PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Czym jest Ripple? Jak działa kryptowaluta XRP i kto ją stworzył?

RippleNet to sieć instytucji finansowych, które wykorzystują technologię Ripple. Czym jest? Jak działa token XRP? Sprawdźmy!

Ripple to zdecentralizowana platforma kryptowalutowa. Umożliwia przesyłanie walut cyfrowych i fiducjarnych przez granice międzynarodowe w tej samej sieci bez pośrednika, w czasie rzeczywistym. 

Ripple jest znany ze swojego protokołu płatności cyfrowych i XRP, natywnej kryptowaluty. Platforma, która została opracowana i promowana przez Ripple Labs, składa się z dwóch głównych komponentów: RippleNet i XRP Ledger (XRPL).

RippleNet to sieć instytucji finansowych, które wykorzystują technologię Ripple. Umożliwia transakcje transgraniczne. XRP Ledger to zdecentralizowany blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który przetwarza i weryfikuje transakcje w sieci.

XRP jest natywną walutą księgi. Działa jako waluta pomostowa w celu zwiększenia szybkości i zmniejszenia kosztów transakcji transgranicznych. 

Wykorzystanie XRP jako waluty pośredniczącej zmniejsza potrzebę posiadania wstępnie zasilonych kont. Umożliwia przeprowadzanie bardziej wydajnych transakcji.

Rola Ripple w DeFi

Firma Ripple nie jest zdecentralizowaną platformą finansową (DeFi). Odegrała jednak ważną rolę w promowaniu DeFi, zapewniając niezbędne narzędzia i infrastrukturę do rozwoju nowych projektów DeFi. Na przykład protokół transakcji Ripple (RTXP) i XRP zostały wykorzystane jako elementy składowe aplikacji DeFi. Wypełniają lukę między tradycyjnymi instytucjami finansowymi a zdecentralizowanymi usługami finansowymi.

Zwolennicy Ripple utrzymują, że platforma przyczyniła się do rozwoju ekosystemu DeFi i pomogła uczynić usługi finansowe bardziej dostępnymi .

Księga XRP i konsensus

Jedno z ważnych pytań dotyczy sposobu działania mechanizmu konsensusu platformy. W przeciwieństwie do kryptowalut, które wykorzystują zdecentralizowane mechanizmy konsensusu, takie jak proof-of-work (PoW) lub proof-of-stake (PoS), Ripple wykorzystuje unikalny protokół. Wymaga ograniczonej liczby węzłów zwanych walidatorami, aby osiągnąć konsensus.

Decentralizacja kryptowaluty jest istotnym aspektem jej bezpieczeństwa. Uniemożliwia pojedynczemu podmiotowi posiadanie zbyt dużej kontroli nad siecią. W przypadku protokołu konsensusu Ripple, niewielka grupa walidatorów ma jednak uprawnienia do zatwierdzania transakcji. Krytycy wskazują, że daje im to również możliwość zmowy i manipulowania siecią.

Jak działa Ripple

 1. Nadawca inicjuje transakcję finansową przy użyciu własnej waluty.
 2. Giełda walutowa w sieci Ripple konwertuje walutę nadawcy na XRP.
 3. Protokół płatności Ripple wysyła XRP do odbiorcy. Algorytm wyszukiwania ścieżki wybiera najszybszą i najbardziej opłacalną trasę dla transakcji transgranicznej, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak kursy wymiany walut i opłaty transakcyjne.
 4. Zaufane węzły w sieci Ripple zatwierdzają transakcję i dodają ją do rozproszonej księgi.
 5. Transfer XRP jest wymieniany na walutę fiducjarną odbiorcy i zasila jego konto.
 6. Na zapleczu platforma Ripple składa się z kantoru wymiany walut, systemu rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) i sieci przekazów pieniężnych.Giełda walutowa to rynek, który umożliwia osobom fizycznym i instytucjom wymianę, kupno lub sprzedaż różnych walut. System rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) to system finansowy, który umożliwia transfer środków w czasie rzeczywistym między dwoma lub więcej bankami lub instytucjami finansowymi.
 7. Sieć przekazów pieniężnych to platforma, która umożliwia osobom fizycznym lub firmom wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy za granicę.

Przypadki użycia w finansach

Platforma płatności transgranicznych Ripple jest przeznaczona do użytku przez osoby fizyczne, a także firmy i instytucje finansowe, takie jak banki i dostawcy płatności.

Obecnie niektóre z największych instytucji finansowych na świecie korzystają z technologii Ripple, aby wyeliminować wiele nieefektywności i opóźnień związanych z wysyłaniem pieniędzy z jednego kraju do drugiego. 

Platforma służy do:

 • Szybkiego i bezpiecznego wysyłania i odbierania płatności bezpośrednich i przelewów pieniężnych w różnych walutach ponad granicami.
 • Rozliczania transgranicznych transakcji finansowych w czasie rzeczywistym zamiast czekania dni lub tygodni na rozliczenie transakcji.
 • Zmniejszenie kosztów związanych z płatnościami transgranicznymi, w tym opłat pobieranych przez banki i innych pośredników.
 • Zmniejszenie ryzyka oszustw lub błędów poprzez umożliwienie wszystkim stronom zaangażowanym w transakcję przeglądania i śledzenia statusu płatności w czasie rzeczywistym.
 • Zapewnienie usługi przekazu pieniężnego, która umożliwia osobom fizycznym wysyłanie pieniędzy do znajomych i rodziny na całym świecie, przy niskich opłatach transakcyjnych i rozliczaniu w czasie rzeczywistym.
 • Umożliwienie inwestorom kryptowalutowym kupowania i sprzedawania XRP dla zysku. 

Obecnie XRP jest szóstą co do wielkości kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.Ripple Labs oferuje również szereg produktów i usług wykraczających poza płatności transgraniczne.

Protokoły Ripple

Ripple wykorzystuje Ripple Transaction Protocol, Ripple Protocol Consensus Algorithm i Interledger Protocol do przesyłania waluty cyfrowej i fiducjarnej ponad granicami w tej samej sieci.

Każdy protokół odgrywa określoną rolę w ułatwianiu szybkich i opłacalnych płatności transgranicznych. RTXP (Ripple Transaction Protocol) określa ogólną strukturę i komponenty wymagane do transakcji.RPCA (Ripple Protocol Consensus Algorithm) zapewnia integralność i bezpieczeństwo księgi Ripple, a ILP (Interledger Protocol) ułatwia transakcje między różnymi sieciami blockchain i tradycyjnymi systemami bankowymi.


Więcej, dowiesz się tutaj: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/xrp/co-to-xrp/

Artykuł sponsorowany, 18 lipiec 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu