PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Mieszkanie w stylu lat 60 – jak dopasować płytki między szafkami w kuchni do stylu vintage?

Urządzanie kuchni może przyprawić o zawrót głowy. Mnogość stylów i metod wykończeń daje wielkie pole do popisu, lecz zamiast odkrywać koło na nowo, warto zwrócić się ku przeszłości. Meble w stylu lat 60. ubiegłego wieku szturmem podbijają wnętrza domów, ale by powrót do przeszłości był kompletny, stylistykę retro należy połączyć z odpowiednimi płytkami.

Połącz klasykę ze współczesnością

Vintage to nurt w modzie i sztuce użytkowej, w którym celem jest połączenie nowoczesnych rozwiązań ze stylistyką znaną z salonów z lat 50., 60., i 70. i 80. XX w. Projektując mieszkanie albo pomieszczenie w tym stylu, należy wpierw ustalić, które elementy wnętrza będą współczesne, a które przeniosą nas w przeszłość. Dlatego właśnie tak ważny jest dobór odpowiednich płytek – szkopuł w tym, by nie przedobrzyć w żadną stronę. Jeśli masz wątpliwości, jak wykończyć kuchnię retro ze smakiem, przeczytaj na blogu Klink.pl artykuł na temat projektowania domu w stylu vintage.

mieszkaniewstylulat60-jakdopasowacplytkimiedzyszafkamiwkuchni2

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię w stylu retro?

Pamiętacie polski krzyk mody – gumoleum? Dzisiaj to już przeżytek, ale rynek oferuje płytki o deseniu nadającym im wygląd starszy, niż w rzeczywistości. Dzisiaj nie trzeba już kłaść na podłogę wykładziny imitującej glazurę, można pójść o krok dalej i stworzyć powierzchnię, która od początku wygląda na zmęczoną. Takie zestawienie będzie doskonale współgrać z jednolitymi, szarymi i prostymi w kształcie meblami i jasnym drewnopodobnym blatem. W tym przypadku nie można przesadzić – ściany powinny więc mieć stonowane kolory. Trzeba pamiętać, że w tym stylu liczy się gra subtelnych kontrastów. Jasne meble dobrze posadowią się na ciemnej podłodze, ale zbyt wyrazisty blat może zepsuć kompozycję.

Vintage – jaka kolorystyka sprawdzi się najlepiej?

Myśląc o kuchni nawiązującej do przeszłości, zalecany jest umiarkowany minimalizm. Trzy kolory wystarczą na całe wnętrze – szaro-białe płytki, białe i lśniące meble oraz ciemny, drewnopodobny blat. Można też odwrócić zestawienie i wprowadzić do wnętrza płytki drewnopodobne na ścianie połączone z gresem w stylu patchwork, wywołującym swoim wzorem iluzję optyczną na podłodze. Takie zestawienie będzie świetnym uzupełnieniem dla ciemnych, kamiennych lub betonowych blatów.

Połączenie może być jeszcze inne – wzorzyste, monochromatyczne płytki nad jasnym, drewnianym blatem w otoczeniu białych lub jasnoszarych ścian i podłogi w klasyczną szachownicę albo inny prosty i geometryczny deseń. Całość uzupełnią meble kuchenne z minionej epoki – proste, ale trwałe taborety, stół pokryty ceratą, a na nim herbata podana w szklankach w metalowym koszyczku.

mieszkaniewstylulat60-jakdopasowacplytkimiedzyszafkamiwkuchni1

Ile kosztują płytki pasujące do stylu vintage?

Urządzenie kuchni przywodzącej na myśl ubiegłe stulecie nie musi być drogie. Sklep Klink.pl oferuje szeroki asortyment płytek ceramicznych, kamiennych i innych w przystępnych cenach. I tak za gres patchwork zapłacimy 89 zł/m2 – sprawdzi się on doskonale zarówno na podłodze, jak i nad blatem. Jeśli zaś celem jest wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości mebli w stylu retro, to w dobrym guście będzie stonowanie ich wielkoformatowym, szarym gresem o deseniu betonu. Pokrycie podłogi w ten sposób to koszt ok. 129 zł/m2 licząc same płytki. Glazura na ściany i nad kuchenny blat może być jeszcze tańsza – stylowe płytki podkreślające charakter wnętrza w stylu vintage można kupić już za ok. 50 zł.

Artykuł sponsorowany, 11 marzec 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu