PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Kombinezony motocyklowe - jak wybrać odpowiedni?

Wybór odpowiedniego kombinezonu motocyklowego to decyzja, która niesie ze sobą skutki i praktyczne, i typowo wizualne. Nie da się ukryć, że dobrze dobrany strój podkreśli twój styl i nada charakter skompletowanemu ekwipunkowi. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak to, że kombinezon w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Z tego powodu kombinezon motocyklowy zawsze powinien być dopasowany do stylu i warunków jazdy. Co to jednak oznacza w praktyce? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

1. Dlaczego kombinezony motocyklowe odgrywają tak ważną rolę?

2. Kombinezon dwuczęściowy czy jednoczęściowy?

3. Kombinezon motocyklowy: skórzany czy tekstylny?

4. Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

Kupując strój, nie skupiaj się wyłącznie na jego wyglądzie. Nie spiesz się i nie podejmuj decyzji spontanicznie. Kombinezony motocyklowe są dziś tak zróżnicowane, że warto zweryfikować wszystkie szczegóły, sprawdzając także, czy producent zastosował dodatkowe udogodnienia, na przykład tzw. bezpieczne szwy, czy specjalne materiały podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego kombinezony motocyklowe odgrywają tak ważną rolę?

Kombinezon motocyklowy nie jest wyłącznie elementem ubioru i składową stylu motocyklisty, choć niewątpliwie pełen charakteru kombinezon skórzany skupi na sobie spojrzenia. Stanowi on jednak przede wszystkim ochronę i ważne zabezpieczenie.

Dobrze dobrany kombinezon motocyklowy chroni przed wiatrem, wilgocią, niskimi temperaturami, a przede wszystkim przed obrażeniami, do których może dojść w razie upadku. Dzięki strojowi unikniesz skaleczeń, otarć czy nawet złamań. Konstrukcja współczesnych kombinezonów uwzględnia liczne wzmocnienia, co korzystnie wpływa na jakość amortyzacji przy upadku oraz minimalizuje skutki tarcia.

Kombinezon dwuczęściowy czy jednoczęściowy?

Podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, co będzie lepsze: jednoczęściowy czy dwuczęściowy kombinezon na motocykl? W kombinezonach jednoczęściowych wszystkie elementy stroju stanowią integralną całość. Kombinezony dwuczęściowe to z kolei kurtka i dopinane do niej za pomocą wytrzymałego zamka spodnie. Każda opcja ma swoje zalety i wady, dlatego specyfikę ubioru zawsze warto wziąć pod uwagę. Wspomnijmy, że oba warianty są dostępne jako kombinezon motocyklowy męski i kombinezon motocyklowy damski.

Kombinezony jednoczęściowe, ze względu na swoją konstrukcję, są dokładniej dopasowane do ciała i bardziej przydatne w kontekście sportowej pozycji na motocyklu. Opinają, zapewniając tym samym dobrą aerodynamikę. Ma to jednak swoje wady. Tak ścisłe przyleganie ogranicza pole manewru, co oznacza, że poruszanie się w takim stroju po zejściu z maszyny może być mało komfortowe. Jednoczęściowy kombinezon jest przeznaczony przede wszystkim do jazdy po torze wyścigowym, głównie na motocyklu sportowym.

Dwuczęściowy kombinezon na motor jest bardziej uniwersalny. Zachowuje walory swojego jednoczęściowego odpowiednika podczas jazdy w zakresie aerodynamiczności i bezpieczeństwa, a jednocześnie gwarantuje większy komfort w codziennym użytkowaniu. Zdecydowanie łatwiej go założyć i dopasować. Z powodzeniem sprawdzi się przy różnych typach maszyn.

Kombinezon motocyklowy: skórzany czy tekstylny?

Warto zastanowić się także, czy lepszym wyborem będzie w twoim przypadku kombinezon tekstylny czy skórzany. Materiał, z którego szyte są rodzaje kombinezonów motocyklowych, decyduje o kilku aspektach - między innymi o wygodzie, właściwościach termicznych i wytrzymałości.

Kombinezony skórzane są zdecydowanie trwalsze. Doskonale sprawdzają się w warunkach ekstremalnych i zapewniają większe bezpieczeństwo podczas upadków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zdadzą egzaminu na maksymalną notę podczas podróży w deszczu. Nieco lepszy okaże się kombinezon ze skóry bydlęcej, natomiast ciekawą alternatywę stanowi kombinezon tekstylny: lekki i przewiewny, zabezpieczający przed wilgocią, wodą i wiatrem. Niektóre modele są wyposażone w dodatkową membranę, inne, przystosowane do jazdy w chłodniejsze dni, w ocieplenie. Tekstylne kombinezony są jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

Na ci jeszcze zwrócić uwagę, kupując kombinezon? Dość oczywisty jest prawidłowy dobór rozmiaru. Strój na motocykl nie może być ani za duży, gdyż będzie fałdował się i furkotał podczas jazdy, ani za mały, gdyż taki ograniczy ruchy i spowoduje uwieranie. Drugim bardzo istotnym punktem podlegającym weryfikacji są protektory. Wysokiej klasy kombinezony mają nie tylko komplet protektorów łokci, barków i kolan, ale także dodatkowe certyfikowane ochraniacze pleców i bioder. W niektórych modelach znajduje się miejsce na ich montaż, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić je później. Sprawdź również wentylację stroju.

Z punktu widzenia użytkownika ogromną rolę odgrywają elementy poprawiające komfort noszenia i mobilność stroju, na przykład elastyczne wstawki po wewnętrznej stronie ud i ramion, w pachwinach i pod kolanami, na zgięciach stawów, ewentualnie w pasie i na łopatkach. Dzięki nim zyskasz wygodę poruszania i na motocyklu, i poza nim. Zwróć uwagę na sposób wykończenia elementów skrajnych kombinezonu: kołnierza, nogawek i mankietów. Miękki materiał w tych strefach zabezpieczy przed otarciami i podrażnieniami.

 

Artykuł sponsorowany, 10 styczeń 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu