PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Na czym polega zasada domniemania niewinności w polskim prawie karnym

Polskie prawo karne bazuje na wielu podstawach wynikających między innymi z Konstytucji, a jedną z nich jest domniemanie niewinności, które stosuje się do każdego oskarżonego, a nawet do osób, które umieszczono w areszcie z postawionymi zarzutami. Dowiedz się, jak działa domniemanie niewinności.

Czym jest domniemanie niewinności?

Samo domniemanie niewinności jest bardzo szerokim pojęciem. Wynika ono z 43 artykułu Konstytucji RP z 1997 r. Teoretycznie powinno ono dotyczyć każdej osoby fizycznej, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo. Samo domniemanie niewinności polega na wyjściu z założenia, że osoba, wobec której toczy się jakiekolwiek postępowanie lub takiej, która już została oskarżona, pozostaje niewinna aż do momentu zapadnięcia wyroku skazującego.

Teoretycznie, dopóki nie zapadł wyrok, ilość dowodów wobec danej osoby nie ma znaczenia i ma ona być uznawana za niewinną zarówno przez instytucje państwowe, a w tym urzędy i służby, jak również instytucje prywatne i inne osoby fizyczne. Niestety w praktyce występują liczne wątpliwości, o czym możesz przekonać się, wpisując w Google „adwokat Łódź prawo karne”, czy adwokat Warszawa z pytaniem o to zagadnienie – zawsze więc trzeba podejść do tego indywidualnie.

Jak działa domniemanie niewinności w praktyce?

W praktyce domniemanie niewinności polega na tym, że sąd, prokurator i inne instytucje nie powinny wyrabiać sobie zdania w sposób subiektywny, zanim jeszcze zapadnie wyrok. Osoba oskarżona lub taka, która jeszcze nie została postawiona w stan oskarżenia, nigdy nie może mieć obowiązku, by udowadniać swoją niewinność – ma być odwrotnie, a więc to prokuratura ma udowodnić winę, a sąd wydać wyrok dopiero po bezstronnym procesie, podczas którego przeanalizuje się wszystkie dowody w sposób obiektywny. Z tej zasady wynika inna zasada mająca duży wpływ na praktyczne funkcjonowanie prawa – jeśli dowody są wątpliwe, każda niejasność powinna być rozstrzygana na korzyść oskarżonego. Niestety w praktyce ze stosowaniem tej zasady może być różnie, więc mając problemy z prawem, warto szybko skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.

Domniemanie niewinności, a społeczeństwo

Samo domniemanie niewinności nawiązuje też do konsekwencji społecznych. Ma ono za zadanie chronić osoby oskarżone przed ostracyzmem społecznym wynikającym z samych podejrzeń, które jeszcze nie zostały potwierdzone wyrokiem skazującym. Na to jednak żadne instytucje państwowe nie mają wpływu.

Artykuł sponsorowany, 25 wrzesień 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu