PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Opieka nad seniorem – jak poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami?

Opieka nad seniorem to odpowiedzialne zadanie; osoby, które pracują w tym zawodzie doskonale wiedzą, że każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Z większością z nich można sobie jednak bez problemu poradzić – wystarczy odpowiednie przygotowanie.

Podstawowe potrzeby seniora: fizjologiczne i bezpieczeństwa

Osoby starsze mają dwa podstawowe rodzaje potrzeb, które opiekun osób starszych powinien starać się zaspokoić – są to potrzeby fizjologiczne i potrzeba bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o potrzeby fizjologiczne, mowa m.in. o zapewnieniu jedzenia i picia, ale także – o dbaniu o higienę czy ciepło. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w cięższym stanie (fizycznym lub psychicznym). Opieka nad osobami starszymi wymaga zatem zazwyczaj zrobienia zakupów, przygotowania posiłku, dopilnowania, by senior przyjął niezbędne lekarstwa, jak i również – wietrzenia mieszkania i dbania o właściwą temperaturę.

Jeśli chodzi z kolei o potrzebę bezpieczeństwa, to senior powinien być pewien, że – niezależnie od pory dnia czy nocy – w razie potrzeby otrzyma niezbędną pomoc. Więcej o tym, jak zaspokajać potrzeby osób starszych, o czym warto pamiętać i jakie wyzwania czekają opiekunów, można przeczytać w specjalnym poradniku na stronie https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/.

Dokładny zakres obowiązków opiekunka osób starszych ustala na ogół z rodziną seniora. Zazwyczaj jednak większość z nich jest wymieniona w ogłoszeniu o pracę.  

Aby zadbać o seniora, opiekun musi najpierw zadbać o siebie

Codzienne wyzwania w opiece nad osobą starszą mogą przyjąć różną postać. Z tego względu ważne jest, by opiekunka osób starszych dokładnie zapoznała się ze swoimi obowiązkami i była przygotowana na różne scenariusze. Warto jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza na początku – jest zwrócenie się o wyjaśnienie pewnych kwestii lub o pomoc, np. ze strony rodziny seniora.

Opiekunka osób starszych powinna mieć również świadomość, że aby w pełni zadbać o potrzeby seniora musi najpierw zadbać o swoje podstawowe potrzeby – w tym snu, właściwej diety, ruchu czy wreszcie – odpoczynku. Tylko wtedy będzie mieć siłę na mierzenie się z codziennymi obowiązkami i wyzwaniami.

Artykuł sponsorowany, 03 marzec 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu