PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Badanie glukozy – jak się przygotować?

Profilaktyka to doskonały sposób na to, aby ustrzec się choroby bądź też wcześnie ją wykryć. Warto więc przynajmniej raz w roku wykonywać badanie glukozy. Aby jednak wyniki były miarodajne, należy do tego badania właściwie się przygotować. Oto nasze wskazówki, jak postępować przed badaniem glukozy, kiedy najlepiej je wykonać oraz jak interpretować wyniki. Zapraszamy do lektury!

Badanie glukozy – co to?

Glukoza jest cukrem prostym, który stanowi paliwo energetyczne dla organizmu ludzkiego. Zużycie cukru przez organizm zależne jest od hormonu insuliny, produkowanego przez trzustkę. Ta działa niczym kierujący ruchem i decyduje o tym, czy glukoza przedostanie się z krwi do wnętrza komórek, czy też będzie przechowywana w postaci zapasów glikogenu lub/i trójglicerydów. Utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do postępującego niszczenia organów, dlatego niezbędne jest wykonywanie badań glukozy. Jest to jedno z podstawowych badań krwi, które należy wykonywać profilaktycznie bądź w przypadku podejrzenia cukrzycy.

Kiedy wykonać badanie glukozy?

Eksperci zalecają profilaktykę wykonywania pomiarów glukozy w następujących przypadkach:

  • każdy człowiek (bez względu na stan zdrowia) przynajmniej raz do roku w trakcie rutynowych badań kontrolnych;
  • dodatkowe pomiary, kiedy wystąpią objawy hiperglikemii lub hipoglikemii;
  • w trakcie ciąży, w celu wykrycia ewentualnej, często występującej cukrzycy ciążowej;
  • u diabetyków lub osoby narażone na cukrzycę regularnie, nawet codziennie;
  • u chorujących na cukrzycę w celu monitorowania poziomu cukru we krwi i odpowiedniego dawkowania leków, nawet kilka razy na dobę.

Jak przygotować się do badania glukozy?

Badanie poziomu glukozy we krwi powinno być wykonywane na czczo, co najmniej 16 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Polega ono na pobraniu krwi z żyły łokciowej bądź u najmłodszych pacjentów poprzez nacięcie skóry opuszka lancetem. Analizie w obu przypadkach poddawana jest surowica. Przygotowując się do badania, zalecane jest zredukowanie spożycia cukru i węglowodanów dzień przed pomiarami oraz zupełna rezygnacja z pokarmów na 16 godzin przed badaniem. Jeśli więc idziesz na badanie o 8 rano, ostatni posiłek powinieneś spożyć około godziny 16. Po tym czasie możesz swobodnie nawadniać organizm wodą. Tuż po pomiarze badania glukozy zalecamy zjedzenie pełnowartościowego śniadania, bogatego w składniki odżywcze. Wbrew pozorom posiłek obfitujący w cukry nie jest polecany – wówczas poziom cukru szybko powędruje ku górze, ale nie zapewni Ci dostatecznej energii na dłuższy czas. Postaw na białko (np. mięso, jajka, ciecierzycę itp.) oraz porcję warzyw.

Wyniki cukru – normy

Pomiary glukozy oznaczane są wartościami mg/dL lub mmol/L. Ich normy prezentują się następująco:

  • poniżej 70mg/dL (do 3.9 mmol/L) – niedocukrzenie, wartości poniżej normy;
  • 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) – prawidłowy poziom glukozy;
  • 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) – nieprawidłowy poziom glukozy na czczo, zwany stanem przedcukrzycowym;
  • powyżej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach – cukrzyca.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poziom glukozy we krwi – jak zinterpretować wyniki badań.

Podsumowując, badanie glukozy to jedno z rutynowych, często wykonywanych badań. Nie musisz więc specjalnie się przygotowywać, ale mimo wszystko powinieneś pamiętać o zaleceniach. Dzięki temu Twoje wyniki będą miarodajne i pozwolą ocenić Twój faktyczny stan zdrowia oraz postawić ewentualną diagnozę.

Artykuł sponsorowany, 19 październik 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu