Dzisiaj jest: 18 Stycznia 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

10 kwietnia rusza nabór wniosków o wymianę pieców

środa, 29 marzec 2017 16:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Od 10 kwietnia radomski magistrat rozpocznie przyjmowanie wniosków na wymianę pieców węglowych w tym roku. Urząd szacuje, że uda się wymienić około 200 pieców.

 

Do tej pory pieniądze na wymianę pieców pochodziły z rządowego programu „Kawka”. W latach 2014-2015 dzięki „Kawce” w Radomiu wymieniono około 600 pieców. Magistrat pozyskał wtedy 2, 5 miliona złotych na ten cel. Rząd zlikwidował jednak „Kawkę”. Pieniądze na wymianę kolejnych, zanieczyszczających powietrze domowych palenisk trzeba było znaleźć w budżecie miejskim. W tym roku zarezerwowano pół miliona złotych. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który jest odpowiedzialny w mieście między innymi za ochronę środowiska, dotacja do każdego wymienionego pieca będzie wynosiła 5 tysięcy złotych. - Zmniejszamy wartość dofinansowania do jednego kilowata. Dajemy 200 złotych plus kolejne 200 złotych na likwidację paleniska węglowego. To przy małym domku daje dofinansowanie około 5 tysięcy złotych – dodaje wiceprezydent Zawodnik.
Radni tematem wymiany pieców węglowych w mieście zajmowali się podczas poniedziałkowej sesji. Problemów z przyjęciem projektu uchwały w sprawie dotacji nie było. Wszyscy radni byli „za”. Radomski magistrat – jak deklaruje wiceprezydent Jerzy Zawodnik – przyjmowanie wniosków na wymianę pieców węglowych rozpocznie od 10 kwietnia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 12,5 miliona złotych na wymianę pieców

  Od 30 marca będzie można skorzystać na Mazowszu z unijnych funduszy na wymianę pieców węglowych. Radomski magistrat zapewnia, że przystąpi do tego konkursu. Do podziału jest blisko 12,5 miliona złotych.

 • Pierwsze mandaty za palenie niedozwolonym opałem

  To problem, który pojawia się każdego roku w sezonie grzewczym. Niektórzy nadal palą tym, czym palić nie powinni. W tym roku strażnicy miejscy wystawili już pierwsze mandaty. Do radomian apelują też kominiarze. O to, żeby umożliwiali im kontrolę przewodów kominowych.

   

   

  Radomianie dawno już zaczęli ogrzewać domy. Problem w tym, że niektórzy palą tym, czym palić nie wolno. Kłopot pojawia się każdego roku. Także i w tym posypały się już pierwsze mandaty. - Pierwsze przypadki spalania niewłaściwym odpadem już odnotowaliśmy – informuje Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

  Straż miejska sprawdza czy nie spalany jest opał niedozwolony. Reaguje przede wszystkim na sygnały od mieszkańców. - Otrzymaliśmy w tym roku pierwsze zgłoszenia od mieszkańców, którzy najczęściej proszą, żeby sprawdzić czym spala ich sąsiad lub sąsiadka – dodaje Piotr Stępień.

  Rutynowe kontrole przeprowadzają także kominiarze. Mówią jednak, że niektórzy mieszkańcy – mimo wcześniejszych zawiadomień – nie wpuszczają ich do domów, tym samym uniemożliwiają sprawdzenie drożności przewodów kominowych i prawidłowości podłączeń. - Zaniechanie wizyt kominiarskich może prowadzić do tragicznych skutków. Radziłbym, jeśli jest ogłoszenie zapowiadające kontrole, znaleźć na to czas – mówi Dariusz Słomczyński, mistrz kominiarski.

   

 • Wniosków więcej niż możliwości. Dodatkowy milion na piece

  Bardzo duże zainteresowanie dotacjami do wymiany pieców węglowych. Prezydent zdecydował powiększyć budżet na ten cel. O jeden milion złotych.

 • Kolejka chętnych na wymianę pieców

  Duże zainteresowanie miejskimi dotacjami na wymianę pieców węglowych. Kolejka chętnych ustawiała się już od czwartku. Ze względu na zainteresowanie miasto nie wyklucza, że jeszcze w tym roku znajdzie dodatkowe pieniądze na ten program.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Transmisja obrad Rady Miejskiej