PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jakie tabliczki ostrzegawcze są konieczne w szkołach?

Szkoła jest miejscem, które powinno zapewniać bezpieczeństwo zarówno pracownikom i uczniom, jak i innym postronnym osobom. Ważne jest zadbanie o tablice ostrzegawcze oraz informujące, które zadbają o życie i zdrowie każdego, kto znajdzie się w budynku. Jakie znaki są konieczne? I jak powinno wyglądać przestrzeganie BHP w szkołach?

BHP w szkole

Za bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników i uczniów jest odpowiedzialny przede wszystkim dyrektor. To on powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie pomieszczeń, zagrożeń itp. Przykładowo:

Dróg ewakuacyjnych

Planu ewakuacji szkoły

Oznakowanie miejsce, do których nie powinny wchodzić osoby nieupoważnione

Oznakowanie miejsc z apteczką, gaśnica czy kocem gaśniczym

Oznakowanie substancji chemicznych i informacja o ich szkodliwości.

Odpowiednie tabliczki ostrzegawcze powinny znaleźć się w wyznaczonych miejscach tak, by były widoczne i czytelne dla każdego. Ważne jest to, by wykonać je zgodnie z przepisami, z trwałych i solidnych materiałów.

Znaki ewakuacyjne w szkole

Dyrektor powinien wybrać odpowiednie tabliczki informacyjne na zamówienie, które zostaną powieszone w wyznaczonych miejscach, gdzie trudno będzie je usunąć. Tabliczki ewakuacyjne mają na celu przedstawienie drogi np. w razie pożaru. Dzięki temu ewakuacja uczniów i pracowników może przebiegać szybciej i skuteczniej.

Znaki pozwalają na oznaczenie miejsc z apteczką czy telefonem alarmowym. Strzałki wskażą, w którą stronę należy się udać, by znaleźć się przy wyjściu ewakuacyjnym lub miejscem zbiórki.

Tablice ostrzegawcze przeciwpożarowe pozwalają na dokładne oznaczenie miejsc, gdzie znajdziemy gaśnice, przyciski alarmowe, hydranty czy klucze do wyjść ewakuacyjnych. Należy je tak rozmieścić na terenie szkoły, by pozwoliło to ograniczyć możliwość zagrożenia życia i zdrowia.

Inne tablice ostrzegawcze w szkołach

Na terenie szkoły mogą pojawić się jeszcze inne tabliczki ostrzegawcze. Przeważnie mają one na celu ostrzeżenie przed potencjalnym zagrożeniem np. przez złe używanie narzędzia lub maszyny. Pozwalają także na oznaczenie urządzeń, które znajdują się napięciem elektrycznym czy stref, które aktualnie są remontowane i nie wolno do nich wchodzić.

W przypadku znaków zakazu mamy do czynienia z informacją, czego nie wolno robić w danym miejscu. Takie tabliczki informacyjne na zamówienie mówią przeważnie o zakazie wchodzenia ze zwierzętami, używaniu telefonów komórkowych, palenia tytoniu czy papierosów elektrycznych, wspinania się, przejścia, a także używania otwartego ognia.

Znaki nakazu wymagają podjęcia konkretnych działań np. noszenia ubrania ochronnego w pracowniach szkolnych, odłączenia urządzeń elektrycznych po skończonej pracy. Można jednak spotkać wiele innych tablic w szkołach, np. oznaczenia różnych pomieszczeń.

Tablice ostrzegawcze czy informacyjne są niezwykle ważne także i w szkołach. Dzięki temu uczniowie i pracownicy zdają sobie sprawę, jakie zachowanie jest od nich oczekiwanie w danej sytuacji. Wiedza, na co powinni uważać, a co wolno czynić.

Artykuł sponsorowany, 23 wrzesień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu