PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Duże rośliny potrzebują dużych donic ogrodowych - jakie wybrać?

Duże rozłożyste rośliny potrzebują dużych donic, aby mogły się prawidłowo rozwijać oraz prezentować swoje walory. Na rynku dostępne są donice ogrodowe w wielu kształtach, rozmiarach oraz z różnego rodzaju tworzyw. Natomiast, na co zwrócić uwagę przede wszystkim? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Duże donice ogrodowe dają szerokie możliwości aranżacyjne!

Duże donice ogrodowe umożliwiają efektowne zaaranżowanie zewnętrznej przestrzeni, przez co spektrum możliwości jest nieograniczony! Bogaty wybór kształtów oraz rozmiarów donic ogrodowych zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników roślinnych aranżacji.

Duże donice ogrodowe dają piękne tło, na którym walory każdej rośliny są wyeksponowane. Można w nich posadzić zarówno wieloletnie, jak i jednoroczne gatunki. Tego typu pojemniki na rośliny są bardzo funkcjonalne, gdyż można w nich posadzić nawet drzewka i krzewy! W niektórych miejscach donica to jedyne miejsce, w jakim jest możliwość posadzenia tego typu roślinności - na balkonie, tarasie, a nawet na dachu budynku. To właśnie za ich pomocą możemy w te przestrzenie wprowadzić duże, zielone akcenty. Szeroki wybór dużych donic ogrodowych znajdziesz w sklepie Ogrodolandia.pl.

W jakich przestrzeniach można zastosować duże donice ogrodowe?

Duże donice ogrodowe można zastosować - wszędzie! Są to wytrzymałe pojemniki, wykonane z tworzyw sztucznych (i nie tylko), w wielu wymiarach oraz kolorach. Można je zastosować w przestronnych miejscach, jak i w tych trudniejszych w aranżacji. Różnica polega jednak na tym, że w tych mniejszych ustawić można zazwyczaj ustawić tylko pojedynczą sztukę, natomiast w tych przestronnych - cały szpaler. 

Duże donice ogrodowe są bardzo oryginalne. Bardzo często stanowią designerską wizytówkę, podkreślając charakter miejsca. Zobaczyć je można w ogródkach restauracyjnych, biurach, firmach, hotelach oraz przestrzeniach miejskich. Tego typu donice ogrodowe pozwalają także uzyskać prywatność - mogą pełnić funkcje parawanu. Wysokie, rozłożyste rośliny posadzone w dużych donicach ogrodowych doskonale wydzielają także strefy, np. wypoczynkową od jadalnianej. 

Duże donice ogrodowe najczęściej dopasowuje się do wymiarów dysponowanej przestrzeni. Decydując się na zakup, można skorzystać z opcji wykonania donicy pod indywidualny wymiar. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, których przestrzeń jest wyjątkowo trudna w aranżacji. 

c9a6f781041cec4143d0187342e61e58

Efektowna donica ze stali corten.

Donica do ogrodu - jak wybrać?

Szeroki wybór donic ogrodowych, pozwala na wręcz idealne dopasowanie jej do dowolnej przestrzeni. Różnią się one pomiędzy sobą tworzywem wykonania, barwą, ale także masą. 

Jak dokonać najbardziej trafnego wyboru?

Podczas poszukiwań donicy ogrodowej, należy utwierdzić się, że pojemnik może zostać ustawiony w tym zaplanowanym miejscu. Materiał, z jakiego została wykonana donica znacząco wpływa na jej wagę - te najcięższe modele są stworzone z betonu i drewna. Donica wraz ze wsadem tworzy sporych rozmiarów gabaryt, który może istotnie obciążyć strop czy podłogę. Dlatego warto w takim przypadku skonsultować tą koncepcję z inspektorem budowlanym.

Materiał wykonania donicy do ogrodu ma także wpływ na jej żywotność, jak i wymagania impregnacyjne. Najwięcej uwagi użytkownika wymagają te wykonane z drewna, które cyklicznie należy impregnować i malować. Ten naturalny surowiec jest też najbardziej podatny na wszelkiego rodzaju pleśnie i zanieczyszczenia. W związku z tym jeśli nie dysponujemy zbyt dużym zapleczem czasowym, powinniśmy rozważyć donicę z innego materiału, np. z tworzywa sztucznego, imitującego je albo z gatunku egzotycznego. 

Bardzo modne w ostatnich latach są donice betonowe, ze stali corten i włókna szklanego. Tego typu donice dają gwarancję wieloletniego użytkowania oraz braku konieczności wykonywania czynności impregnacyjnych oraz pielęgnacyjnych. 

2401445aec72d0c4efdb45602067cd08

Duża donica ogrodowa wykonana z efektownej, technorattanowej plecionki.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat dużych donic ogrodowych? 

 • donice w intensywnych kolorach i o geometrycznych kształtach są zdecydowanie najbardziej odpowiednie do ogrodów nowoczesnych 
 • donice z drewna najlepiej wpisują się w rustykalne wnętrza, natomiast odpowiednia barwa, kształt oraz rodzaj drewna umożliwiają idealne dopasowanie do każdego stylu wnętrzarskiego 
 • donice z betonu, to efektowny dodatek do aranżacji w stylu nowoczesnego loftu, są one stosunkowo bardzo ciężkie, dlatego warto rozważyć też donice z imitacji betonu
 • donice z włókna szklanego doskonale prezentują się na balkonach, tarasach oraz w ogrodach, niekiedy wykorzystywane są również w przestrzeniach miejskich
 • donice z technorattanu są wszechstronne - wytrzymałe, o charakterystycznej fakturze splotu, idealnie wpisują się w sielskie klimaty, jak i te bardziej nowoczesne, nie wymagają impregnacji i dostępne są zazwyczaj w szerokiej gamie kolorystycznej 
 • donice ze stali corten, efektownie pokrywają się rdzawą warstwą, która odróżnia je od innych modeli tego typu, sprawdzają się w przestrzeniach miejskich oraz prywatnych ogrodach 

Duże, ciężkie donice ogrodowe - jak ułatwić sobie ich użytkowanie? 

Użytkowanie tego typu pojemników wiąże się z pewnymi obawami. Wykonywanie prac ogrodowych, jak i porządkowych bywa problematyczne, gdyż czasami przestawienie donicy wraz ze wsadem jest wręcz niemożliwe, ze względu na jej wagę. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Pomocną dłoń wyciągają producenci podstaw na kółkach. Można ją dokupić niemalże do każdego modelu donicy. Dzięki niej pojemnik jest mobilny i łatwiejszy w przestawianiu.

Innym wariantem jest zastosowanie donic z wkładami. Tego typu modele posiadają podwójne dno, przez co nie ma konieczności wypełniania całej bryły ziemią. Dzięki temu jest lżejsza. 

kolumnowa-donica-fiberglass-z-imitacji-betonu-w-aranzacji-na-tarasie

Efektowne donice z imitacji betonu, sprawdzają się w każdej przestrzeni. 

Jakie rośliny posadzić w dużej donicy ogrodowej?

W dużych donicach ogrodowych posadzić stworzyć można piękne kompozycje roślinne, na które składają się niższe i wyższe rośliny, drzewka i krzewy.

Oto nasze propozycje roślin:

 • klony palmowe
 • brzozy
 • świerki
 • sosny
 • świdośliwy
 • magnolie
 • wiśnie pikowane 
 • rajskie jabłonie 

Propozycje krzewów:

 • bukszpan
 • cis
 • hortensje
 • irgi
 • tawuły
 • rododendrony 
 • róże
 • ostrokrzewy
 • oczary

Propozycje bylin:

 • jeżówki
 • szałwie
 • funkie
 • bergenie
 • floksy
 • trawy ozdobne 

W takich dużych donicach ogrodowych sprawdzą się również byliny o intensywnych kolorach, które diametralnie ożywią każdą przestrzeń! 

Sadzimy rośliny w dużych donicach ogrodowych!

Sadzenie gatunków wieloletnich, wymaga większej precyzji oraz staranności. Skupić się należy na izolacji oraz odpowiednim drenażu. Te elementy sprawią, że roślina nie przemarznie w okresie jesienno-zimowym oraz nie zgnije podczas ulewnego deszczu (woda poprzez drenaż będzie miała swobodne ujście). 

Drenaż w donicy odgrywa jedną z kluczowych ról. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody. Reguluje on wodno-powietrzne warunki, zapewnia roślinie dostęp do tlenu oraz hamuje rozwój pleśni i grzybów. Należy wykonać go z kruszywa - żwiru lub elementów stłuczonej wcześniej donicy (genialny sposób na recykling). Bardziej profesjonalnym środkiem jest keramzyt, czyli kruszywo powstające w procesie wypalania gliny. Nim przystąpi się do stworzenia drenażu, należy wykonać otwór odpływowy (w niektórych modelach jest on już zrobiony fabrycznie, a jeśli go nie ma - należy go zrobić samodzielnie). Następnie dno wykłada się agrowłókniną, usypuje się warstwę drenażu (ok. 10 cm) i wsypuje ziemię właściwą. 

Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym Ogrodolandia.pl

Materiał partnera, 02 lipiec 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu