PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Białko serwatkowe - najpopularniejsze źródło protein w sportowym świecie sportowców

Białko serwatkowe cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród początkujących miłośników aktywnego trybu życia, jak i wśród doświadczonych pasjonatów siłowni. To naturalny składnik pochodzenia zwierzęcego, który powstaje jako produkt uboczny w trakcie produkcji sera. To pełnowartościowe źródło protein, które uznawane jest za białko wysokiej jakości, które może pozytywnie oddziaływać na funkcjonowanie organizmu sportowca.

Białko serwatkowe - co to takiego?

Białko serwatkowe to mieszanka różnych białek, które wchodzą w skład serwatki, czyli produktu ubocznego, który powstaje w trakcie produkcji sera. To naturalna substancja, która wyróżnia się bogatym składem aminokwasowym, dlatego też uznawana jest za białko wysokiej jakości. To produkt wykorzystywany jako suplement diety, szczególnie wśród osób, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej. To składnik uznawany za bezpieczną substancję, która może pozytywnie wpływać na ludzki organizm.

Wpływ białka serwatkowego na organizm człowieka

Białko serwatkowe często i chętnie wykorzystywane jest przez sportowców. I nie ma co się dziwić, jako substancja o bogatym składzie aminokwasowym może przyczyniać się do nasilenia procesów anabolicznych i może pozytywnie oddziaływać na syntezę białek w ustroju. Na korzyść białka serwatkowego wpływa również fakt, iż związek, w porównaniu do innych odżywek proteinowych, zawiera znaczne ilości leucyny, dzięki czemu stanowi istotny składnik podczas rozbudowy masy mięśniowej.

Białko serwatkowe może powodować zwiększenie siły i masy mięśniowej, a także może sprzyjać procesom naprawczym zachodzącym w ustroju po zakończeniu wykonywania treningu. To składnik, który może przyspieszać procesy regeneracyjne i naprawę mikrouszkodzeń, a tym samym może umożliwiać szybszy powrót do pełnej sprawności. Białko serwatki może sprzyjać osiągnięciu wymarzonej sylwetki nie tylko wśród sportowców, ale również wśród osób, którym zależy na redukcji masy ciała - ponieważ związek hamuje apetyt i zwiększa uczucie sytości, doceniany jest wśród osób stosujących dietę redukcyjną. Dodatkowo białko serwatkowe może ułatwiać zaspokojenie zapotrzebowania na proteiny wśród osób starszych i niedożywionych, a także może być pomocne wśród diabetyków, gdyż może korzystnie oddziaływać na glikemię poposiłkową. Wstępne dane sugerują również, iż serwatka może mieć korzystny wpływ na obniżenie wartości ciśnienia skurczowego, co może być cennym rozwiązaniem wśród osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.

Dostępne na rynku rodzaje białka serwatkowego

Na rynku spotkać można trzy rodzaje białka serwatkowego - koncentrat białka serwatkowego, izolat białka serwatkowego, a także hydrolizat białka serwatkowego. Czym różnią się poszczególne związki?

Koncentrat białka serwatkowego (WPC) to najtańsza propozycja, w której zawartość białka wynosi ok. 80%. To preparat, w którego składzie można znaleźć także węglowodany i tłuszcze. Izolat białka serwatkowego (WPI) to natomiast preparat, którego cena zwykle jest nieco wyższa niż cena koncentratu. Zawartość czystego białka w WPI wynosi ok. 90%, a sam produkt zawiera śladowe ilości tłuszczu czy węglowodanów. Z kolei hydrolizat białka serwatkowego (WPH) to suplement diety, który może zawierać nawet 100% czystego białka, a ze względu na fakt, iż podczas tworzenia hydrolizatu wiązania peptydowe pomiędzy aminokwasami zostają rozerwane, związek wyróżnia się świetną wchłanialnością w ludzkim organizmie.

Który rodzaj białka serwatkowego wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Osoby, które borykają się z nietolerancją laktozy, powinny sięgnąć po izolat białka serwatkowego, co umożliwi ograniczenie występowania niepożądanych dolegliwości, z kolei Ci, którym nie przeszkadza dodatek węglowodanów czy tłuszczu w suplemencie, z powodzeniem mogą korzystać z koncentratu białka serwatki. Bez względu na wybrany rodzaj białka, sprawdź ofertę producenta OstroVit na https://ostrovit.com/pl/menu/bialka-serwatkowe-18907.html!

Artykuł sponsorowany, 19 październik 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu