PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Darowizna w rodzinie - sprawdź, czy musisz zapłacić podatek

Nieodpłatne przekazanie majątku drugiej osobie w prawie określane jest mianem darowizny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju czynność rodzi obowiązek podatkowy, który przyjmuje formę podatku od darowizn. Istnieją jednak sytuacje, gdy ten obowiązek nas nie dotyczy. Najczęściej ma to miejsce w przypadku przekazania darowizny od najbliższej rodziny. Jak się okazuje, nie jest to jednak regułą. Znaczenie ma bowiem wysokość przekazanej kwoty. Kiedy zatem należy zapłacić podatek od darowizny?

Podatek od darowizny a grupa podatkowa

Podatek od darowizny jest stosunkowo wysoki, gdyż może wynosić od 3 do nawet 20% od części darowizny, która przekracza kwotę wolną od podatku. W rzeczywistości wiele zależy od grupy podatkowej, do której zalicza się osoby przekazujące darowiznę. Warunkiem przydzielenia do konkretnej grupy jest stopień pokrewieństwa. Jak dokładnie wygląda to w praktyce?

Grupa I - obejmuje najbliższych członków rodziny, tj. małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, rodzeństwo czy dziadków. Do tej grupy zalicza się również zięcia, synową, pasierbów, ojczyma, macochę, a także teściów. W tym przypadku kwota wolna od podatku to 9637 zł.
Grupa II - dotyczy dalszej rodziny, czyli rodzeństwa rodziców, zstępnych rodzeństwa (np. ich dzieci), zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków czy nawet małżonków rodzeństwa małżonków. W drugiej grupie kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł.
Grupa III - włączeni są do niej inni nabywcy. Podatek od darowizny liczony jest powyżej kwoty 4902 zł.

Zerowa grupa podatkowa - kto do niej należy?

Grupa ta nie została zdefiniowana w ustawie, a wywodzi się nomenklatury. Osoby z pierwszej grupy podatkowej z wyłączeniem teściowej, zięcia czy synowej, należą do tzw. zerowej grupy podatkowej. Ta przynależność gwarantuje im przywilej w postaci zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o ile spełnią warunki, które zostały wskazane w ustawie. Obdarowany, która otrzyma darowiznę powinien zgłosić nabycie środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego. W tym celu musi złożyć formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny. Do jego obowiązków należy również udokumentowanie otrzymanych środków pieniężnych.

Co istotne, nie ma limitu darowizn, jaki można przekazać. Należy mieć jednak na uwadze, że darowizny pochodzące od tej samej osoby w ciągu pięciu lat, podlegają zsumowaniu. Ponadto, otrzymanej darowizny nie trzeba uwzględniać w rozliczeniu PIT. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się z artykułu https://kapitalni.org/pl/artykuly/darowizna-bez-podatku-komu-mozna-i-jak-ja-przekazac,73,352

Darowizna rzeczy ruchomych i nieruchomości

Jak należy postąpić w sytuacji kiedy darowizną są rzeczy ruchome? Jeżeli przedmiotem darowizny jest np. samochód, to również jesteśmy zobligowani do złożenia zeznania podatkowego na formularzu SD-Z2. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowa darowizny rzeczy ruchomych zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Wówczas obowiązek zeznania podatkowego ciąży na notariuszu, nie na obdarowanym. To samo dotyczy nieruchomości, których darowizna zawsze musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeżeli warunki zwolnienia podatkowego nie zostały dotrzymane, podatnik ma obowiązek uiścić podatek, który przewidziany jest dla I grupy podatkowej. Co więcej, konieczne jest również uregulowanie odsetek za zwłokę. Termin płatności podatku od darowizn wynosi 14 dni. Liczony jest on od dnia doręczenia decyzji organu podatkowego, który ustala wysokość podatku.

Artykuł sponsorowany, 28 listopad 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu