PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Paleciak elektryczny - poznaj jego wady i zalety!

Czy wiesz czym jest paleciak elektryczny? Ten wydajny, a jednocześnie nieskomplikowany i łatwy w obsłudze pojazd jest często wykorzystywany w magazynach oraz na sklepowych halach. Warto wiedzieć, że nie sprawdzi się jednak w każdych warunkach i jak każde urządzenie posiada również swoje wady. Chcesz poznać największe zalety i wady elektrycznych paleciaków? Zapraszamy do lektury!

Paleciaki elektryczne to inaczej wózki paletowe elektryczne - czyli jak sama nazwa wskazuje - urządzenia przeznaczone do transportowania palet. Ich pierwowzorem były takie jak tutaj - proste, pozbawione napędu wózki paletowe ręczne. Jednak z czasem, gdy palety stawały się coraz cięższe, ich ilość coraz większa, kwestia wydajności w pracy zaczęła odgrywać kluczową rolę.
Pozbawione napędu urządzenia zaczęły z czasem być wypierane z rynku przez wydajniejsze paleciaki elektryczne. Obecnie, każdy przedsiębiorca, właściciel magazynu czy sklepu ma możliwość wyboru spomiędzy paleciaków ręcznych a elektrycznych, urządzenia, które najlepiej będzie spełniało jego wymagania i oczekiwania.

Rodzaje paleciaków elektrycznych

O ile pośród wózków ręcznych trudno wyróżniać szczególne typy i rodzaje urządzeń, o tyle paleciaki elektryczne są zróżnicowane pod względem budowy (oraz możliwości). Wyróżnia się:

  • paleciaki elektryczne prowadzone;
  • paleciaki elektryczne z podestem dla operatora;
  • paleciaki elektryczne z miejscem dla operatora;
  • paleciaki elektryczne z masztem.

Zostały one zaprojektowane i wyprodukowane tak, aby jeszcze lepiej radzić sobie z pracami o różnego typu intensywności.
Warto jednak przejść do meritum sprawy, czyli tego, jakie są główne zalety wózków paletowych z napędem.

rodzaje-paleciakow-elektrycznych

Zalety paleciaków elektrycznych

Dobrze dobrany paleciak elektryczny może znacząco ułatwić codzienna pracę związaną z rozładunkiem oraz składowaniem ładunków, kompletacją i załadunkiem zamówień czy po prostu transportem wewnętrznym pomiędzy poszczególnymi stanowiskami w firmie.
Jakie znaczące zalety posiada paleciak elektryczny, tak iż warto wybrać właśnie tego rodzaju sprzęt?
1. Praca na paleciaku elektrycznym nie wymaga użycia siły. Jako, że wózek posiada napęd, argument ten może wydać się oczywisty, jednak w przypadku konkurowania z wózkami paletowymi ręcznymi - napęd jaki się jako zdecydowany atut.
Obsługa urządzenia jest bezwysiłkowa, dzięki czemu z łatwością poradzą sobie z nią także pracownicy o mniejszej tężyźnie fizycznej.
2. Elektryczny napęd zastosowany w wózkach nie jest kwestią przypadku. Dzięki niemu urządzenia mogą być wykorzystywane bez ryzyka nawet w zamkniętych pomieszczeniach (w przeciwieństwie do wózków spalinowych nie emitują niebezpiecznych spalin). Ponadto, elektryczny silnik zapewnia duży komfort pracy, gdyż jest cichy.
3. Obsługa wózków paletowych elektrycznych jest prosta. Paleciak elektryczny jest niewielkim urządzeniem o dość ograniczonych możliwościach i zakresie działań. W ramach obsługi wystarczy zapamiętać na czym polega unoszenie oraz opuszczanie wideł, a także jak uruchomić i wprawić maszynę w ruch. Elektryczne paleciaki są zdecydowanie dużo łatwiejsze w obsłudze niż wielkogabarytowe wózki terenowe czy ładowarki.
4. Niewielkie rozmiary paleciaków elektrycznych to także ich niekwestionowany atut. Dzięki temu wózki paletowe elektryczne mogą z powodzeniem być wykorzystywane nawet na niewielkich powierzchniach sklepowych: pomiędzy regałami, w wąskich sklepowych alejkach i korytarzach.
Ponadto, obecność elektrycznych paleciaków nie zakłóca i nie koliduje np. z ruchem pieszych (klientów sklepu/ pracowników magazynu itp).
5. Kolejny atut to niska cena elektrycznych paleciaków. Koszty zakupu nowego firmowego wózka paletowego z napędem rozpoczynają się od ok. 20 tysięcy złotych. Jest to kwota zdecydowanie niższa niż w przypadku wyboru wózka widłowego czołowego.
A jeżeli kwota 20 tysięcy wciąż wydaje się zbyt duża, istnieje także możliwość zakupu używanego sprzętu. Atrakcyjne oferty na używane paleciaki znajdziesz np. tutaj.
6. Konstrukcja oraz mechanizmy zastosowane w elektrycznych paleciakach sprawiają, że nie wymagają one częstych napraw (a jeśli już, to nie są to naprawy kosztowne). Wózki paletowe z napędem elektrycznym cechuje długa żywotność.
7. Także z uwagi na budowę i nieskomplikowaną konstrukcję paleciaki elektryczne należą do grupy urządzeń objętych dozorem ograniczonym, co oznacza, że rzadziej muszą przechodzić przeglądy i badania.
Aby jednak nie było tak kolorowo, przejdźmy do kwestii omówienia wad, jakie posiadają elektryczne paleciaki.

zalety-paleciakow-elektrycznych

Wady paleciaków elektrycznych

Jak każde urządzenia, paleciaki elektryczne posiadają też pewne wady czy ograniczenia, o których warto wiedzieć.
1. Elektryczne paleciaki mają ograniczony udźwig. Oczywiście, wraz z zastosowaniem napędu w paleciakach zwiększył się także ich udźwig. Jednak nadal paleciaki elektryczne nie są w stanie unieść ładunków takich, jak robią to, takie jak np. tutaj - wózki widłowe elektryczne.
2. Pomimo wprowadzenia wielu zmian (np. zastosowania masztów do paleciaków elektrycznych) urządzenia te nadal mają ograniczone możliwości unoszenia ładunków. Maksymalna wysokość unoszenia w nowocześniejszych paleciakach elektrycznych może sięgać do kilku metrów wzwyż.
3. Cena paleciaka z elektrycznym napędem jest niższa niż koszt zakupu wózka widłowego, ale wciąż wyższa niż cena paleciaka ręcznego. I w tym przypadku - raczej nie ma szans i możliwości na zmianę tego stanu rzeczy. Paleciak elektryczny jest jednak bardziej skomplikowany i zastosowano w nim więcej układów niż w tradycyjnym wózku ręcznym, przez co jego cena automatycznie wzrosła.

Podsumowanie

podsumowanie-paleciak-elektryczny

W powyższym artykule przedstawiliśmy obiektywnie i rzeczowo główne wady i zalety paleciaków elektrycznych, zebrane na podstawie dotychczasowych doświadczeń oraz obserwacji.
Chcesz wiedzieć więcej na temat opisywanych urządzeń? Przeczytaj artykuł: Paleciak elektryczny - zobacz, czy warto go kupić!, który znajdziesz tutaj. Natomiast jeśli szukasz elektrycznego paleciaka dobrej jakości, polecamy sprawdzić na: www.toyota-widlowe.pl/29-wozki-paletowe-elektryczne.

Artykuł sponsorowany, 18 marzec 2020
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu