PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

Czy jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, to sytuacja, w której konsument nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłatą zadłużenia. Traktowana jest, choć nie do końca słusznie jako łatwy i szybki proces na pozbycie się długów.

Ile trwają poszczególne etapy ogłoszenia upadłości?

W pierwszej fazie postępowanie polega na rozpoznaniu przez sąd wniosku konsumenta lub jego wierzyciela o ogłoszenie upadłości. Sąd po otrzymaniu wniosku sprawdza, czy pismo spełnia wymogi formalne. W razie braków sąd wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Gdy wymogi formalne są spełnione, sąd będzie mógł przystąpić do jego merytorycznego rozpoznania. Wniosek o ogłoszenie upadłości jest rozpoznawany przez jednoosobowy skład sądu na posiedzeniu niejawnym. Jeśli zaszły pewne wątpliwości dotyczące treści wniosku, sąd wyznaczy rozprawę, na którą wnioskodawca będzie musiał się stawić osobiście. W przypadku, gdy sąd stwierdzi brak podstaw do ogłoszenia upadłości, wniosek zostanie oddalony. Faza rozpoznania trwa do 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Drugą częścią jest właściwe postępowanie upadłościowe. Etap ten polega na przeprowadzeniu likwidacji majątku tzw. masy upadłościowej. Ustala się ilość wierzycieli upadłego i możliwość ich spłaty ze środków uzyskanych z upłynnienia masy upadłościowej oraz na ustaleniu planu spłaty wierzycieli. Jednak nie każdy upadły będzie dysponował majątkiem, dzięki któremu będzie w stanie zrealizować plan spłaty. W związku z tym etap ten może przybrać różne formy.

Wzorcowym przykładem jest sytuacja, w której ustala się majątek wierzyciela, w którego skład wchodzi: mieszkanie, dom, samochody, sprzęty RTV i AGD, meble, komputery i inne. Należy zaznaczyć, że wliczana jest również zdolność zarobkowa, dzięki której możliwa będzie spłata zadłużenia. Na tym etapie wierzyciele upadłego muszą złożyć swoje wierzytelności w określonym terminie. Ustalenie czasu trwania tego etapu jest niezwykle trudne, ponieważ zależy od tego, co wchodzi w skład masy upadłościowej i jak szybko uda się ją spieniężyć. Zazwyczaj trwa do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat.

Kolejny etap to likwidacja majątku. Syndyk ma za zadanie spieniężyć wszystkie składniki masy upadłości. Z uzyskanych w ten sposób środków, syndyk będzie mógł spłacić wierzycieli już w toku postępowania. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie upadły jest zmuszony spłacać zobowiązania z listy wierzytelności, oraz jaka część zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

Ostatnim, trzecim etapem jest, wykonywanie przez upadłego planu spłaty wierzycieli. Etap ten polega na realizowaniu zobowiązań ustalonych przez sąd w planie spłaty. Istotnym faktem jest, iż obok spłacania wierzycieli na upadłym spoczywa obowiązek składania corocznych sprawozdań z wykonania planu spłaty. Zgodnie z ustawą plan spłaty wierzycieli realizowany jest przez maksymalnie 3 lata (36 miesięcy).

Czy można skrócić proces ogłaszania upadłości?

Proces ogłaszania upadłości konsumenckiej w zależności od stanu posiadania upadłego konsumenta może trwać od kilku miesięcy nawet do 10 lat. Korzystniejszą dla konsumenta może okazać się opcja samodzielnego uporania się z zadłużeniem i negocjacji spłaty wierzycieli, a w tym wydłużenie spłaty rat pożyczek online, kredytów gotówkowych i innych zobowiązań finansowych.

 

Artykuł sponsorowany, 24 luty 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu