Florystyka – szkoła policealna czy kurs florystyczny?
Jak zostać florystą? Teoretycznie możliwości jest sporo. Niektóre osoby decydują się na przykład na samodzielne zdobywanie potrzebnych umiejętności, oglądając dostępne w internecie nagrania i czytając mnóstwo branżowej literatury. Inne biorą udział w okazjonalnych warsztatach, które mają pomóc w zdobyciu podstawowych umiejętności z zakresu układania bukietów. Najczęściej jednak osoby, które faktycznie chcą zgłębić sztukę tworzenia kompozycji roślinnych wybierają kurs lub naukę w szkole policealnej. Kierunek Florysta jest na przykład dostępny w ofercie szkoły policealnej Żak – a jego absolwent posiada kwalifikacje do wykonywania kompozycji florystycznych. Ogromną zaletą kształcenia w szkole policealnej jest fakt, że słuchacze nie tylko zdobywają potrzebne umiejętności praktyczne, ale też – wiedzę teoretyczną, która umożliwia im później tworzenie spójnych, zachwycających i dopracowanych kompozycji.
Czego można nauczyć się na kierunku Florysta w szkole Żak?
Osoby, które zdecydują się na naukę na kierunku Florysta w Żaku poznają podstawy kulturowe florystyki, dowiedzą się więcej o artystycznych środkach wyrazu, nauczą się podstaw materiałoznawstwa florystycznego, a ponadto – wykonają pod okiem profesjonalistów swoje pierwsze kompozycje florystyczne dopasowane do konkretnych okazji. Dodatkowo, co bardzo istotne, uczestnicy zajęć zostaną również przygotowani do założenia i wykonywania działalności gospodarczej. To niezwykle przydatna wiedza, ponieważ na ogół floryści decydują się właśnie na prowadzenie własnej firmy. Ponadto przyszli floryści uczą się też, jak sprzedawać i reklamować swoje usługi.
Nauka na kierunku Florysta w szkole Żak trwa rok. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, dzięki czemu uczestnicy kierunku mogą bez przeszkód pracować zawodowo na pełen etat, a jednocześnie – zdobywać wiedzę i umiejętności w szkole policealnej.
Warto też dodać, że w trakcie nauki uczestnicy mają okazję zdobyć dwa certyfikaty – Planowanie i przygotowywanie kompozycji ślubnych oraz Planowanie i przygotowywanie florystycznych dekoracji wnętrz.
Po zakończeniu nauki floryści mogą znaleźć pracę w kwiaciarniach, biurach projektowych, firmach i szkółkach ogrodniczych, ale też w magazynach wnętrzarskich czy domach weselnych. Alternatywą jest założenie własnej działalności i świadczenie różnych usług florystycznych pod swoim nazwiskiem.