PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Dobre elektrolity – jakie to są, jak je dawkować i komu są potrzebne?

Odpowiednie nawodnienie organizmu oraz utrzymywanie stałego poziomu wody to bardzo ważne elementy zdrowego ciała. Czasami jednak stan ten jest zaburzony, co prowadzi do szeregu niepokojących objawów. Aby szybko uzupełnić potrzebne niedobory, warto wypić elektrolity. Te roztwory jonów soli bardzo szybko nadrobią braki, podniosą samopoczucie, a także przywrócą utracone substancje. Jak często można pić elektrolity i jak je dawkować? Podpowiadamy.

Kiedy pić elektrolity?

Gospodarka wodno-elektrolitowa może zostać zaburzona w kilku przypadkach. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy codziennie pić odpowiednią ilość wody mineralnej – dla osoby dorosłej jest to minimum 1,5 l dziennie. Wymiennie można stosować wodę kokosową lub wodę źródlaną uzupełnianą właśnie elektrolitami. Poza owocami cytrusowymi, warto mieć ze sobą, w sytuacji kryzysowej elektrolity, które dostępne są zarówno w formie tabletek, drinków, jak i proszku. Wśród jonów znajdujących się w składzie można wyróżnić m.in. potas, magnez, jod, żelazo i sód.

Kiedy jednak powinno się skorzystać z pomocy elektrolitów? Suplementacja polecana jest w przypadku mocnego odwodnienia, np. podczas długotrwałych biegunek, wymiotów lub jakiejkolwiek utraty wody z organizmu. Specyficzną sytuacją jest nadmierne spożywanie alkoholu, wtedy też zaleca się korzystanie z elektrolitów na kaca.

Niedobór elektrolitów – objawy

Brak odpowiedniej ilości elektrolitów objawia się w różnoraki sposób. Często prowadzi do nich szereg zachowań takich jak: wymioty, biegunki, zbyt rzadki picie wody, intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Niedobory elektrolitów mogą skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami dla naszego organizmu. Jakimi?

Zaburzenia układu nerwowego to jeden z najgroźniejszych skutków, jakie mogą zdewastować nasze ciało. Wtedy też częściej pojawiają się: migreny, rozkojarzenie, nerwowość, bezsenność i spadek koncentracji. Niedobór minerału takiego jak wapń może powodować niekontrolowane skurcze mięśni. Dodatkowo brak jonów potasu odpowiada za stabilizację ciśnienia tętniczego oraz stymulację pracy mięśnia sercowego. Silne odwodnienie objawia się również przerostem apetytu oraz wiotkością skóry.

Materiał partnera, 20 kwiecień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu