PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jaka jest żywotność dysków wewnętrznych? Kiedy warto wymienić dysk?

Dysk wewnętrzny to nieodłączny element komputera, zapewniający przechowywanie danych. Jak rozpoznać, kiedy wymienić nośnik? Jaką mają żywotność poszczególne jego rodzaje? Sprawdźmy!

Żywotność dysków wewnętrznych

Niezależnie od tego, jakiej pojemności masz nośnik danych, czy postawisz na 512 GB, czy zdecydujesz się na dyski 1TB dostępne w Komputronik – każdy z nich ma określoną żywotność. Na rynku dostępne są dwa rodzaje – HDD oraz SSD. Różnią się one zarówno budową, jak i technologią wykonania, co bezpośrednio przekłada się na okres ich działania. 

Dysk HDD – sposób działania i żywotność

HDD, czyli tradycyjny dysk twardy, działa na zasadzie mechanicznej. Wykorzystuje obracające się talerze pokryte materiałem magnetycznym, po którym przemieszcza się głowica odczytu oraz zapisu. Taka konstrukcja sprawia, że dyski HDD są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, np. wstrząsy czy upadki. Ich średnia żywotność waha się od 3 do 5 lat, acz niektóre mogą służyć znacznie dłużej przy odpowiedniej eksploatacji. Na ich trwałość wpływa czas pracy, intensywność użytkowania oraz warunki środowiskowe.

Dysk SSD – sposób działania oraz żywotność

SSD z kolei nie zawiera ruchomych części, a dane przechowywane są na chipach pamięci flash. Dzięki temu nośniki tego typu są cichsze, szybsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia fizyczne. Oczywiście brak ruchomych części nie oznacza, że żywotność dysków SSD nie jest ograniczona. 

Jest ona określana na podstawie TBW, czyli Total Bytes Written. Jest to całkowita ilość danych, które mogą zostać zapisane na dysku przed wystąpieniem awarii. Dla typowych użytkowników, którzy z komputera korzystają głównie do pracy biurowej czy przeglądania internetu, żywotność dysku SSD może wynosić od 5 do 7 lat lub dłużej

dysk-wewnetrzny-65e6f013e0249

Jakie objawy mogą wskazywać na konieczność wymiany dysku?

Istnieje kilka objawów, które w porę zauważone, powinny stanowić dla Ciebie cenną informację, że czas na wymianę nośnika. Wówczas należy najpierw zrobić kopię zapasową danych, a następnie, najczęściej, rozejrzeć się za nowym, wydajniejszym i większym. Warto w takim wypadku zerknąć np. na dysk 2tb w sklepie internetowym Komputronik.

Jakie są objawy wskazujące na to, że nastał moment na wymianę dysku? 

  • Wolna praca i częste błędy – jeśli komputer działa wolniej niż zwykle, a zapis czy odczyt plików się wydłużył, jest to pierwszy znak, że żywotność dysku dobiega końca. 
  • Problemy z uruchomieniem systemu – niebieskie ekrany czy błędy startowe mogą wskazywać na problemy z dyskiem. Podobnie jest w przypadku, gdy sprzęt często się wiesza.
  • Głośna praca i nietypowe dźwięki – dyski HDD wydają różne dźwięki podczas normalnej pracy, ale takie jak np. klikanie czy brzęczenie powinny wzbudzić Twoją czujność, gdyż mogą wskazywać na awarie mechaniczne. Podobnie jest w przypadku SSD – każdy nietypowy dźwięk może być wywoływany przez problemy z elektroniką. 

Jak sprawdzić stan dysku?

Monitorowanie stanu dysku wewnętrznego jest ważne dla zapewnienia stabilności systemu i bezpieczeństwa danych. W tym celu można skorzystać z różnorodnych narzędzi diagnostycznych, które oferują wgląd w kondycję dysku oraz umożliwiają wczesne wykrycie potencjalnych problemów. Warto skorzystać z analizy S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Jest to wbudowany system monitorowania dysków, który może przewidywać awarie, analizując krytyczne parametry pracy nośnika. 

Aby skorzystać z analizy S.M.A.R.T., wystarczy uruchomić jedno z dostępnych na dany system operacyjny narzędzi diagnostycznych i poszukać sekcji jej poświęconej. Choć początkowo może to wydawać się skomplikowane, to programy te zazwyczaj prezentują dane w sposób zrozumiały dla użytkownika, często z zaleceniami dotyczącymi dalszych działań.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje odpowiedziały na Twoje pytania dotyczące żywotności dysków wewnętrznych oraz sytuacji, w których należy je wymienić. Pamiętaj, by zawsze tworzyć kopie zapasowe danych, a także na bieżąco analizować ich pracę. Jeśli szukasz nowego nośnika, sprawdź dysk SSD w Komputronik.

Artykuł sponsorowany, 05 marzec 2024
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu