PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy OC i AC?

Wysokość składki ubezpieczenia OC to kwestia, którą każdy właściciel pojazdu musi wkalkulować w coroczne koszty użytkowania pojazdu. W większości przypadków warto jednak rozważyć rozszerzenie tej obowiązkowej polisy o dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Do najczęściej wybieranych zaliczają się polisy OC i AC w pakiecie, które w ofercie ma większość towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdzamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwania korzystnego ubezpieczenia auta.

1. Pakiet OC i AC - dlaczego warto?

2. Jak wybrać dobre ubezpieczenie samochodu?

3. Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC?

Sprawdzoną metodą na to, by znaleźć korzystne ubezpieczenie auta, jest porównywarka i kalkulator ubezpieczenia. Aktualne oferty ubezpieczeń wygodnie porównasz na WOWpolisa.pl.

Pakiet OC i AC - dlaczego warto?

Chcąc ubezpieczyć samochód, możesz odrębnie kupić ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC lub zdecydować się na zakup obu tych polis w pakiecie. W niektórych przypadkach kalkulator ubezpieczenia samochodu czy też ranking ofert - taki jak https://www.wowpolisa.pl/ranking-ubezpieczen-komunikacyjnych/0.html - przedstawia różne warianty, dzięki czemu jesteś w stanie wybrać najkorzystniejszy pod kątem ceny i swoich potrzeb.

Pierwszą składową takiego pakietu jest polisa OC. To jedyne ubezpieczenie obowiązkowe, które trzeba wykupić dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Ewentualne zaniedbania w tym zakresie oznaczają wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Polisa dotyczy sprawcy wypadku lub kolizji, chroniąc go przed ponoszeniem kosztów naprawy i wydatków związanych ze szkodami na zdrowiu kierowcy i pasażerów uszkodzonego auta. Ponieważ zakres polisy jest taki sam w każdym przypadku, przy wyborze ubezpieczenia OC można kierować się wyłącznie ceną.

Ubezpieczenie autocasco (AC) to z kolei polisa dobrowolna, z której skorzystasz, jeśli dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży twojego samochodu. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają rabaty przy zakupie kilku polis, warto zdecydować się na połączenie OC / AC.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie samochodu?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w przypadku OC możesz skupiać się tylko na najniższej cenie, gdyż ochrona zawsze ma zakres identyczny, zgodny z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawia to, że kalkulator OC jest bardzo przydatnym narzędziem - tym bardziej, że różnice cenowe w różnych towarzystwach mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Wybór AC wymaga natomiast sprawdzenia większej liczby szczegółów. Do najważniejszych parametrów zaliczają się:

  • suma ubezpieczenia - dopasowana do wartości pojazdu,
  • stała suma ubezpieczenia - opcja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wartość samochodu w dniu zawarcia umowy ubezpieczeniowej, a nie w dniu powstania szkody,
  • udział własny - kwota pokrywana z kieszeni właściciela auta podczas jego naprawy; można kupić AC bez udziału własnego, jednak wówczas składka jest wyższa,
  • franczyza integralna - kwota, od wysokości której ubezpieczyciel odpowiada za powstałą szkodę,
  • amortyzacja części - uzależnienie wysokości wypłaconego odszkodowania od zużycia części.

Warto zwrócić również uwagę na zapisy dotyczące rodzaju części stosowanych podczas likwidacji (oryginalne lub zamienniki) oraz typu serwisu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC?

Aby ustalić orientacyjną cenę ubezpieczenia dla swojego samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC. Propozycje poszczególnych towarzystw mogą różnić się o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Kupując ubezpieczenie OC online lub u doradcy, możesz także zdecydować się na bonusy, na przykład ochronę zniżek.

Artykuł sponsorowany, 27 lipiec 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu