PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Kołdra obciążeniowa – co gwarantuje?

Czasem możemy usłyszeć o tym, iż komuś potrzebna jest kołdra obciążeniowa. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co to oznacza? Warto również mieć świadomość tego, że kołdra obciążeniowa znana jest także jako kołdra sensoryczna.

Co można powiedzieć na temat kołdry obciążeniowej?

Kołdra obciążeniowa dla sporego grona ludzi może kojarzyć się ze zwykłą kołdrą i nie może to dziwić. Różnicę można poczuć jedynie, kiedy produkt weźmie się ją do ręki. Jak sama nazwa wskazuje, kołdra obciążeniowa  jest po prostu ciężka. Różnica na wadze naturalnie nie jest przypadkowa. W przypadku zwykłych kołder możemy rozmawiać o wypełnieniu za pomocą:

  • puchu,
  • piór,
  • syntetycznego wypełniacza.

Przy kołdrach obciążeniowych do wypełnienia wykorzystuje się granulat. Do wyboru jest granulat:

  • szklany,
  • naturalny.

Warto wiedzieć, że chodzi o granulat szklany, który wykorzystywany jest w niektórych zabawkach.

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy wypełnienie ma jakieś znaczenie, ale nie ma nad czym dyskutować. Wypełnienie jest niewyczuwalne w dotyku. Poza tym znaczenie ma jeszcze tkanina. Odpowiednia tkanina sprawi, że mimo wyczuwalnego obciążenia pod każdym względem można czuć się komfortowo. Producenci zazwyczaj stawiają na gładką bawełnę, jedwab czy tkaniny z domieszką lnu.

W jaki sposób działa kołdra obciążeniowa?

Działanie kołdry obciążeniowej jest stosunkowo proste – waga kołdry powoduje, że ciało jest przyciskane do materaca. W ten sposób dochodzi do stymulowania proprioceptywnego – chodzi o system czucia głębokiego. Receptorów tego układu możemy szukać w mięśniach, ścięgnach, stawach, uszach czy oczach. Poza tym receptory tego układu przesyłają informacje do mózgu o tym, co właśnie robimy. Krótko mówiąc, obciążenie ciała w trakcie snu przekłada się na lepszą pracę. Ciekawe jest też to, że można rozmawiać o działaniu adekwatnym do okoliczności. W przypadku osób nadmiernie pobudzonych mamy działanie uspokajające, natomiast w przypadku niedostatecznie wrażliwych zmysłów działanie jest pobudzające.

W ogóle warto wiedzieć, że spanie pod kołdrą obciążeniową pozwala walczyć z takimi chorobami, jak zespół Aspergera, zespół Downa czy ADHD. Istotne jest także to, że mowa o rozwiązaniu, które może się przydać młodszym i starszym.

Pomoc specjalisty

Kołdra sensoryczna https://huggymoon.eu/ daje ogromne możliwości, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nie wolno działać bez pomocy specjalisty. Samodzielnie działanie jest zwyczajnie niebezpieczne. Poza tym niektórzy pewnie zastanawiają się nad tym, jak kołdra będzie najlepsza. W tej kwestii oczywiście również konieczne jest fachowe wsparcie.

Aczkolwiek warto zapamiętać, że dobór kołdry oznacza nie tylko zwrócenie uwagi na łóżko. Liczy się też masa osoby, która będzie spać pod kołdrą. Przyjmuje się zasadę, zgodnie z którą ciężar kołdry obciążeniowej powinien wynosić ok. 10 proc. masy ciała osoby dorosłej. W przypadku dziecka chodzi o 10-15% masy ciała. Niemniej każda sytuacja jest wyjątkowa i tym samym może zdarzyć się tak, że potrzebna jest kołdra nieco lżejsza lub nieco cięższa. Ważne jest też to, że podczas zakupów kołdry sensorycznej może pojawić się bardzo niebezpieczne myślenie – może warto kupić dziecku kołdrę na wyrost? W końcu szybko urośnie. Problemy mogą dotyczyć też osób dorosłych – jeżeli zakłada się odchudzanie, może należy zdecydować się na lżejszą kołdrę? W jednym i drugim przypadku nie ma jednak najmniejszego miejsca na dyskusję. Nie można myśleć o tym, co będzie prędzej lub później – najważniejsze jest to, co dzieje się tu i teraz.

Artykuł sponsorowany, 30 sierpień 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu