jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia ćwiczeń z ewakuacji. Dziś jest ten czas, do którego zobowiązuje nas ustawa. Ewakuacja została przeprowadzona sprawnie. Widać dobre współdziałanie wszystkich służb – ocenia ćwiczenia Radosław Witkowskiego, prezydent Radomia. Dla Straży Pożarnej ćwiczenia były okazją do sprawdzenia nie tylko sprawności własnych jednostek. - Sprawdzaliśmy sposób ewakuacji w budynku Urzędu Miejskiego. Ile osób i w jakim czasie ewakuacja zostanie przeprowadzona. Poszło to bardzo sprawnie. W ciągu 4 minut wszyscy opuścili budynek – mówi starszy brygadier Sławomir Podsiadły, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. To były ćwiczenia. Przy prawdziwym zagrożeniu cała akcja miałaby większy rozmach. - Tutaj mięliśmy zadymienie dymem teatralnym. W rzeczywistym pożarze dym jest toksyczny. Przyjechałoby dużo więcej naszych sił. Jest to duży budynek i wielokondygnacyjny – dodaje starszy brygadier Sławomir Podsiadły. Jednym z organizatorów ćwiczeń był sekretarz miasta Rafał Czajkowski: - Wnioski będziemy wypracowywać. Usiądziemy i omówimy system powiadamiania. Czasami przepływ informacji jest najistotniejszym elementem. Oprócz jednostek, które uczestniczą w akcji są także różne wydziały. Trzeba mieć świadomość, że ten budynek mieści w sobie nie tylko Urząd Miejski, ale także sąd i wydziały Urzędu Wojewódzkiego. Cała akcja trwała około 1,5 godziny. Po ćwiczeniach urząd wrócił do normalnej pracy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

 • Groźny pożar. Nie żyje właściciel mieszkania

  60-letni mieszkaniec Radomia zmarł w wyniku pożaru swojego mieszkania. Do zdarzenia doszło nad ranem w jednym z bloków przy ulicy Struga. O szczegółach mówi kapitan Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej