PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Działka na miarę potrzeb

Tegoroczne ograniczenia w przemieszczaniu i przymusowa izolacja sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się domki z ogródkiem, działki letniskowe czy też rekreacyjne lub ogródki, na których uprawia się warzywa i owoce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ponownie zaczęliśmy doceniać bliższy kontakt z naturą oraz swój własny kawałek ziemi. Z pewnością rynek deweloperski właśnie w tym kierunku będzie się rozwijać i według prognoz zmieniają się przyzwyczajenia Polaków w zakresie odpoczynku, spędzania czasu wolnego i oczywiście mieszkania.
  1. Postaw domek na działce
  2. Budowanie bez pozwolenia
  3. Całoroczny czy letniskowy

 

Postaw domek na działce

Już sam zakup działki staje się niezwykle emocjonującym wydarzeniem. Niektórzy chcą uprawiać na niej warzywa i kwiaty, inni planują wygospodarować teren na grilla lub ognisko i nie do końca przejmować się rosnącą sobie trawą, a jeszcze inni kreują aranżację terenu niemalże pod linijkę. Działka daje duże możliwości, które oczywiście są w pewien sposób związane z jej wielkością, kształtem i specyfiką. Z pewnością jednak w większości przypadków zaczniesz zastanawiać się, jaki drewniany domek warto na niej postawić. To szczególnie interesujący temat, gdyż bez problemu można kupić niedrogą konstrukcję i co istotne, można ją postawić na działce bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli spełnisz określone w ustawie warunki w zupełności wystarczyć będzie tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Nie wykluczasz zakupu domu? Znajdź wymarzoną nieruchomość na portalu GetHome.pl: domy na sprzedaż mazowieckie.

Budowanie bez pozwolenia

Nowoczesne drewniane domki na działce za 5-10 tys. są dostępne niemalże od ręki począwszy od składzików na ogrodowe sprzęty, poprzez kameralne altanki aż do niewielkich, ale bardzo funkcjonalnie zaplanowanych i atrakcyjnych dachów nad głową. Drewniany domek bez pozwolenia może być zarówno letniskowy, jak i całoroczny, o ile mieści się w wymiarach do 35m² w podstawie. To właśnie metraż jest podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by wybudować się uproszczoną metodą. Co istotne, w kategorii tego typu inwestycji, które wymagają jedynie zgłoszenia budowy we właściwym Starostwie Powiatowym należeć będzie również domek narzędziowy, budynki gospodarcze czy drewutnia.

Całoroczny czy letniskowy

Domek letniskowy doskonale sprawdzi się wówczas, gdy na zewnątrz jest ciepło. W naszych warunkach klimatycznych, jeśli chcemy korzystać z działki także poza ścisłym sezonem, warto zdecydować się na budynek całoroczny. Izolacja budynku będzie gwarantować komfort termiczny, gdy na dworze będzie chłodniej, ale również sprawi, że latem wewnątrz będzie panowała przyjemniejsza atmosfera. Najczęściej domki do rekreacji, które w myśl przepisów są przeznaczone do sezonowego wypoczynku, stawia się poza miastem. Poza tym warto pamiętać o tym, że jeżeli chcesz postawić budynek o powierzchni przekraczającej 35m² w przyziemiu musisz mieć pozwolenie na budowę, niezależnie od tego, czy stawiasz dom mieszkalny czy letniskowy i bez względu na to, czy jest on wyposażony w izolację, przyłącza elektryczne i sanitarne.

Poza tym że uproszczone przepisy minimalizują konieczność załatwiania szeregu różnych formalności, to również przyspieszają cały proces, a ty możesz się zająć przeglądaniem projektów i planowaniem idealnych rozwiązań na swojej działce. Rewelacyjnie drewniane stylowe lub nowoczesne budynki będą prezentować się świetnie w większym ogrodzie. Staną się również ważnym punktem na niewielkiej działce nad jeziorem lub wszędzie tam, gdzie dysponujesz kawałkiem własnego terenu, na którym chcesz spędzać czas wolny.

 

Artykuł sponsorowany, 05 czerwiec 2020
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu