PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jakie wyposażenie potrzebne jest w izbie przyjęć

Izba przyjęć stanowi miejsce, w którym świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane w trybie nagłym tym pacjentom, którzy znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Oprócz tego, można tam oferować świadczenia, które z uwagi na stan pacjenta wymagają podjęcia czynności diagnostycznych czy leczniczych w trybie niezwłocznym. Aby możliwe było skuteczne zaoferowanie pomocy, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie izby przyjęć.

Izba przyjęć – co warto wiedzieć?

Izba przyjęć to jednostka organizacyjna szpitala, która pracuje w trybie ciągłym. Jako jej części składowe wymienia się rejestrację, gabinet lekarski (może być to jeden gabinet bądź kilka, co uzależnione jest od potrzeb), jak również pokój wywiadów. Wyposażenie izby przyjęć musi umożliwiać podejmowanie czynności ratujących życie i być dostosowane do rodzaju udzielanych świadczeń. Przyjmuje ona osoby zgłaszające się na podstawie lekarskiego skierowania, pacjentów przywiezionych przez zespół medycznego ratownictwa, jak i osoby samodzielnie zgłaszające się w przypadku nagłego stanu zdrowia i ryzyka zagrożenia życia, a także pacjentów w stanie zagrożenia życia.

Co należy do zadań izby przyjęć? To m.in. rejestracja zgłaszających się osób, zapewnienie zbadania pacjenta przez dyżurującego lekarza, a także objęcie go doraźną opieką lekarską i pielęgniarską. Obejmuje to wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz podanie leków, jeśli wystąpi taka konieczność. Izba przyjęć zajmuje się też przyjmowaniem do szpitala, udzielaniem porad czy prowadzeniem dokumentacji statystycznej oraz medycznej.

Wyposażenie izby przyjęć – co jest niezbędne?

Wyposażenie izby przyjęć powinno zawierać wszelkie elementy, które pozwalają zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny w placówce, a także umożliwiają zaoferowanie pacjentom właściwej pomocy. Jakie produkty powinny się w nim znaleźć?

Środki dezynfekujące

W każdej izbie przyjęć powinny znajdować się preparaty dezynfekujące – dzięki nim możliwe jest ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Środki te powinny cechować się szerokim spektrum i krótkim czasem działania. Dostępne są produkty w różnych formach sprawdzających się przy odmiennych rodzajach powierzchni. W wyposażeniu izby przyjęć muszą znaleźć się środki dezynfekujące do powierzchni małych i dużych, narzędzi, a także dłoni.

Materiały opatrunkowe

Izba przyjęć powinna zostać wyposażona w materiały opatrunkowe. Wśród nich można wymienić gazy opatrunkowe sterylne, które umożliwiają bezpośrednie opatrywanie ran czy mogą zostać wykorzystane jako tampony w celu zatamowania krwotoku z zewnętrznych ran. To wyroby chłonne, gwarantujące optymalną przepuszczalność powietrza. Oprócz tego, izba przyjęć powinna posiadać przylepce czy bandaże – elastyczne, półelastyczne czy kohezyjne odpowiednie dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Materiały opatrunkowe różnego rodzaju dostępne są w hurtowni medycznej Eplaster: https://eplaster.pl/pl/c/MATERIALY-OPATRUNKOWE/195.

Odzież ochronna

W celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi oraz pacjentom, w izbie przyjęć nie może zabraknąć odzieży ochronnej. Wśród jej elementów wymienia się jednorazowe rękawice medyczne, które chronią przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami oraz ograniczają przenoszenie bakterii czy wirusów. Podobną funkcję pełnią jednorazowe maseczki medyczne – personel placówki medycznej ubiera je podczas przeprowadzania procedury diagnostycznej czy wykonywania zabiegów. Maseczki zapewniają wysoki poziom ochrony przed patogenami, które przenoszone są drogą kropelkową.

Sprzęt i akcesoria medyczne

Kolejnym elementem wyposażenia izby przyjęć jest sprzęt oraz akcesoria medyczne. To między innymi igły, strzykawki w różnych rodzajach i posiadające odmienne pojemności, nici chirurgiczne i podobne wyroby. Oprócz tego, w placówce powinien znaleźć się sprzęt medyczny, taki jak aparaty medyczne, stetoskopy, ciśnieniomierze, zestaw reanimacyjny. Aby możliwe było przeprowadzanie badań i zabiegów, izba przyjęć powinna zostać wyposażona w urządzenia, takie jak aparat USG czy EKG, kardiomonitor, defibrylator, pompę infuzyjną i meble, takie jak stoły zabiegowe, lampy bezcieniowe czy łóżka dla chorych wymagających nadzoru i opieki.

Wyposażenie izby przyjęć musi obejmować wszystkie elementy niezbędne do podjęcia czynności ratujących życie pacjenta oraz być w pełni dostosowane do udzielanych w placówce świadczeń. Obejmuje ono środki dezynfekujące i odzież ochronną, materiały opatrunkowe, sprzęt i akcesoria medyczne, a także środki farmakologiczne.

Artykuł sponsorowany, 27 lipiec 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu