Dzisiaj jest: 16 Grudnia 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Reforma oświaty wchodzi w życie. Duże zmiany

wtorek, 28 marzec 2017 16:23
Dział: Wiadomości
Autor 

 

 

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której radni mieli przyjąć ostatecznie uchwały o nowej siatce szkół, pozytywnie zaopiniowane przez mazowiecką kurator oświaty, przebiegła dość spokojnie. Choć przyszłość spokojnie się nie zapowiada. Ta sesja zakończyła proces legislacyjny. Jest już prawo, teraz czas na jego wdrażanie, zatem na konkretne ruchy. Między innymi w polityce kadrowej. Tu nie obędzie się bez zmian. Niestety, nie wszyscy pracę utrzymają. Władze miasta chciałyby, żeby w szkołach zostali najlepsi nauczyciele, ale wielu pedagogów jest chronionych. Niezależnie od osiąganych w pracy wyników. - Wielu nauczycieli ma status ochrony związku zawodowego. Pytanie, jak to skomponować w całość, jeśli chodzi o zagwarantowanie pozostawienia w szkole najlepszych nauczycieli – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Między innymi odpowiedź na to pytanie władze miasta będą chciały znaleźć podczas spotkania poświęconego edukacji, które zaplanowano na początku kwietnia. Wiceprezydent Karol Semik podkreśla jednak, że to nie miasto jest pracodawcą dla nauczycieli, a dyrektorzy. To oni będą decydowali kto w pracy pozostanie, a kto nie. Obecnie w szkołach w Radomiu uczy ponad 4 tysiące nauczycieli. Ilu będzie po reformie? Arkusze planowanych zmian z opiniami związków zawodowych i kuratora oświaty dyrektorzy mają dostarczyć do urzędu miejskiego do 25 maja. Zatem po 25 maja będzie można mówić o skali zwolnień w szkołach – mówi Karol Semik.
A w szkołach niepokoje. Jak zauważył podczas sesji przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik, w placówkach oświatowych tworzą się nowe związki zawodowe. To zakładowe organizacje, działające tylko na terenie danej szkoły. - Myślę, że to nie jest coś, co będzie wspomagać proces zmian, będzie ten proces utrudniać. Opinia związków zawodowych jest konieczna przy kształtowaniu polityki kadrowej – mówi Karol Semik.
Kształtowanie kadry to jeden tylko element dostosowania oświaty do reformy. - Teraz schodzimy na poziom bardzo roboczy – mówi wiceprezydent. Bo w wielu placówkach konieczne są remonty, które dostosują dany budynek do potrzeb szkół podstawowych, czy nauczania wczesnoszkolnego. - To jest rozłożone w czasie, bo w tym roku pojawi się w szkołach podstawowych klasa 7, za rok 8. Ale potrzebować będziemy np. pracowni fizycznych, chemicznych. Będziemy korzystać z tych doświadczeń, które pozwalają wykorzystać funkcjonujące pracownie w gimnazjach – twierdzi wiceprezydent Semik.

Pieniądze na remonty dostosowujące budynki do potrzeb najmłodszych być może uda się uzyskać z rezerwy subwencji oświatowej, z budżetu państwa, ale znaczną część potrzebnej kwoty trzeba będzie znaleźć w budżecie gminy. A remonty to nie wszystko. Do tego dochodzą koszty odpraw dla nauczycieli. Na pytanie, które padało podczas sesji, pytanie o to, ile Radom będzie kosztowała reforma edukacji wiceprezydent jeszcze nie ma odpowiedzi. Jest za wcześnie, żeby dokładnie oszacować koszty – mówi Karol Semik.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

 • Rozmawiali o szkolnictwie zawodowym

  O problemach w kształceniu zawodowym i przyszłości nowych tzw szkół branżowych rozmawiali w Radomiu przedstawiciele środowiska oświaty województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Na rynku pracy coraz trudniej o wykwalifikowanych fachowców.

 • Przewodniczący pyta o umowę MOSiR z dealerem marki Lexus

  Radni podczas dzisiejszej sesji przyjęli wniosek złożony przez Dariusza Wójcika, przewodniczego Rady Miejskiej o zbadanie umowy sponsorskiej jaka zawarł MOSiR z firmą ASO, dealerem samochodów marki Lexus.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Pochmurno 2°C 0°C

 • jutro

  Przewaga chmur 1°C -2°C