PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Kaloryczność ekogroszku: czy zawsze im wyższa, tym lepiej?

Kaloryczność ekogroszku słusznie jest podstawowym parametrem, który ocenia się przy zakupie, natomiast trzeba mieć świadomość, że w istocie nie powinno się to sprowadzać do porównania wartości podanych przez producenta z założeniem, że im większa kaloryczność, tym lepiej.

Kaloryczność i cena

Co ciekawe dobry ekogroszek workowany jest zwykle tym droższy, im wyższa jest jego wartość kaloryczna. Jednocześnie jednak można znaleźć produkty, które przy porównywanej kaloryczności różnią się niemal dwukrotnie zawartością popiołu i znacząco pod względem wilgotności. Będzie to przekładało się na faktyczny uzysk energetyczny procesu spalania, tym samym niwelując pozorne oszczędności, które miałyby pojawiać się dzięki teoretycznej kaloryczności.

Ekogroszek workowany Popularny o kaloryczności 24-26 MJ/kg jest około 5% tańszy od Ekogroszku Ekstra Premium +, a ten ostatni ma wartość kaloryczną przekraczającą 27 MJ/kg. Wybór między nimi nie powinien jednak sprowadzać się wyłącznie do prostej analizy matematycznej.

Czy czasem opłaca się wybrać groszek o niższej kaloryczności?

Do ogrzewania domu w sezonie zimowym z oczywistych powodów najlepszy prawie zawsze będzie ekogroszek o maksymalnej kaloryczności. Takie paliwo będzie najwydajniejsze, zwykle też będzie to produkt generujący mniejszą ilość popiołu i innych zanieczyszczeń. W okresie największych chłodów będzie to po prostu oszczędne rozwiązanie.

W porze przejściowej jednak wielu odbiorców decyduje się na ekogroszek workowany wysokiej klasy, lecz o niższej kaloryczności. Wynika to z prostego faktu, że nie ma potrzeby uzyskiwania tak dużej ilości energii. Zastosowanie najbardziej kalorycznego groszku mogłoby utrudnić utrzymanie w optymalnym przedziale parametrów roboczych kotła. 

Także latem do CWU wykorzystuje się często ekogroszek o niższej kaloryczności. Dzięki temu, że generuje on mniej ciepła, można prawidłowo eksploatować kocioł, nie ryzykując jego przedwczesnego zużycia, a jednocześnie nie wytwarzając energii cieplnej w nadmiarze.

Nie tylko wartość obliczona

Kaloryczność ekogroszku podana przez producenta to wartość teoretycznie możliwa do osiągnięcia – nie zawsze w praktyce paliwo będzie równie wysoko kaloryczne. Kluczem do uzyskania maksymalnej ilości energii w kotle na ekogroszek, jest ustalenie prawidłowych parametrów pracy. Ilość dodanego paliwa, odstępy między zasypaniami, prędkość dmuchawy – wszystko to może sprawiać, że groszek nie przejdzie całego cyklu spalania, więc pewna ilość energii pozostanie niewykorzystana.

O ile kotły można w większości ustawić tak, aby pracowały wydajnie zarówno na ekogroszku niskokalorycznym, jak i wysokokalorycznym, o tyle należy pamiętać, że najprawdopodobniej zmiana kaloryczności paliwa będzie wymagała również zmiany ustawień roboczych, aby możliwe było osiągnięcie uzysku podanego przez producenta.

Materiał partnera, 07 lipiec 2022
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu