PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Kompendium wiedzy o aukcjach komorniczych

Aukcje komornicze to szansa na nabycie przedmiotów nawet za pół ceny ich faktycznej wartości. Zanim jednak zadeklarujemy udział w takim przedsięwzięciu, warto poznać kilka niezbędnych informacji na temat jego przebiegu. Zacznijmy jednak od tego, gdzie szukać licytacji komorniczych.

Gdzie szukać licytacji komorniczych

Na początek sprawdźmy, skąd właściwie biorą się licytacje komornicze, a właściwie przedmioty na nich wystawiane. Pochodzą one głównie z egzekucji komorniczych. Tak się składa, że komornik nie zawsze może zająć część środków, np. na koncie dłużnika. Wówczas może zdecydować się na zajęcie innej niż pieniądze wartości materialnej. Może to być np. samochód, jak również należąca do zadłużonego nieruchomość. Zajęte składniki majątku dłużnika mogą zostać zlicytowane na aukcji. Środki pozyskane ze sprzedaży, pozwalają pokryć dług i często rozwiązują problem zadłużenia danej osoby.

Jednocześnie licytowane na aukcjach komorniczych przedmioty mają swoje grono entuzjastów, którzy liczą na zakup np. dobrej klasy samochodu po niższej cenie. Skąd dowiadują się o aukcjach? Skąd wiedzą, gdzie szukać licytacji komorniczych? Należy wspomnieć, że te muszą być jawne - informacja o ich organizacji musi zostać podana do wiadomości publicznej. Dzieje się to zazwyczaj za pośrednictwem Krajowej Rady Komorniczej, która na swojej stronie internetowej publikuje obwieszczenia.

Co można nabyć podczas licytacji komorniczej

Na obwieszczeniu o licytacji komorniczej znajdziemy informacje o licytowanych przedmiotach, ich cenę wywoławczą, kwotę wymaganej kaucji, jak również miejsce oraz datę samej licytacji. Wachlarz przedmiotów, które mogą być sprzedane na aukcji jest niezwykle szeroki, choć prawo określa też, czego na aukcji komorniczej sprzedawać nie wolno.

A zatem na aukcję nie powinny trafić rzeczy, których komornik nie może zająć w procesie egzekucji. Są to m.in. odzież, przedmioty urządzenia domowego, przedmioty niezbędne do nauki, jak również do wykonywania pracy zarobkowej, a także zapas żywności na okres jednego miesiąca. Co natomiast może trafić na aukcję? To przede wszystkim biżuteria, urządzenia RTV i AGD, zegarki, jachty czy dzieła sztuki. Największą popularnością cieszą się jednak samochody, mieszkania oraz domy. 

Jakie warunki należy spełniać, by wziąć udział w aukcji

Kto może wziąć udział w licytacji komorniczej? Aby móc czynnie uczestniczyć w całym przedsięwzięciu, należy mieć ukończone 18 lat. O ile obserwować licytację może praktycznie każdy, o tyle prawo wyłącza z licytacji wybrane osoby, które w jakiś sposób powiązane są z samą egzekucją.

Na liście osób, które nie mogą nabywać przedmiotów w czasie przetargu komorniczego znajdują się m.in. zadłużony oraz komornik, najbliżsi członkowie ich rodzin, jak również osoby, które uczestniczą w licytacji z racji sprawowanego urzędu. Ograniczony dostęp do licytacji mają również te osoby, które wygrały poprzednią licytację, jednak z różnych powodów nie uiściły należności za wygrany przedmiot.

Skąd tak duża popularność aukcji komorniczych

Aukcje komornicze cieszą się sporym zainteresowaniem, głównie z uwagi na możliwość nabycia wartościowych rzeczy nawet za 50% ich rynkowej wartości. To, jak duży jest upust zależy m.in. od tego, czy mamy do czynienia z pierwszą licytacją, czy drugą. Cena wywoławcza przedmiotu z pierwszej licytacji stanowi zazwyczaj 75% jej szacowanej wartości. Przy drugiej licytacji (może się zdarzyć, że przedmiot nie zostanie sprzedany podczas pierwszej), cena wywoławcza spada już do 50%. Nie stanowi to jednak gwarancji, że właśnie za tyle kupimy dany przedmiot. 

Należy pamiętać, że uczestnicy licytacji mogą podbijać cenę, a zatem końcowa wartość - np. domu czy samochodu - może znacznie przewyższać cenę wywoławczą.

Obecnie można uczestniczyć w aukcjach komorniczych również w trybie online. Trzeba jednak pamiętać, że nabywanie dóbr w tym trybie może wymagać od nas cierpliwości. Przedmioty nie przechodzą na naszą własność z chwilą zakończenia aukcji. Dłużnik może wnieść do sądu skargę dotyczącą przebiegu licytacji. Do momentu jej rozpatrzenia, wylicytowany przedmiot nie może zostać przekazany nabywcy.

Artykuł sponsorowany, 27 październik 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu