PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Dynamika cen gazu ziemnego na giełdzie po ostatnim spotkaniu OPEC

Zmiany cen gazu ziemnego na światowych giełdach są ściśle powiązane z globalnymi wydarzeniami politycznymi i ekonomicznymi. Ostatnie spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) miało znaczący wpływ na dynamikę cen gazu ziemnego, które są ściśle powiązane z rynkiem ropy naftowej. W tym artykule omówimy wpływ decyzji OPEC na cenę gazu ziemnego, uwzględniając kontekst globalnego rynku energetycznego.

OPEC i ropa naftowa a cena gazu ziemnego

Ostatnie spotkanie OPEC zaskoczyło obserwatorów. Dlaczego? Arabia Saudyjska zgodziła się bowiem na radykalne ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 1 mln baryłek dziennie. Kolejny producent – Rosja zadeklarowała redukcję produkcji o 0,5 mln baryłek dziennie do grudnia 2024 roku. Te działania spowodowały wzrost cen ropy naftowej, co ma bezpośredni wpływ na rynek gazu ziemnego. Przykłady z ostatnich lat pokazują, że takie działania mają bezpośredni wpływ także na ceny innych surowców – w tym gazu ziemnego. Warto więc sprawdzać ceny baryłek (https://biznesalert.pl/tag/urals-notowania-cena-barylki/), aby reagować i podejmować działalnia, które mogą nawet w niewielkim stopniu chronić mniejsze i większe biznesy przed wzrostem kosztów.

Konkurencja w dostawach gazu LNG wpływa na wzrost cen surowca

Decyzje OPEC to nie jedyny czynnik, który wpływa na wahania w wartości gazu. Mogła ona ulec podwyżce z powodu wzmożonej konkurencji na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), szczególnie pomiędzy krajami europejskimi a azjatyckimi. Wzrasta opłacalność dostaw paliwa z USA dla azjatyckich nabywców, co wynika z lepszych warunków ekonomicznych. Zmieniająca się dynamika na rynku LNG może skutkować globalnym wzrostem cen gazu ziemnego.

Tendencje cenowe w Europie

W Europie, ceny gazu ziemnego doświadczyły znacznego spadku od końca ubiegłego roku. 25 maja cena gazu ziemnego na giełdzie spadła poniżej 300 USD za tysiąc metrów sześciennych, osiągając poziom znacznie niższy niż rekordowe ceny z początku wiosny 2022 roku. Ten spadek był wynikiem wystarczających zapasów w magazynach UE, korzystnych warunków pogodowych oraz środków oszczędnościowych wprowadzonych  europejskich krajach.

Biorąc pod uwagę wyniki spotkania OPEC oraz globalne tendencje na rynku energii, można przewidywać, że ceny gazu ziemnego będą podlegać dalszym wahaniom – tym razem jednak w górę. Ograniczenie produkcji ropy przez OPEC może prowadzić do dalszych wzrostów cen ropy, co z kolei wpłynie na rynki gazu ziemnego. Ponadto, jeśli Arabia Saudyjska zdecyduje się na dalsze ograniczenia, możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen, nawet w obliczu globalnej recesji. Więcej o działaniach tej organizacji przeczytacie w tym miejscu – http://biznesalert.pl/tag/opec/.

Czy bać się podwyżek cen gazu?


Ceny gazu ziemnego na giełdzie są dynamiczne i podlegają wpływom wielu globalnych czynników, w tym decyzjom OPEC, zmianom na rynku ropy naftowej oraz konkurencji o dostawy LNG. Ostatnie spotkanie OPEC miało znaczący wpływ na rynek gazu, podkreślając, jak decyzje polityczne i gospodarcze mogą kształtować globalne ceny energii nie tylko w zakresie baryłek. Przewidywanie przyszłych trendów cenowych wymaga uważnej analizy zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych wydarzeń, które mogą wpłynąć na rynek gazu ziemnego. Sprawdzaj najnowsze informacje na temat gazu – https://biznesalert.pl/tag/ceny-gazu-na-gieldzie-prognozy/.

Artykuł sponsorowany, 06 grudzień 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu