PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Czym się różnią opony zimowe od letnich?

Opony są nieodzownym elementem każdego pojazdu. Bez nich jazda byłaby niemożliwa. Jednak mogą się znacząco między sobą różnić. Jeden z podstawowych podziałów dotyczy wyszczególnienia opon letnich i zimowych.

Pogoda się zmienia i za oknem robi się coraz chłodniej. To znak, że niebawem będziemy umawiać się w serwisie na wymianę opon. Z usługi tej możemy skorzystać m.in. w warsztatach Q Service Castrol. Znajdują się na terenie całej Polski, a jeśli jesteśmy z Radomia lub jego okolic, to listę punktów znajdziemy na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-radom/.  O tym, że wymiana opon jest ważna, powinien wiedzieć każdy kierowca, ale wiele osób zastanawia się, w czym tkwi różnica w wykonaniu i parametrach ogumienia letniego i zimowego. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Opony zimowe – cechy charakterystyczne

Te dwa typy ogumienia są inne pod względem struktury, mieszanki, z jakiej są zrobione i wzoru bieżnika. W przeciwieństwie do opon letnich zimowe przy niskich temperaturach nie twardnieją, ale nabierają optymalnej sztywności. Gdybyśmy jechali po śliskiej nawierzchni samochodem z twardym ogumieniem, to znacząco obniżyłaby się przyczepność, a tym samym zmniejszyło bezpieczeństwo jazdy.

O ile gołym okiem nie zauważymy różnic w mieszankach, z jakich wykonano opony, o tyle, kiedy spojrzymy na bieżnik obu rodzajów, od razu dostrzeżemy, że są inne. Opony zimowe mają głębszy bieżnik, do którego dostaje się śnieg. Ten z kolei zwiększa przyczepność przy jeździe po śniegu. Ponadto, kiedy jest ubity, jazda po drogach oblodzonych i zaśnieżonych jest jeszcze prostsza.

W bieżniku opon zimowych jest mnóstwo wąskich rowków sprzyjających rozpraszaniu wody. Będą też zapobiegać powstawaniu zjawiska aquaplaningu. Szczeliny bieżnika wgryzają się w błoto, śnieg i lód, a tym samym zwiększają przyczepność opony do podłoża. Zimówki na bocznej ścianie będą mieć symbol płatka śniegu.

Co wyróżnia opony letnie?

W porównaniu z ogumieniem zimowym letnie jest z twardszej mieszanki. Jest ona miększa przy temperaturze dodatniej. Dzięki temu opony dobrze radzą sobie w cieplejszych miesiącach i sprawdzają się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Mają znacznie mniej szczelin niż zimówki, ale bieżnik posiada żebra zmniejszające aquaplaning. Przy wyższych temperaturach wykazują lepszą przyczepność poprzeczną i wzdłużną na różnych typach nawierzchni.

Teoretycznie radzą sobie dobrze przy różnych warunkach atmosferycznych. Jednak odradza się ich stosowanie przy ostrzejszym klimacie. Przez to, że mają twardszą mieszankę, ale też mniejszą zawartość kauczuku naturalnego, szybko twardnieją i kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, stają się kruche. Ich struktura jest zaletą przy temperaturach wyższych, bo nie miękną podczas jazdy. Mają niższe tarcie i pozwalają na oszczędność paliwa. Najczęściej mają blokowy wzór bieżnika, co skraca drogę hamowania.

Poza oponami letnimi i zimowymi, do wyboru mamy jeszcze opony całoroczne, które mają łączyć cechy obu tych rodzajów. Jednak nie dla każdego kierowcy będzie to dobre rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany, 29 listopad 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu