PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Leczenie niepłodności - pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności budzi na ogół duże emocje, a czasem też lęk przed nieznanym. W niniejszym artykule postaramy się przekazać przydatne wskazówki i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kiedy warto rozważyć umówienie się na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności?

O problemach z płodnością mówi się zazwyczaj, gdy para przez rok bezskutecznie stara się o dziecko, przy założeniu, że współżyje regularnie - średnio dwa, trzy razy w tygodniu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, pora rozpocząć diagnostykę w kierunku znalezienia przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

Czas w tym przypadku ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę, że płodność u kobiet spada z wiekiem. Jeśli zatem partnerka przekroczyła trzydziesty piąty rok życia, taką wizytę warto zaplanować po sześciu miesiącach starań.

Paniom, które przekroczyły magiczną czterdziestkę, zaleca się już by nie zwlekały z taką wizytą i pojawiły się w klinice leczenia niepłodności, gdy tylko podejmą decyzję o rozpoczęciu starań. Dużym błędem jest przedłużanie starań w przysłowiową nieskończoność. W leczeniu niepłodności czas odgrywa bowiem niezwykle istotną rolę. Im później trafi się do specjalisty, tym trudniejsza może być droga do spełnienia marzenia o dziecku.

Jak zapisać się na wizytę w związku z niepłodnością?

Na wizytę do Kliniki Bocian najlepiej zapisać się telefonicznie. Wszystkie informacje dostępne są na stronie: https://klinikabocian.pl/kontakt/Warszawa.

Przy zapisywaniu się na pierwszą wizytę nie jest istotny dzień cyklu u kobiety. Badania można wykonać także w trakcie trwania miesiączki. Ważne jest natomiast, by zaplanować ją tak, aby obydwoje partnerzy mogli na niej być. Leczenie niepłodności w pierwszej fazie dotyczy bowiem diagnostyki kobiety i mężczyzny. Przeprowadzone badania pozwalają ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę i zaplanować dalszą terapię.

Jak przygotować się do wizyty?

 

Przed pierwszą wizytą nie trzeba robić żadnych badań lekarskich. O konieczności ich przeprowadzenia zadecyduje lekarz. Bardzo często zdarza się, iż partnerzy, zanim trafią do specjalistycznej klinki, szukają pomocy u lekarza ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W takim przypadku na pewno mają już zgromadzoną pewną dokumentację medyczną, którą warto ze sobą zabrać, zwłaszcza jeżeli dotyczy kwestii mogących mieć związek z płodnością. Mowa w szczególności o wypisach ze szpitala, informacjach o zabiegach operacyjnych, leczeniu chorób przewlekłych itp.

Jeśli Klinika Bocian nie była kliniką pierwszego wyboru i para ma już za sobą historię leczenia niepłodności prowadzoną w innej klinice, także powinna przynieść dokumentację z tym związaną. Bardzo istotna będą też informacje związane z inseminacją i próbami zapłodnienia metodą in vitro (https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/in-vitro).

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności – co warto wiedzieć?

Konsultacja w kierunku niepłodności składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje wywiad medyczny, badania ginekologicznego i USG. Po uzyskaniu wstępnych informacji na temat zdrowia pacjentów lekarz może skierować parę na dodatkowe badania hormonalne i badania nasienia, które przeprowadzane są niezwłocznie w klinice. Gdy znane są wyniki, jeszcze tego samego dnia odbywa się druga część wizyty, gdzie biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone dane, ustalany jest dalszy plan leczenia. Warto zatem zarezerwować sobie czas, ok 3 godzin, na pierwszą wizytę w klinice.

Podstawą udanej kuracji w klinice leczenia niepłodności jest szczerość i zaufanie na linii lekarz – pacjenci. Należy o tym pamiętać również podczas wywiadu medycznego. Specjalista na pewno zapyta o to, jak długo trwają starania o dziecko, jak przebiegają i czy mowa jest o staraniach o pierwsze dziecko, czy o kolejne. Interesować go będzie przebieg cyklu miesiączkowego kobiety, czy w przeszłości dochodziło już do ciąży. Trzeba uczciwie odpowiedzieć na wszystkie pytania, także te trudne, związane chociażby z przyjmowaniem używek (nikotyna, alkohol, narkotyki), które również mogą mieć wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istotne będą także informacje medyczne na temat wcześniejszego leczenia ginekologicznego oraz urologicznego (w przypadku mężczyzny).

Może paść także pytanie o historię chorób w rodzinie, nie tylko tych związanych z płodnością, ale też innych. To trudny temat, bo nie zawsze posiada się na ten temat wiedzę. Warto więc odpowiednio wcześniej skontaktować się z członkami najbliższej rodziny i porozmawiać o potencjalnych dolegliwościach. Te informacje mogą okazać się kluczowe, dlatego też tego aspektu nie powinno się zaniedbywać.

Konsultacja może wiązać się z wieloma emocjami, żeby niczego nie przeoczyć warto wcześniej na karteczce spisać sobie wszystkie pytania, które podczas konsultacji będzie można zadać lekarzowi.

Artykuł sponsorowany, 01 październik 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu