PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?

Wyjeżdżając poza granice Polski, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami ze zdrowiem i zapewnić sobie opiekę medyczną. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o karcie EKUZ i tym, jak działa.

Sprawdź, gdzie możesz wyrobić swoją kartę

Karta EKUZ ma to do siebie, że może zostać wyrobiona w dowolnym oddziale NFZ. Oznacza to, że nie ma potrzeby, byś jeździł na drugi koniec kraju, by zaopatrzyć się w ten rodzaj ubezpieczenia. W Twoim mieście z pewnością znajdzie się placówka, która zrealizuje dla Ciebie zamówienie karty. Sprawdź, gdzie wyrobić EKUZ w Radomiu. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-radomiu/

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo przydatny dokument, który pozwoli Ci na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w kraju, w którym będziesz się znajdować. Pamiętaj, że zakres ochrony, jaki otrzymasz jest taki sam, jak w przypadku obywateli kraju Twojego pobytu.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Karta EKUZ obowiązuje w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego handlu. Z programu możesz więc skorzystać w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jakich świadczeń nie pokrywa karta EKUZ?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego karta EKUZ ma nieco węższy zakres działania. Będąc uczestnikiem programu, nie możesz liczyć na:

 • pokrycie kosztów planowanych zabiegów,

 • pokrycie kosztów pomocy lekarskiej w prywatnych placówkach,

 • pokrycie kosztów zabiegów, które nie stanowią konieczności,

 • pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju,

 • OC,

 • rekompensatę z powodu opóźnionego lotu,

 • ratownictwo

 • transport zwłok.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy tylko, że zgłosisz się do odpowiedniego oddziału NFZ, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Kartę możesz wyrobić również na trzy inne sposoby. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

 1. Przez email – wystarczy, że prześlesz wypełniony wniosek o wydanie karty na adres oddziału NFZ.

 2. Przez tradycyjną pocztę – zawsze możesz też wydrukować wniosek i wysłać go tradycyjnym listem, ale licz się z tym, że cała procedura może potrwać nieco dłużej.

 3. Przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej – potrzebujesz do tego konta ePUAP. Dowiedz się więcej o karcie EKUZ przez internet na https://ekuz.com.pl/

Ile kosztuje wyrobienie karty EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest całkowicie darmowe i co najważniejsze szybkie. Składając wniosek osobiście kartę, będziesz mógł odebrać dosłownie po 15 minutach. Oczywiście czas oczekiwania może się wydłużyć, gdy zdecydujesz się na złożenie wniosku w środku sezonu urlopowego, w którym ruch jest większy. Jeśli więc planujesz wyjazd, lepiej pomyśl o zabezpieczeniu swojego leczenia nieco wcześniej. Unikniesz w ten sposób kolejek.

Podsumowanie

Jak widzisz, karta EKUZ to bardzo użyteczny dokument, który gwarantuje spokój podczas zagranicznego wyjazdu i zapewni Ci opiekę medyczną tożsamą z tym, na co mogą liczyć obywatele kraju, w którym aktualnie będziesz przebywać. Sam proces wyrobienia dokumentu jest prosty i szybki, a co najważniejsze bezpłatny. Jeśli więc zależy Ci na ochronie i nie chcesz zostać bez pomocy w sytuacji, gdy będziesz potrzebować interwencji lekarskiej, wyrób kartę EKUZ już dzisiaj.

Artykuł sponsorowany, 09 luty 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu