PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Na czym polega nauka w liceum dla dorosłych?

Niektóre pełnoletnie osoby z pewnych względów nie mogły uczęszczać do szkoły średniej lub też jej ukończyć. Rozwiązaniem dla nich może być liceum zaoczne, dzięki któremu można zdobyć średnie wykształcenie.
 1. Liceum dla dorosłych – kto może do niego uczęszczać?
 2. Jak wygląda nauka w liceum dla osób dorosłych?
 3. Czy warto podjąć decyzję o nauce w liceum dla dorosłych?

W poniższym artykule odpowiemy na nurtujące pytania związane z nauką w liceum dla osób dorosłych.

Liceum dla dorosłych -kto może do niego uczęszczać?

Podjęcie nauki w liceum dla dorosłych jest możliwe dla osób, które mają ukończoną ośmioletnią szkołę podstawową, gimnazjum lub też zasadniczą szkołę zawodową. Dostanie się do tego rodzaju szkoły, nie wymaga żadnych rozmów kwalifikacyjnych lub egzaminów wstępnych – decyduje jedynie kolejność zgłoszeń. Jedyne czego należy przestrzegać to terminy związane z dostarczaniem niezbędnych dokumentów.

Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

Przede wszystkim, wiele zależy od trybu nauki, na jaki się zdecydujemy. Możliwe jest wybranie trybu stacjonarnego lub też zaocznego. Pierwszy z nich odbywa się najczęściej wieczorami w wybrane dni tygodnia, zaś drugi rodzaj, czyli liceum zaoczne – w sobotę i niedzielę.

Wszystkie przedmioty, które wchodzą w zakres obowiązkowych zajęć, dobierane są na podstawie wymagań programu nauczania sporządzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego też w planie nie może zabraknąć takich lekcji jak, m.in.:

 • matematyka,
 • język polski,
 • język obcy,
 • WOS,
 • historia,
 • chemia,
 • biologa,
 • fizyka,
 • geografia,
 • informatyka

Liceum ogólnokształcące dla dorosłych oferuje gruntowne przygotowanie do matury zarówno pisemnej jak i ustnej. Nauka trwa najczęściej 6 semestrów, czyli 3 lata.

Czy warto podjąć decyzję o nauce w liceum dla dorosłych?

Podjęcie decyzji o nauce w liceum dla dorosłych może być najlepszym rozwiązaniem, dla tych osób, które potrzebują wykształcenia średnio do zmiany stanowiska lub miejsca pracy. Czasem matura może być niezbędna do podjęcia dalszych kroków związanych z edukacją, np. rozpoczęcie szkoły policealnej czy też kursów oferowanych przez https://www.vademecum.nysa.pl/. Posiadanie świadectwa maturalnego jest również podstawowym kryterium przyjęcia na studia – niezależnie czy dzienne, czy też zaoczne.

Decydując się na liceum dla dorosłych, możemy poprawić nie tylko swoje CV, ale przede wszystkim własną samoocenę. W świecie, w którym matura często oznacza absolutne minimum, osoby, które jej nie posiadają, mogą czuć pewien niedosyt. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami poszczególnych szkół, by wybrać tę, która najbardziej nam pasuje. 

Artykuł sponsorowany, 24 luty 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu