PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Konto firmowe czy osobiste - co wybrać?

Wybór konta firmowego to ważny krok dla wielu przedsiębiorców. Nie zawsze jednak musimy go podejmować, o czym warto jest wiedzieć. Czym dokładnie różni się konto firmowe od osobistego? Kiedy lepiej sprawdzi się nam to prywatne, a kiedy zdecydowanie warto wybrać wersję dla przedsiębiorców? O czym powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy nawiązać współpracę z dobrym bankiem?

1. Dla kogo jest osobiste konto bankowe?

2. Kto powinien korzystać z konta firmowego?

3. Konto firmowe a osobiste - najważniejsze różnice

4. Jak wybrać najlepszy bank dla siebie?

 

Dla kogo jest osobiste konto bankowe?

Konto w banku to współcześnie absolutna podstawa, bez której ciężko jest nam funkcjonować. Nie zawsze jednak będziemy potrzebowali jego konkretnego rodzaju. W przypadku, gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej i jesteśmy osobą fizyczną, wybór jest bardzo prosty. Z kolei gdy mamy własną firmę, możemy zdecydować pomiędzy dwoma opcjami, z których każda ma swoje zalety i wady. Co do zasady więc konto bankowe jest dla każdego, jednak w zależności od naszej sytuacji możemy mieć inne potrzeby i oczekiwania względem banku.

 

Kto powinien korzystać z konta firmowego?

Konto firmowe jest przeznaczone dla osób prowadzących własną działalność. Jednak nie każdy przedsiębiorca musi je posiadać. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, jeżeli chcemy nadal posługiwać się prywatnym kontem osobistym, nasza firma musi spełniać dwa warunki:

  • nie prowadzić transakcji z innymi przedsiębiorcami;
  • nie przekraczać wartości 15 tysięcy złotych dla jednorazowej transakcji.

W sytuacji, gdy nasz biznes nie jest zbyt duży i naszymi klientami są tylko osoby fizyczne, możemy prowadzić nasze finanse z konta osobistego. Nie zawsze jest to jednak dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy mamy problem z rozdzieleniem własnych i firmowych pieniędzy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie firmowybank.pl.

 

Konto firmowe a osobiste - najważniejsze różnice

Niewątpliwą zaletą konta osobistego jest jego prostota i, zazwyczaj, niewielki koszt związany z jego prowadzeniem. Mamy łatwy dostęp do środków, często nie ponosimy opłat za nic ponad kartę płatniczą, a także nie musimy podawać jego numeru absolutnie nigdzie. Z kolei konto firmowe jest rachunkiem bardziej oficjalnym, możemy być zobowiązani do ponoszenia dodatkowych opłat związanych z jego prowadzeniem, a także musimy liczyć się z tym, że w razie kontroli Urzędu Skarbowego zostanie ono również sprawdzone. Co więcej, jeżeli prowadzimy firmę, musimy wcześniej określić, z jakiego konta będziemy rozliczać się z podatków i składek. Z tego względu warto dobrze się zastanowić, czy wolimy operować na jednym, osobistym rachunku, czy wolimy mieć bardziej oficjalne narzędzie dedykowane do spraw związanych z naszym przedsiębiorstwem.

 

Jak wybrać najlepszy bank dla siebie?

Poza określeniem samego rodzaju konta warto również zwrócić uwagę na to, na jaki bank chcemy się zdecydować. Pomimo faktu, że obecnie większość rzeczy jesteśmy w stanie zrobić przez internet, warto zdecydować się na współpracę z marką, która w razie potrzeby posiada również swoje stacjonarne filie. Jeżeli zależy nam na długotrwałej współpracy, pamiętajmy o uważnym czytaniu umów i sprawdzeniu warunków wybranej przez nas opcji konta, tak abyśmy mieli pełen pogląd na to, czego powinniśmy się spodziewać i oczekiwać. W sytuacji, gdy cenimy sobie wygodę, możemy prowadzić oba rachunki - zarówno firmowy, jak i osobisty - w ramach jednego banku, tak aby nie musieć długo oczekiwać na transakcje pomiędzy nimi.

Artykuł sponsorowany, 10 czerwiec 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu