PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak wygląda proces palenia kawy?

Na pewno choć raz zastanawiałeś się, jaką drogę przebywa kawa, zanim znajdzie się w Twoim kubku. Ziarna poddaje się wielu procesom, a także muszą przebyć niezwykle długą drogę, zanim będziesz mógł cieszyć się pyszną kawą. Jak to odbywa się w palarniach kawy, czyli w miejscach, w których codziennie wydobywa się z ziaren wyjątkowy smak i aromat? Zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, jak wygląda proces palenia kawy.

Po pierwsze - kawa pochodzi z bardzo odległych plantacji

Choć może wydawać Ci się to dziwne, to wiedz, że kawa to owoce, a te rosną na drzewach. W palarniach kaw możesz znaleźć szeroki wybór kaw i większość z nich pochodzi z bardzo odległych plantacji. Wiele z nich jest na prawie drugim końcu świata - np. w Ameryce Południowej, Australii, czy Afryce. To, jakie cechy będzie miała kawa, jest zależne w dużym stopniu od lokalizacji plantacji, a dokładniej mówiąc: od klimatu, otoczenia i innych roślin. Kawa wysokiej jakości jest zbierana ręcznie, a następnie wysyła się ją w daleką podróż. 

Po drugie - proces palenia kawy

Palarnia kawy, która zajmuje się procesem wypalania kawy, koniecznie musi mieć dużą wiedzę i umiejętności, jeśli chodzi o świeżo paloną kawę. Do palarni trafiają ziarna kawy, które są surowe i zielone. Mają też nieco ziemisty zapach i co więcej: w surowej kawie jest tylko kilkanaście związków aromatyczno-smakowych, a po zakończonym procesie palenia nawet 700! Kawa zostaje dostarczona do palarni w ogromnych workach. Następnie przystępuje się do palenia kawy - niezbędne są do tego specjalne piece, w których temperatura jest bardzo wysoka i może osiągać nawet 250 stopni. W zależności od tego, jaki stopień wypalenia mają mieć ziarna, wypala je się przez kilka lub kilkanaście minut. Niezwykle ważne jest to, aby mistrz palenia cały czas kontrolował, czy już czas na to, aby wyjąć ziarna z pieca. To właśnie w trakcie procesu palenia ziarna zdobywają swój niezwykły aromat, goryczkę i kwasowość. Dodatkowo pamiętaj, że każdy rodzaj ziaren jest nieco inny, co wiąże się z tym, że musi być trochę inaczej traktowany - oznacza to m.in. to, że niektóre potrzebują krótkiego palenia, aby mieć lepszy aromat i smak, natomiast inne wymagają długiego palenia. 

Po trzecie - etap chłodzenia i pakowania ziaren

Po procesie palenia kawy bardzo ważnym etapem jest chłodzenie ziaren. Gdy opuszczą one piec, to mają wysoką temperaturę. Nie mogą stygnąć samodzielnie - w takiej sytuacji doszłoby do tego, że po jakimś czasie nie nadawałyby się do spożycia. Dlatego wysypuje je się na specjalną schłodzoną tacę, gdzie pod wpływem przepływającego powietrza, ich temperatura szybko się obniża. 

Odgazowywanie jest ostatnim etapem. Niezwykle istotne jest, aby świeżo palona kawa straciła dwutlenek węgla, który znajduje się w niej. Proces ten przebiega w specjalnych, bardzo przewiewnych koszach i trwa kilka godzin. Należy podkreślić, że ten proces nie powoduje, że ziarna tracą cały dwutlenek węgla, ale większą część. Później pakuje je się do specjalnych opakowań, które umożliwiają zachowanie rewelacyjnego aromatu świeżo palonej kawy. W profesjonalnych palarniach kawy spotkasz się z opakowaniami, które zapobiegają przedostawaniu się do środka powietrza, a jednocześnie umożliwiają wypuszczanie nadmiaru dwutlenku węgla, natomiast to przekłada się na to, że kawa ma doskonały smak. 

Po czwarte - świeżo palona kawa trafia do Twojej kuchni

Po tych wszystkich etapach ziarna trafiają z palarni kawy do Twojej kuchni. Świeżo palona kawa jest zdecydowanie lepszym wyborem niż tradycyjne kawy sklepowe. Najczęściej wypala się ją na kilka dni przed tym, zanim pojawi się w Twojej kuchni (w Finest Coffee jest wypalana dopiero po złożeniu zamówienia), a to oznacza, że wyróżnia się bogatym smakiem i aromatem. Bez znaczenia jest to, czy jesteś koneserem kawy, czy też dopiero planujesz zacząć przygodę ze świeżo palonymi ziarnami, pamiętaj bowiem, że zawsze warto eksperymentować z kawami. Twoja kawa nie musi zawsze smakować tak samo - może mieć różny smak w zależności od typu ziaren, czy stopnia ich wypalenia. 

Być może właśnie cieszysz się wyjątkowym smakiem świeżo palonej kawy. Wiesz już, że przywędrowała do Ciebie z odległych zakątków, a dzięki mistrzowi palenia i jego umiejętnościom, możesz teraz pić tę pyszną kawę. Zapewne przyznasz nam rację, że nie ma nic lepszego niż wysokiej jakości kawa, którą możesz przygotować we własnej kuchni. 

Chcesz więcej poczytać o procesie palenia kawy? Sprawdź artykuł: https://tulodz.pl/materialy-partnerskie/jak-przebiega-proces-palenia-kawy/rlSUJ5LRllN0BQWIiWNu 

Artykuł sponsorowany, 03 marzec 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu