PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Opiekunka osób starszych – 3 najczęściej powielane mity

Opiekunka osób starszych ma za zadanie zajmować się seniorem oraz wspierać go w codziennym życiu. Jest to stosunkowo nowy zawód, a zakres obowiązków wykonujących go osób bywa bardzo zróżnicowany – zależy bowiem od stanu zdrowia oraz indywidualnych wymagań poszczególnych podopiecznych. Wokół pracy opiekunki narosło sporo mitów, które często niewiele mają wspólnego z rzeczywistą pracą w opiece osób starszych. Oto 3 najczęściej powtarzane, błędne twierdzenia.

Mit nr 1: opiekunka osób starszych to tylko kobieta

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat pracy w opiece osób starszych. Trzeba przyznać, że rzeczywiście, zdecydowana większość osób pracujących w tym zawodzie to kobiety, aczkolwiek nie brakuje także mężczyzn, którzy doskonale sprawdzają się w roli opiekunów. Kobiety z reguły lepiej radzą sobie z zajmowaniem się domem, opieką nad seniorkami oraz są postrzegane jako bardziej opiekuńcze.

Panowie są natomiast poszukiwani głównie do opieki nad osobami starszymi tej samej płci. Seniorzy znacznie lepiej pod względem psychicznym  znoszą bowiem sytuacje, kiedy przy czynnościach higienicznych asystują im mężczyźni. Opiekunowie osób starszych doskonale sprawdzają się także przy wykonywaniu zadań wymagających większej siły fizycznej, takich jak zajmowanie się seniorami z nadwagą lub otyłością. Z reguły lepiej pod względem emocjonalnym znoszą także rozłąkę z rodziną.

Mit nr 2: opiekunka osób starszych to służąca

Zadaniem opiekunki osób starszych jest nie tylko zajmowanie się seniorem i wspieranie go w codziennych czynnościach. Do jej podstawowych obowiązków należy bowiem także dbanie o dom, przygotowywanie posiłków, planowanie zakupów oraz aktywizowanie seniora. Należy jednak podkreślić, że opiekunka osób starszych nie pracuje jako służąca, a jej zadaniem nie jest wyręczenie podopiecznego we wszystkim.

Opiekunka osób starszych ma wspierać seniora w codziennych czynnościach, a zakres oferowanej przez nią pomocy uzależniony jest od stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej seniora. Wśród podopiecznych opiekunek znajdują się także osoby w pełni sprawne, które potrzebują jedynie niewielkiej pomocy, gdyż większość czynności są w stanie wykonywać samodzielnie. Opiekunka osób starszych ma zachęcać seniora do aktywności oraz wykonywania czynności, na które pozwalają mu stan zdrowia oraz zalecenia lekarza.

Mit nr 3: opiekunka osób starszych zajmuje się seniorami porzuconymi przez rodzinę

To bardzo często powtarzany i w większości przypadków całkowicie nieprawdziwy mit. Opiekunka osób starszych jest zatrudniana głównie w sytuacji, kiedy najbliższa rodzina seniora z powodów życiowych nie może samodzielnie o niego zadbać – dorosłe dzieci zwykle mają własne rodziny i pracują, przez co nie mogą być obecni przez 24 godziny przy swoim starszym rodzicu.

Dzieci i bliscy regularnie jednak odwiedzają seniora, oczekują od opiekunki bieżących informacji na temat jego stanu zdrowia oraz samopoczucia i starają się w miarę własnych możliwości być obecnymi w życiu starszej osoby. Zatrudniona przez nich opiekunka osób starszych, obecna na miejscu przez 24 godziny na dobę, jest w stanie zaoferować seniorowi nie tylko niezbędną mu pomoc, ale także towarzystwo, które jest ważne dla jego komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia.

W przygotowaniu artykułu pomogła ATERIMA MED – agencja opiekunek w Niemczech.

Artykuł sponsorowany, 14 listopad 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu