PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Co należy wiedzieć o wałach napędowych?

Wał napędowy to jedna z najważniejszych części w aucie. W tym poradniku przeczytasz, czym się charakteryzuje i jak jest zbudowany. Ponadto podpowiemy, kiedy niezbędna jest regeneracja wału. Dowiedz się więcej i wybierz sprawdzone rozwiązanie.

Czym jest wał napędowy?

Wały napędowe pełnią bardzo ważną funkcję w samochodzie. Za ich pomocą transportowana jest energia napędowa pomiędzy silnikiem a mostem napędowym. Prościej mówiąc, umożliwiają przeniesienie momentu obrotowego z silnika w miejsce docelowe, co doprowadza do poruszania kół jezdnych. Ponadto dzięki wałom jest możliwa bezstratna transmisja energii mechanicznej. 

Ten komponent jest bardzo istotny w każdym pojeździe napędzanym na tylną oś. Jego konstrukcja jest solidna i najczęściej dosyć trwała. Znosi więc duże przeciążenia i pozwala na komfortowe przejechanie wielu kilometrów. Zdarza się jednak, że wały napędowe wymagają regeneracji. To zadanie warto oddać w ręce doświadczonych ekspertów, którzy dysponują szczegółową wiedzą techniczną. Dzięki temu możesz liczyć na perfekcyjną realizację usługi. 

Budowa wałów napędowych

Te solidne konstrukcje składają się z kilku elementów, a każdy z nich odpowiada za ważne zadania. Zwróć uwagę, że wał napędowy powinien być spójny, aby funkcjonował prawidłowo. Ponadto jest to rotujący element, dlatego ewentualna usterka może być przyczyną drgań. 

Podstawowym elementem jest złącze kołnierzowe, które przyjmuje moc z jednostki napędowej. Jest przymocowane do skrzyni biegów oraz do mostu. Kolejna ważna część to przegub krzyżakowy, który łączy elementy i znajduje się w ich widełkach. 

Ponadto zwróć uwagę na złącze ruchowe, które umożliwia umocowanie elementu w przegubie, a także korpus wału – główny element konstrukcji. Natomiast połączenie przesuwne zabezpiecza element przed obrotem. 

Szczegółowa znajomość budowy wałów oraz wieloletnia praktyka pozwala ekspertom na rzetelną regenerację konstrukcji. Dzięki temu kierowcy mogą ponownie cieszyć się wygodną i bezpieczną jazdą. 

Wibracja w samochodzie a wał napędowy

W dosyć nowych autach o niskim przebiegu wały napędowe Kraków raczej nie powinny się zużyć. Natomiast czasami wymagana jest korekta z usztywniającym przesunięciem osi. W takich sytuacjach sprawdza się wyważenie dynamiczne, które zmniejszy wibracje. 

Jeśli problem dotyczy samochodów o wysokim przebiegu, bardzo możliwe, że chodzi o zużyty wał. Wtedy wyważenie dynamiczne elementu wirującego raczej nie przyniesie efektów. Gdy uszkodzone elementy nie trzymają napędu osi, specjalistyczna naprawa jest niezbędna. 

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim skontaktuj się z doświadczonymi ekspertami, którzy udzielą Ci niezbędnych wskazówek i zaproponują skuteczne, a zarazem sprawdzone rozwiązania. 

Dziś wielu odpowiedzialnych kierowców decyduje się na profesjonalną regenerację wałów. Specjaliści najpierw dokładnie zapoznają się z usterką, a następnie przedstawią wycenę i wykonają usługę. Dzięki temu bez trudu wybierzesz idealne rozwiązanie. 

Artykuł sponsorowany, 06 kwiecień 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu