PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

L4 - Czy zwolnienie online jest legalne?

Odkąd w sieci popularne stało się hasło "zwolnienie lekarskie online", tak równie popularne stało się pytanie, czy jest ono legalne. Czy L4 wystawione w ten sposób uprawnia do pobierania świadczenia chorobowego? W tym artykule odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy, co należy zrobić w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego przez Internet.

Konsultacje online a zwolnienie lekarskie

Od czasów wybuchu pandemii konsultacje przez telefon i konsultacje online stały się powszechne i choć niemożliwe jest fizyczne badanie pacjenta, to lekarz, mając dostęp do danych pacjenta zgromadzonych w systemie ma dostęp do jego historii choroby oraz przeprowadzonych wcześniej badań. Dzięki temu każda konsultacja lekarska online odbywa się w analogiczny sposób, jak ta fizyczna, z tą różnicą, że pacjent pozostaje w domu. Wystarczy umówić się na wybrany termin i wziąć udział w konsultacji online w formie wideo rozmowy.

Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie online

Zastanawiasz się, jak uzyskać zwolnienie? Lekarz na podstawie wywiadu w trakcie konsultacji oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje o formie leczenia. Dzięki cyfryzacji systemu ochrony zdrowia lekarz może wystawić e-receptę, e-skierowanie i e-zwolnienie, czy też zwolnienie online. Jeśli więc w trakcie konsultacji uzna, że z przyczyn zdrowotnych pacjent nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych, wystawi mu zwolnienie w formie elektronicznej. Informacje o zwolnieniu lekarskim automatycznie otrzyma pracodawca, jak i zostanie przekazane do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego

Warto wspomnieć, że zwolnienie L4 nie tylko uprawnia do usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale także do otrzymania zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy wypłacany jest ubezpieczonym pacjentom, w tym zatrudnionym na umowę o pracę przez minimum 30 dni i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, o ile przystąpili oni do ubezpieczenia chorobowego i minęło 90 dni od chwili przystąpienia. Wróćmy jednak do samego zwolnienia.

Czy zwolnienie L4 online jest legalne?

Wiele osób zastanawia się, czy zwolnienie online jest legalne. Ponieważ konsultacje online odbywają się z udziałem lekarzy uprawnionych do wykonywania swojego zawodu, którzy mają dostęp zarówno do historii chorób pacjenta, jak i jego danych w systemie ochrony zdrowia, konsultacja jest całkowicie legalna. Tym samym legalna jest zarówno recepta online, jak i skierowanie, czy zwolnienie online, uzyskane przez pacjenta w ten sposób.

Podsumowując, zwolnienia lekarskie, które wystawi lekarz online, są tak samo ważne, jak te wystawione w przychodni i całkowicie legalne.

Artykuł sponsorowany, 20 grudzień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu