PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Co oznaczają symbole na opakowaniach plastikowych do żywności?

Symbole, które pojawiają się na opakowaniach do żywności, nie są tam bez powodu! Dzięki nim będziesz w stanie określić, jakie właściwości ma produkt, który trzymasz w rękach. Dowiesz się, też czy jest biodegradowalny lub, czy nadaje się do recyklingu, jak długo możesz przetrzymywać w nim żywność oraz jak powinieneś oczyszczać opakowanie, aby mogło służyć ci jak najdłużej. Zapoznaj się z symbolami jeszcze przed zakupem swoich opakowań!

Poznaj tworzywo, z którego jest wykonane opakowanie

To, z czego jest wykonane opakowanie, ma bardzo duży wpływ na to, jak powinieneś je użytkować. Dzięki takiej wiedzy będziesz więc mógł zdecydować, czy opakowanie możesz myć w zmywarce albo czy możesz do niego wkładać gorące potrawy. Każda firma, która je tworzy, np. producent opakowań PP, musi umieścić konkretny symbol. Zwykle znajdziesz go na tylnej lub wolnej części pojemniczka. Wyglądają one jak trójkąt złożony ze strzałek, z numerami wewnątrz. Co oznaczają konkretne cyfry?:

1 – PET/PETE – politereftalan etylenu;

2 – HDPE – polieten/polietylen o wysokiej gęstości;

3 – PVC – polichlorek winylu;

4 – LDPE – polieten/polietylen o niskiej gęstości;

5 – PP – tzw. polipropylen;

6 – PS – polistyren;

7 – OTHER – inne tworzywa.

Dowiedz się, jak korzystać z produktu!

Na opakowaniu znajdziesz również informacje co do tego, w jaki sposób możesz użytkować dany produkt. Na przykład, symbol zmywarki będzie oznaczał, że możesz myć go w mechaniczny sposób, a płatek śniegu oznacza, że nadaje się ono do mrożenia. Będziesz mógł też znaleźć oznaczenie minimalnej i maksymalnej temperatury, pozwolenie na korzystanie z mikrofali oraz czy pudełko na pewno jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jeśli tak, znajdziesz na nim symbol noża i widelca.

Korzystaj z produktów zgodnie z ich przeznaczeniem

Symbole, które możesz dostrzec na opakowaniach, są naprawdę bardzo ważne. Jeśli danego opakowania nie można np. wkładać do mikrofali, nie próbuj tego robić. To może doprowadzić nawet do jego wybuchu! Plastik, poddany obróbce termicznej, może również zmienić swoją gęstość, odkształcić się i przestać prawidłowo spełniać swoją funkcję. Nie ryzykuj więc swoim zdrowiem, które w takiej sytuacji może być zagrożone. Produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością są bezpieczne, jednak trzeba pamiętać o tym, aby używać ich zgodnie z zaleceniem producenta.

Zwracaj uwagę na symbole dotyczące recyklingu

Nim wyrzucisz zużyty produkt, sprawdź, czy możesz oddać go do recyklingu, a jeśli tak uważnie sprawdź, do jakiej przegródki należy je wrzucić. Większość z takich opakowań będziesz mógł uznać za plastik, ale niektóre z nich mogą mieć elementy wykonane z tworzyw, które się do tego nie do końca nadają. Dlatego wtedy np. być może będziesz musiał osobno wyrzucać opakowanie i przykrywkę.

Symbole na opakowaniach pozwolą ci na poprawne, a więc naprawdę długie korzystanie ze swoich opakowań. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć wytwarzanie śmieci w swoim otoczeniu.

Artykuł sponsorowany, 24 listopad 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu