PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jaki czajnik jest tańszy w użytkowaniu?

Czajnik elektryczny lub gazowy to absolutnie niezbędny sprzęt w każdej kuchni. Służy on nie tylko do gotowania wody. Często stanowi również element dekoracyjny w tej przestrzeni, dlatego wiele osób zwraca uwagę na wygląd czajnika. Dla wielu użytkowników kluczowe jest jednak pytanie, który z modeli jest najtańszy w eksploatacji.

Czajnik gazowy czy czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny przez ostatnie lata był najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach. Plusem było przede wszystkim to, że w czajniku elektrycznym wodę gotowało się błyskawicznie. Rosnące ceny energii sprawiły, że wiele osób zaczęło się jednak interesować, ile kosztuje zagotowanie wody na herbatę. Porównując pod tym względem czajniki kuchenne, nie sposób nie zauważyć, że elektryczny czajnik bezprzewodowy, niezależnie od tego, jak bardzo byłby funkcjonalny, jest droższy w eksploatacji od tego na gaz. W przypadku czajnika gazowego mowa o kosztach nawet 4 razy niższych niż w przypadku czajnika elektrycznego. Oczywiście dzisiaj czajnik na gaz nie jest może najpopularniejszym rozwiązaniem, natomiast osoby, którym zależy na redukcji kosztów eksploatacji związanych z urządzeniami AGD, powinien o nim pomyśleć. Liczyć się natomiast trzeba z tym, że czas gotowania wody będzie dłuższy niż w przypadku czajnika elektrycznego. Ważne także, aby wybrać odpowiednie czajniki stalowe lub ceramiczne, pasujące do wnętrza kuchni. Koniecznie z dopasowaną rączką, która nie będzie się niebezpiecznie nagrzewać podczas gotowania wody.

Czajniki elektryczne oraz indukcyjne

Nie wszyscy mają możliwość korzystania z czajnika na gaz, nie wszyscy chcą to także robić z różnych względów. W takim przypadku do wyboru mają czajniki elektryczne oraz te przeznaczone na płytę indukcyjną. Jeśli chodzi o kwestię kosztów eksploatacji, czajnik na indukcję, jak i elektryczny zużywają podobną ilość prądu. Różnią się często natomiast samą ceną zakupu, natomiast trudno jest je porównywać ze względu na bardzo duże różnice w cenach między poszczególnymi modelami. Za czajnik elektryczny można zapłacić kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych. Wiele tutaj znaczy moc czajnika elektrycznego, a także dostępne jego funkcje, które często przekładają się znacząco na cenę urządzenia. 

Jakie zalety mają czajniki elektryczne?

Czajnik na gaz wygrywa przede wszystkim kosztami eksploatacji. Wiele osób lubi także po prostu tradycyjne czajniki z gwizdkiem. Z kolei czajnik na gaz, jak i czajnik na indukcję mają dodatkowy plus w postaci oszczędności miejsca, którego nie zajmują na blacie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że blokują jeden palnik, co przy gotowaniu dla dużej rodziny może mieć niemałe znacznie. Czajniki elektryczne z kolei wygrywają przede wszystkim swoją funkcjonalnością. Urządzenia tego typu mogą podgrzewać wodę do określonego poziomu, podtrzymywać temperaturę. To wszystko sprawia, że są bardzo przydatne i wspierają codzienne przygotowanie napojów. Tego typu rozwiązania mają wielu swoich zwolenników, dla których funkcjonalność jest ważniejsze niż cena eksploatacji urządzenia. 

Estetyka ma znaczenie

Warto także zwrócić uwagę, że czajniki na gaz wiele osób przekonują swoją przepiękną estetyką. Czajniki emaliowane genialnie na przykład sprawdzają się w kuchniach urządzonych bardzo tradycyjnie, a także tych inspirowanych klimatem śródziemnomorskim, Prowansją czy Toskanią. Nie brakuje jednak także modeli bardziej nowoczesnych. W tym stylu projektowane są przede wszystkim czajniki na indukcję. Modele elektryczne również mają bardziej nowoczesny design, choć znaleźć można także modele w stylu retro. 

Artykuł sponsorowany, 25 maj 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu