PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak zapewnić miękkie lądowanie zwalnianym pracownikom?

Zwolnienia w firmie to nic przyjemnego, również dla pracodawcy. Jeśli konieczność rozstania się z częścią pracowników nie wynika z np. kwestii dyscyplinarnych, ale ma związek z problemami finansowymi przedsiębiorstwa, to warto zadbać o zapewnienie zwalnianym pracownikom możliwie miękkiego lądowania. Chodzi o to, aby stworzyć pracownikom relatywnie komfortowe warunki do szukania nowego zatrudnienia. Jak to zrobić? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Okres wypowiedzenia 

Okres wypowiedzenia gwarantuje pracownikowi Kodek pracy, dlatego nie jest to żadna „łaska” ze strony pracodawcy. Jednak czymś zupełnie innym jest zaproponowanie pracownikowi wydłużenia przysługującego mu okresu wypowiedzenia.

Przykładowo: jeśli pracownik nabył prawo do dwutygodniowego wypowiedzenia, to pracodawca chcący zapewnić mu nieco łagodniejsze lądowanie po utracie pracy może zaproponować dobrowolne wydłużenie tego okresu np. do miesiąca.

Brak obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia 

Jest to bardzo pożądane rozwiązanie przez zwalnianych pracowników, o ile oczywiście nie ma negatywnego wpływu na wysokość ich wynagrodzenia (np. w przypadku, gdy istotną część pensji stanowią nadgodziny).

Brak obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia pozwala pracownikowi skupić się na poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia, dając przy tym bezcenny komfort psychiczny (pewność uzyskiwania dochodów nawet przez 3 miesiące).

Dobrowolna odprawa 

Odprawa jest gestem dobrej woli ze strony pracodawcy. Jeśli możesz sobie pozwolić na jej wypłacenie zwalnianym pracownikom, to na pewno warto to zrobić. Wysokość odprawy powinna być uzależniona od stażu pracy, zajmowanego stanowiska oraz wysokości pobieranego do tej pory wynagrodzenia.

Specjalista doradza – gdy są problemy z wypłatą pensji: „W przypadku, gdy opóźnienia w wypłacie pensji są firmową normą, a szef nie reaguje na monity pracownika, trzeba zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli inspekcja potwierdzi nieprawidłowości, właściciel zostanie ukarany mandatem w wysokości do 2000 złotych. Inspektor może także skierować wniosek do sądu, a ten może już nałożyć karę w wysokości nawet 30.000 złotych.” Źródło: https://finansowy360.pl/pieniadze,ac261/gdy-szef-zalega-ci-z-pensja-co-mozesz-zrobic,4815

Dobre referencje 

Wystawienie zwalnianym pracownikom dobrych referencji jest kluczowe dla zapewnienia im miękkiego lądowania po odejściu z firmy. Referencje z pewnością ułatwią pracownikom znalezienie nowej pracy, dlatego warto się przyłożyć do ich napisania.

W poradniku czytamy: To zawsze miły gest w stosunku do zwolnionego pracownika, który zamierza kontynuować karierę zawodową w innej firmie. Jeśli nie miałeś większych zastrzeżeń do jego pracy i decyzja o zwolnieniu została podjęta w oparciu o obiektywne przesłanki, to bez proszenia wystaw pracownikowi dobre referencje.” Źródło: https://poradnikpraca.pl/praca,ac268/zwolniles-pracownika-i-co-teraz-schemat-ktorego-powinien-sie-trzymac-kazdy-pracodawca,13557

Zaangażowanie się pracodawcy w znalezienie nowego miejsca zatrudnienia zwolnionym pracownikom 

Jako przedsiębiorca od lat działający w swojej branży z pewnością masz sieć kontaktów biznesowych, które możesz wykorzystać, aby pomóc pracownikom w szybkim znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia. Podpytaj wśród znajomych przedsiębiorców, czy aktualnie nie prowadzą rekrutacji lub nie znają kogoś, kto akurat chce uzupełnić swój zespół. To realna, bardzo wartościowa pomoc.

Artykuł opracowany przez redakcję portalu Mindly.pl

 

Materiał partnera, 21 grudzień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu