PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jakie dokumenty należy wypełnić przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to olbrzymi krok ku temu, by się usamodzielnić. Dla wielu młodych ludzi jest to również warunek konieczny do tego, by podjąć decyzję o założeniu rodziny. Nic więc dziwnego, że o własnym kącie marzy każdy młody człowiek. Jednak niestety w praktyce zakup nieruchomości nie jest taki prosty, jakby się mogło to wydawać. Nie chodzi tu jedynie o koszty, jakie wiążą się z zakupem mieszkania, ale również i o ilość formalności, które należy w trakcie całego tego procesu dopełnić. O jakich dokumentach mowa? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie dokumenty należy sporządzić.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Zabierając się za negocjacje z osobą sprzedającą mieszkanie, kwestie związane z otrzymaniem kredytu masz już pewnie za sobą, dzięki czemu znasz swoją zdolność kredytową. Posiadając wiedze na ten temat, warto odwiedzić serwis obido, na którym znajdziesz nieruchomości spełniające Twoje możliwości finansowe. Jeśli oglądana nieruchomość Cię zainteresowała i zdecydowałeś się na jej zakup — warto pomyśleć o zawarciu ze sprzedającym mieszkanie umowy przedwstępnej oraz opłaceniu zadatku. Co należy umieścić w takiej umowie przedwstępnej? Przede wszystkim wszelkie informacje na temat lokalu — jego ceny, dokładnego adresu, jego stanu technicznego oraz daty oddania. Nie można również pominąć kwestii związanych z wysokością zadatku, czy datą przekazania kolejnych rat. Warto również dokładnie określić, co stanie się z opłaconym zadatkiem, na wypadek odstąpienia od podpisania ostatecznej wersji umowy.

Ustanowienie oraz opłacenie hipoteki

Kupując mieszkanie na kredyt, należy także postarać się o ustanowienie hipoteki oraz umieszczenie jej w księdze wieczystej nieruchomości. Formalności związane ze złożeniem takiego wniosku wymagają uiszczenia opłaty sądowej. Jedną z dwóch otrzymanych kopii dokumentu potwierdzającego złożenie takiego wniosku, należy przekazać do banku. Będzie on bowiem dla banku podstawą do przelania kredytu na Twoje konto. Dopiero po upływie kilku kolejnych tygodni otrzymasz potwierdzenie o tym, że dokonano wpisu do KW. Dokument ten również należy dostarczyć do banku. Na jego mocy bank zwolni Cię z ubezpieczenia pomostowego, przez co wysokość spłacanej przez Ciebie raty kredytu nieznacznie spadnie. Czynności te możesz również zlecić do wykonania notariuszowi, z którego usług korzystasz.

Odbiór mieszkania

Odbierając nowo zakupione mieszkanie, należy również zadbać o sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dokument ten musi uwzględniać spis wszystkich, znajdujących się na terenie mieszkania sprzętów, mebli, ich stanu technicznego, a także i stanu liczników za media. Taki protokół powinien również obejmować należącą do mieszkania piwnicę, komórkę, miejsce parkingowe, czy miejsce w garażu. Należy również wziąć pod uwagę to, czy mieszkanie zdawane jest nowemu właścicielowi w stanie takim, jak było to obiecane ze strony osoby sprzedającej. Protokół ten musi również zostać podpisany przez obie ze stron oraz zawierać m.in. datę. W przeciwnym wypadku — bez podpisu osoby sprzedającej i kupującej, dokument ten będzie nieważny.

Pozakupowe formalności w urzędach

Niestety sfinalizowanie umowy oraz odebranie mieszkania z rąk byłego właściciela to jeszcze nie koniec formalności, jakie należy dopełnić. Kolejnym krokiem będzie bowiem opłacenie podatku od ustanowienia hipoteki. Możesz to załatwić w swoim Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od ustanowiona wysokości hipoteki. Nie można również zapomnieć o tym, by udać się do urzędu miasta lub gminy w celu poinformowania o tym, iż stałeś się nowym właścicielem nieruchomości. Będziesz mógł tam również złożyć wniosek o zameldowanie. Do ostatnich z formalności należy również skontaktowanie się z zakładem energetycznym, bądź gazownią w celu przepisania rachunków na nowego właściciela. Przed przystąpieniem do tej czynności warto jednak dowiedzieć się, czy aby na pewno osoba sprzedająca nieruchomość, uregulowała wszelkie zaległe opłaty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, jest to ostatnia okazja do tego, by pociągnąć sprzedającego do uregulowania swoich zaległości. Po przepisaniu umów może być już bowiem za późno. Z doświadczenia wynika także, że warto wybrać się do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkańców, czy biura administracji budynku, w którym znajduje się zakupione przez Ciebie mieszkanie. Dobrze bowiem zawczasu dowiedzieć się o regułach przestrzeganych w budynku, czy o zasadach opłacania czynszu. Warto pozyskać informacje odnośnie terminów tych rozliczeń oraz dane do wykonywania comiesięcznych przelewów.

Czeka Cię odbiór mieszkania od dewelopera? Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć. 

Artykuł sponsorowany, 05 maj 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu