PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Inwestycja w lokal użytkowy – czy może przynieść zysk?

Lokowanie środków w nieruchomości zwykle jest dobrym ruchem. Inwestycja w lokal użytkowy potrafi przynieść nawet wyższą rentowność niż zakup mieszkania z przeznaczeniem inwestycyjnym. Jak znaleźć właściwy lokal i na co zwrócić szczególną uwagę?

Ważny aspekt w procesie wyboru lokalu

Lokalizacja, układ budynku oraz otoczenie, w którym znajduje się lokal, to podstawowe elementy, które mogą mieć bezpośredni wpływ na powodzenie inwestycji. Pewne działalności mogą potrzebować dostępu do ulicy czy witryn wychodzących właśnie w jej kierunku, które zapewnią dobrą reklamę oraz zaprezentują lokal. Tak jest w przypadku mini marketów, które spotykamy na każdym rogu ulicy czy lokali gastronomicznych. Także powodzenie działalności z szeroko pojętej branży beauty zależy właśnie od położenia lokalu, by Klienci od razu mogli go zauważyć, zaparkować i udać się na umówione zabiegi.

Lokal na piętrze - czy to ma znaczenie?

W przypadku niektórych branż, np. medycznej czy prawniczej, ważne jest, by lokal był położony w dobrej lokalizacji (np. w centrum miasta), ale mniejszy nacisk można położyć na szukanie miejsca na parterze, przy samej ulicy. Usługi medyczne bowiem przyciągną Klientów pod właściwe drzwi, nawet na ostatnim piętrze. Nie korzystamy z takich usług codziennie, dlatego nie będzie to żadną przeszkodą w powodzeniu biznesu, który jest w danym lokalu prowadzony. Jest to powszechne – wystarczy szyld i wskazanie, gdzie dokładnie w danym budynku znajdziemy to, czego szukamy.

Lokal na własny biznes czy na wynajem

Wypada najpierw wskazać pewną relację, która dość dobrze obrazuje rentowność zakupu nieruchomości z przeznaczeniem inwestycyjnym. Lokale użytkowe generują prawie o 100% wyższy zysk z wynajmu niż lokale mieszkalne z przeznaczeniem inwestycyjnym. W zasadzie każdy zakup nieruchomości to względnie bezpieczna lokata kapitału. Ponadto, wzrasta wartość nieruchomości w czasie, bez względu na to, czy to mieszkanie Ursynów czy lokal użytkowy. Warto jednak zastanowić się, jaki lokal wybrać. Z reguły lokali mieszkalnych jest na rynku więcej. Jednakże użytkowe mają atuty, o których już wspominaliśmy wcześniej. Ich wartość na rynku jest dużo większa, co wpływa bezpośrednio na wysokość czynszu, którego można oczekiwać od przyszłych najemców, planujących rozpocząć z nami współpracę. Oprócz tego, mamy szansę wynegocjować wieloletnie, dobre warunki najmu z przyszłym najemcą, co najmniej na kilka lat. To zapewni nam stabilność zysków w długim czasie. W przypadku mieszkań na wynajem, ruch na rynku najemców jest dużo większy i nigdy nie mamy pewności, że nawet w trakcie trwania umowy najemca nie będzie chciał wypowiedzieć jej warunków.

Artykuł sponsorowany, 20 kwiecień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu