PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Awaryjne natryski bezpieczeństwa w przemyśle nawozowym

Przemysł nawozowy to jedna z branż, w których ryzyko wypadków przy pracy jest stosunkowo wysokie – szczególnie dotyczy to ryzyka oparzeń czy problemów oddechowych. Wszystko za sprawą szkodliwych substancji, z którymi pracownicy mają kontakt podczas wykonywania swoich zadań. Obecność łatwopalnych materiałów znacznie zwiększa ryzyko wybuchów oraz pożarów, co także może prowadzić to zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Dlatego w tej branży zawsze trzeba przestrzegać środków ostrożności i być gotowym na różne wypadki, aby nie być mądrym dopiero po szkodzie.

 

  • Przemysł nawozowy stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem, takimi jak m.in. duże odległości, wysoka temperatura otoczenia czy ograniczony dostęp do bieżącej wody.
  • W branży nawozowej doskonale sprawdzają się zbiornikowe natryski bezpieczeństwa oraz awaryjne prysznice samoodpływowe.
  • Temperatura i ciśnienie wody są ściśle regulowane przez normy europejskie EN oraz normę ANSI.

 

Przemysł nawozowy – zagrożenia

W przemyśle nawozowym – tak jak w wielu innych branżach, w których pracownicy mają kontakt ze szkodliwymi substancjami – doskonale sprawdzają się awaryjne prysznice bezpieczeństwa oraz oczomyjki. Ze względu na specyfikę tej dziedziny gospodarki zakłady produkujące nawozy stoją przed dwoma wyzwaniami: zapewnieniem każdemu pracownikowi łatwego dostępu do natrysków awaryjnych mimo dużego terenu zakładu oraz ekstremalnymi temperaturami powietrza.

 

  • Odległość natrysku bezpieczeństwa od miejsca pracy

Znaczne odległości między jednym punktem zakładu a drugim są bardzo dużym wyzwaniem – a przedsiębiorstwa produkujące nawozy często mają bardzo dużą powierzchnię. Znacznie utrudnia to takie ulokowanie natrysków bezpieczeństwa, by każdy pracownik miał do nich łatwy dostęp. Znaczącym problemem może być również niskie ciśnienie wody w niektórych miejscach, a gdzieniegdzie nawet brak dostępu do bieżącej wody. To o tyle niebezpieczne, że natychmiastowa reakcja oraz odpowiednie ciśnienie wody (na poziomie 76 litrów na minutę) są kluczowe dla skutecznego oczyszczenia skóry po kontakcie z niebezpiecznymi substancjami. 

 

  • Ekstremalne temperatury

Wysokie temperatury otoczenia – na przykład w sytuacji, gdy zakłady nawozowe znajdują się w pobliżu źródeł gazu ziemnego – mogą  mieć wpływ na temperaturę wody w awaryjnych natryskach bezpieczeństwa. Normy wymagają jednak, aby temperatura wody płynącej z prysznica wynosiła między 16 a 38 stopni Celsjusza. To naprawdę ważne, zbyt wysoka temperatura może bowiem prowadzić do poparzenia, a zbyt niska – powodować wychłodzenie organizmu, w skrajnych wypadkach nawet szok termiczny. Pracownik, który doznał urazu, musi spędzić pod natryskiem minimum 15 minut, dlatego komfort jest bardzo istotny.

Nieco inne zasady dotyczące temperatury wody dotyczą sytuacji, w której pracownik miał kontakt z amoniakiem. Do jego spłukania konieczny jest strumień wody o temperaturze między 25 a 30 stopni Celsjusza – wynika to z faktu, że płynny amoniak nierzadko powoduje zamarzanie odzieży na skórze.

 

Wybór natrysku bezpieczeństwa dla przemysłu nawozowego

Zbiornikowe prysznice bezpieczeństwa muszą zapewnić właściwe ciśnienie, przepływ oraz temperaturę cieczy wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie natrysku do bieżącej wody. Dlatego nasze urządzenia zostały tak zaprojektowane, by temperatura powietrza na zewnątrz nie wpływała na temperaturę wody znajdującej się w zbiornikach. Są izolowane, właściwie osłonięte, a w wielu przypadkach także wyposażone w podgrzewacze lub agregaty chłodnicze. Wszystko po to, by można było zapewnić letnią wodę podczas całego czasu używania prysznica bezpieczeństwa – zgodnie z normami i dla komfortu pracowników. Prysznice samoodpływowe, czyli prysznice odprowadzające wodę z rur po każdym uruchomieniu urządzenia, gwarantują, że jej temperatura nie będzie zbyt wysoka – a więc chronią przed poparzeniami.

Więcej informacji na temat norm ANSI i EN określających wymogi dotyczące awaryjnych natrysków bezpieczeństwa znajdziesz na naszej stronie poświęconej tematowi przepisów prawnych i norm bezpieczeństwa.

 

Podsumowanie

Każda branża ma swoją specyfikę, dlatego normy bezpieczeństwa nie powinny być wdrażane w oderwaniu od indywidualnych warunków – wiele zależy od dostępności do bieżącej wody, temperatury otoczenia czy powierzchni zakładu pracy. W przemyśle nawozowym warto zwrócić uwagę właśnie na te aspekty, by odpowiednio dobrać natrysk bezpieczeństwa i zapewnić każdemu pracownikowi dostęp to pierwszej pomocy w przypadku kontaktu ze szkodliwymi substancjami, których w tej branży nie brakuje.

 

Artykuł sponsorowany, 31 styczeń 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu