PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Czym jest Bitcoin i jak działa? Podstawy działania kryptowaluty

Każdy z nas choć raz słyszał o Bitcoinie, nic w tym dziwnego skoro zyskał on w ostatnim czasie ogromną popularność. Mimo wszystko wiele osób wciąż nie rozumie czym tak naprawdę jest ta kryptowaluta i jak ona w ogóle działa. Nie mamy też zbytniego pojęcia o tym, jak się ją tworzy i jak można ją wykorzystać, co skutkuje tym, iż Bitcoin często przedstawiany jest w negatywnym świetle. Nie ma co ukrywać, że jest to technologia nowa, a wiedzę o niej zwykle zdobywa się na własną rękę. Jednak w dzisiejszym artykule, pomożemy zrozumieć Ci, czym jest ta wirtualna waluta, a także jak ona funkcjonuje.

Czym jest Bitcoin?

Zacznijmy od odrobiny historii. Kryptowaluta ta powstała w 2008 roku, za sprawą tajemniczej osoby lub organizacji pod nazwą Satoshi Nakamoto. Dlaczego tajemniczej? Ponieważ tożsamość ta wciąż pozostaje w sferze domysłów. Bitcoin jest elektroniczną wersją pieniądza, opartą na modelu peer-to-peer, która umożliwia wykonywanie płatności online. Jednak tego rodzaju transakcje nie wymagają udziału banków lub innych instytucji finansowych. Finalizację transakcji stanowi zwykle podpis cyfrowy, jednak dużą wadą jest to, że wymaga to zaufania pomiędzy osobami jej dokonującymi. Ujmując to w prostszych słowach, Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą, która funkcjonuje samodzielnie bez nadzoru banku centralnego i szeregu administratorów. Co ciekawe, zarówno emisja, jak i jego wartość ustalana jest przez użytkowników. Można więc śmiało powiedzieć, że Bitcoin należy do ludzi. Transakcje są przeprowadzane na płaszczyźnie wirtualnej. Dodatkowo waluta ta nie jest w żaden sposób ograniczona granicami państw. 

Co o Bitcoinie powinniśmy wiedzieć?

Zdajemy sobie już sprawę z tego, że jest to waluta w pełni cyfrowa, wykorzystywana przez wielu ludzi w płatnościach online i przelewach międzynarodowych. Wiemy także, że nie jest ona kontrolowana przez żaden rząd na świecie. Jaką jednak wartość ma jeden Bitcoin? Oblicza się ją do ośmiu miejsc po przecinku, a najmniejszą podawaną wartością, jest satoshi i wynosi ona 0,00000001. Musimy także wiedzieć, że BTC funkcjonuje w technologii blockchain. Słowo to, na samym początku może wydawać się dość enigmatyczne, jednakże już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż blockchain jest sposobem na zapisanie każdej transakcji w sieci Bitcoin. Jest to łańcuch blokowy, który funkcjonuje jako rejestr. Coś na zasadzie naszej historii transakcji w zwykłym banku, z tym, że w systemie blockchain, każda z nich jest anonimowa. 

Jak powstaje Bitcoin?

Proces powstawania kryptowaluty jest dość skomplikowany. Tworzenie Bitcoinów odbywa się poprzez proces weryfikacji, czyli dodania kolejnych transakcji do sieci Blockchain, która rejestruje wszystkie płatności, dokonane za pośrednictwem BTC. Każda z nich kumulowana jest w bloki. Co 10 minut, możemy więc spodziewać się nowego bloku. Kolejnym krokiem, jest rozwiązywanie przez górników matematycznych problemów. Mogą oni tego dokonać udostępniając moc obliczeniową własnych komputerów. Tak powstaje kolejny blok, za który przyznawana jest odpowiednia liczba Bitcoinów, jako nagroda. Jednak nie trafia ona do jednego użytkownika. Zwykle jest rozdzielana pomiędzy górników, a wynika to z faktu, że jeden komputer, nie ma wystarczającej mocy obliczeniowej, która umożliwiłaby rozwiązanie matematycznych łamigłówek. Warto pamiętać, że wraz z upływem czasu, nagroda zmniejsza swoją wartość. Dzieje się to po dodaniu do łańcucha, średnio 210 tysięcy nowych bloków

Poznajmy główne cechy Bitcoina

Bitcoin ma swoje cechy, wyróżniki, które pozwalają go łatwo zidentyfikować. Do głównych cech tej kryptowaluty zaliczamy:

  • decentralizację- jest to przydatne rozwiązanie problemu podwójnego wydatkowania. Oznacza to najprościej, że transakcje nie mogą być w żaden sposób zduplikowane.
  • ograniczona emisja- mimo że jest to waluta tworzona przez komputery i użytkowników, nie ma możliwości by na rynku znalazło się więcej niż 21 milionów tej kryptowaluty
  • kryptografia- dzięki temu, transakcje w sieci, mimo że każdy ma do nich dostęp pozostaje anonimowa. Nie jest bowiem możliwe odkrycie danych nadawcy i odbiorcy.

 Jak możemy zakupić Bitcoin? 

Możliwości zakupu tej kryptowaluty jest wiele. Jednak początkującym, szczególnie poleca się zakupy na giełdzie online. Musi być ona licencjonowana i w pełni uregulowana. Wówczas po podaniu swoich danych osobowych i zeskanowaniu zdjęcia z dowodu lub paszportu, będzie można rozpocząć zakupy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to wymagane. Wykorzystać można też kantory kryptowalut. Jest to metoda pozwalająca zachować pełną anonimowość, o ile wypłacamy małe kwoty. Kolejną z opcji jest bankomat Bitcoin. Jednak wiąże się to z koniecznością zlokalizowania fizycznego punktu. Nie są one powszechnie dostępne, więc ze względu na lokalizację, w której mieszkasz, może być to nieco utrudnione.

Bitcoin jest więc informacją, przekazywaną przez sieć zdecentralizowaną. Jej poprawność i zgodność opiera się na matematyce i kryptografii. Kryptowaluta rozwiązuje znane nam dobrze problemy długich i kosztownych międzynarodowych przelewów. Od momentu powstania, sieć BTC jest aktywna przez 99,98% czasu. Oznacza to, że wystąpiły jedynie dwa dni przerwy. Bitcoin, to waluta cyfrowa, a to oznacza, że najlepiej sprawdzi się właśnie w Internecie.

Źródła: zaradnyfinansowo.pl, historia.org.pl, ilekosztujebitcoin.pl, gosc.pl
Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Materiał partnera, 16 lipiec 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu