PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Chcesz kupić AC – na to zwróć uwagę!

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni finansowo ubezpieczonego, gdy dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Którym warunkom AC trzeba się koniecznie przyjrzeć? Dlaczego zawsze trzeba zapoznać się z zapisami z OWU ubezpieczeń dobrowolnych? Podpowiadamy!

Wszystkie informacje na temat ubezpieczenia można znaleźć w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. To dokument, który jest podstawą do zawierania umowy ubezpieczenia, gdzie znajdują się informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia, zakresu, praw i obowiązków stron umowy, a także sposobu wypłacania odszkodowania czy określania wysokości szkody. 

Franszyza redukcyjna i franszyza integralna

Oba pojęcia występują także pod nazwami udział własny i szkoda minimalna. Co one oznaczają? Dokładne wyjaśnienia tych zagadnień oraz ich przykłady znajdziesz także w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/franszyza-redukcyjna-lub-integralna/. Tutaj tylko pokrótce je opiszemy.

Franszyza redukcyjna, czyli udział własny, określa jaką część odszkodowania będzie musiał pokryć ubezpieczony – wartość ta może być określona procentowo lub gotówkowo. Ubezpieczyciel może potrącić część z całości odszkodowania lub wymagać od ubezpieczonego, by pokrył z własnej kieszeni określone w umowie koszty naprawy. 

Wyobraźmy sobie, że auto zostało zarysowane na parkingu. Ubezpieczyciel z AC oszacował szkodę na 1500 zł. Jednak franszyza redukcyjna wpisana w umowę wyniosła 500 zł. W związku z tym wypłaci jedynie 1000 zł odszkodowania.

Natomiast franszyza integralna, czyli szkoda minimalna, wskazuje, do jakiej kwoty ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Dzięki temu zapisowi poszkodowany nie zgłasza drobnych szkód, dzięki czemu ubezpieczyciel nie wszczyna procedury odszkodowawczej, a klient nie traci zniżek na ubezpieczenie. 

Doszło do szkody. Franszyza integralna określona została na 500 zł. Szkoda została wyceniona na 450 zł, więc ubezpieczony nie dostanie odszkodowania. Gdyby szkoda wyniosła 550 zł, czy nawet 501 zł, to dostałby pełną kwotę odszkodowania.

Likwidacja szkody

Gdy dojdzie do szkody częściowej, to za naprawę pojazdu zapłaci ubezpieczyciel. Pamiętajmy jednak, że o takiej szkodzie mówimy tylko wtedy w przypadku AC, gdy uszkodzenia nie stanowią więcej niż 70% wartości pojazdu – jeśli są większe, to ubezpieczyciel uzna je za szkodę całkowitą. 

Ubezpieczyciele oferują trzy sposoby likwidacji szkody: kosztorysowy, warsztatowy i warsztatowy ASO. Ten pierwszy polega na określeniu przez rzeczoznawcę rozmiaru szkód i wypłaceniu odszkodowania ubezpieczonemu. Następnie właściciel na własną rękę naprawia samochód lub w inny sposób rozdysponowuje otrzymane środki. 

Wybór wariantu warsztatowego oznacza, że auto trafia właśnie do warsztatu, który po naprawie wystawi fakturę VAT, za którą płaci ubezpieczyciel. W takim przypadku auto będzie naprawiane tańszymi częściami zamiennymi. Z kolei naprawa w ASO jest najdroższym wariantem (najwięcej kosztuje AC z taką opcją), ale w samochodzie zamontowane części będą oryginalne. 

Który wariant wybrać? To zależy oczywiście od tego, ile chcesz wydać na ubezpieczenie. Najdroższe ASO zapewnia naprawę oryginalnymi częściami. Z kolei osoby znające się na mechanice mogą wybrać wariant kosztorysowy i mogą same naprawić samochód. 

Sumy ubezpieczenia

To bardzo ważny aspekt ubezpieczenia AC, ponieważ określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc to, ile może wynieść maksymalnie odszkodowanie. O co więc chodzi z sumą ubezpieczenia?

Z czasem pojazd traci na wartości, a od niej zależy wysokość odszkodowania z autocasco. Dlatego ubezpieczający może zdecydować się na stałą lub zmienną sumę odszkodowania. Ta pierwsza sprawi, że auto będzie miało taką samą wartość dla ubezpieczyciela, jak ta w dniu podpisania umowy. Z kolei zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że w razie szkody ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość pojazdu oszacowaną w dniu szkody – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Dodatkowo właściciel pojazdu może zdecydować się na sumę odnawialną lub nieodnawialną. W przypadku tej pierwszej, po szkodzie pojazd nie straci na wartości, a suma zostanie odnowiona. Natomiast, gdy suma będzie nieodnawialna, to zostanie ona pomniejszona o wartość wypłaconego odszkodowania. Oczywiście najdroższą opcją jest suma stała i odnawialna. 

Zakres ochrony i wyłączenia

Ubezpieczenie AC może mieć różne warianty. To pełne chroni zarówno w przypadku szkody całkowitej, kradzieży i szkody częściowej. Kierowcy mogą jednak wybrać AC mini, które ma ograniczony zakres ochrony i zapewnia na przykład odszkodowanie tylko w przypadku szkody całkowitej i kradzieży. Jeśli więc będziesz szukać autocasco, to znajdziesz takie ubezpieczenie samochodu na mubi.pl!

Przeglądając OWU, nie zapomnij o części poświęconej wyłączeniom odpowiedzialności ubezpieczyciela, by w razie szkody nie okazało się, że dostaniesz odmowę wypłaty odszkodowania, gdyż zdarzenie nie było objęte ochroną. 

Artykuł partnera, 11 styczeń 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu