Dzisiaj jest: 21 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Śledztwo w sprawie magistratu umorzone

piątek, 10 lipiec 2015 16:25
Dział: Wiadomości
Autor 

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie umorzeń od podatku od nieruchomości stosowanych przez radomski magistrat w latach 2012-1014.

Zdarzenia objęte śledztwem zaistniały w okresie od 13 stycznia 2012 roku do 30 czerwca 2014 roku. Śledztwo zostało wszczęte po doniesieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które jesienią ubiegłego roku, weszło do radomskiego magistratu i badało umorzenia podatku od nieruchomości oraz odsetek od tych zaległości. Śledztwo prowadzono w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu Miejskiego w Radomiu, podejmujących decyzje z upoważnienia prezydenta Radomia. - Ja rozumiem, że w ocenie osób z łódzkiego CBA umarzanie podatków za to, że zostało utworzone nowe miejsce pracy w Radomiu lub została utworzona przez inwestora infrastruktura w mieście, może być nieuzasadnione. W naszej ocenie jest to ewidentny interes gminy – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. Przewodniczącym komisji, która umarzała podatki był Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. - Ja wiem, że osoby które podpisywały się pod tymi decyzjami wiedziały, że ta procedura jest zgodna z ordynacją podatkową i uchwałami Rady Miejskiej - dodaje Rafał Czajkowski. Jak poinformowano nas w Prokuraturze Okręgowej, w śledztwie zweryfikowano wszystkie decyzje kwestionowane przez łódzką delegaturę CBA. Ustalono, że wszystkie decyzje dotyczące ulg w spłacie zobowiązań podatkowych były zgodne z przepisami prawa. Decyzje o umorzeniu podyktowane były zarówno ważnym interesem podatnika, jak i interesem publicznym. - Od początku byłem pewien, że ludzie którzy ze mną współpracowali, robili to w sposób właściwy. W momencie kiedy CBA wchodziło w czasie kampanii wyborczej do magistratu byłem o tym przekonany. Cieszę się, że znajdujemy dziś tego potwierdzenie – nie ukrywa zadowolenia z decyzji prokuratury Andrzej Kosztowniak, radny Prawa i Sprawiedliwości, a w okresie sprawdzanym przez CBA, prezydent Radomia. Komisja w badanym okresie przeprowadziła 21 postępowań podatkowych wobec 19 podmiotów na sumę ponad 800 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 12,5 miliona złotych na wymianę pieców

  Od 30 marca będzie można skorzystać na Mazowszu z unijnych funduszy na wymianę pieców węglowych. Radomski magistrat zapewnia, że przystąpi do tego konkursu. Do podziału jest blisko 12,5 miliona złotych.

 • Parki dla aktywnych

  Urząd Miejski chce wybudować w Radomiu trzy tzw. Otwarte Strefy Aktywności. Wnioski o dofinansowanie inwestycji trafiły już do ministerstwa. Wspomniane strefy mają powstać na Południu, Michałowie i Glinicach.

 • Burzliwa sesja. Radni nie poparli propozycji prezydenta

  Radni opozycji znów pokazali prezydentowi Radomia, że nic nie może bez nich zrobić. Tym razem opozycja odrzuciła wszystkie projekty uchwał, które Radosław Witkowski przygotował na sesję. Dotyczyły one zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta i zmian w budżecie na ten rok.

 • Zostaw 1% w Radomiu

  Ruszyła kampania „Zaprocentuj dla Radomia”. Jej celem jest zachęcanie radomian do przekazywania 1% swojego podatku na rzecz radomskich organizacji pożytku publicznego. Takich organizacji w mieście jest 51.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej