PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Podsumowanie zawodowe w CV – co to jest i jak je napisać?

Czy zdarzyło Ci się już usłyszeć o podsumowaniu zawodowym w CV? Wiesz, co to takiego? Jeśli nie, to bez obaw, już śpieszymy z odpowiedzią.

Podsumowanie zawodowe w CV to krótki akapit, znajdujący się na początku życiorysu, podkreślający umiejętności, doświadczenie oraz cele zawodowe osoby poszukującej pracy. Umieszczenie podsumowania zawodowego w CV umożliwia rekruterom szybki wgląd w Twoje kompetencje przed dokładniejszym zapoznaniem się z podaniem o pracę. Co to oznacza? Dla Ciebie zwiększenie szansy na przejście do dalszego etapu rekrutacji, dla rekrutera ułatwienie pracy. Win-win.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak napisać podsumowanie zawodowe, które zainteresuje pracodawcę, gdzie powinno się ono znaleźć w Twoim dokumencie oraz jak stworzyć takie podsumowanie, które wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

Gdzie zapisać podsumowanie zawodowe?

Notatka z podsumowaniem zawodowym zazwyczaj znajduje się tuż pod danymi kontaktowymi lub obok nich, koniecznie nad treścią „właściwą” życiorysu (doświadczenie, umiejętności itd.). Daje to osobom odpowiedzialnym za rekrutację wgląd w kompetencje kandydatów, zanim zagłębią się w dalszą lekturę CV.

Wielu z nas należy do wzrokowców, stąd tak ważne jest właściwe umiejscowienie Twojego podsumowania zawodowego w życiorysie. Im szybciej „wpadnie w oko” rekruterom, im zgrabniej podkreślisz w nim najważniejsze informacje, tym lepiej dla Ciebie i Twojej kandydatury. Warto o tym pamiętać już na samym początku, wybierając szablon CV. Postaw na taki design, który sprawi, że Twoje podsumowanie zawodowe znajdzie się w widocznym dla rekrutera miejscu.

Podsumowanie zawodowe – co zapisać?

Jak sugeruje to nazwa, „podsumowanie zawodowe” zawiera informacje o Twoim dotychczasowym doświadczeniu. Powinno składać się z 3-4 zdań, w których zamieścisz odpowiedzi na pytania:

  • Kim jesteś?
  • Jak długo pracujesz w zawodzie?
  • Jakie są Twoje umiejętności i kwalifikacje?
  • Jaki jest Twój cel zawodowy?

Opisz krótko, kim jesteś w kontekście zawodowym i jak długo pełnisz tę rolę. W przypadku dużego doświadczenia w różnych branżach skup się na tej, która jest związania ze stanowiskiem, na które obecnie aplikujesz. Przykładowo, starając się o pracę w administracji, nie musisz pisać, że masz doświadczenie w pracy fizycznej.

Nie zapomnij wspomnieć o umiejętnościach i/lub kwalifikacjach, które stanowią podstawę Twojej zawodowej sylwetki. Opcjonalnie możesz także zapisać swój cel zawodowy.

Przykład:

Grafik z 8-letnim doświadczeniem w tworzeniu cyfrowych oraz analogowych kampanii dla ponad 100 marek. Jestem specjalistą w zakresie projektowania graficznego oraz produkcji. Doskonale odnajduję się w nowych, innowacyjnych projektach, gdzie mogę nadzorować powstawanie nowych kampanii. Pragnę rozwijać swoje portfolio w zakresie usług cyfrowych.

Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe?

Podstawą jest tutaj dobór najbardziej istotnych informacji, które od razu przykują uwagę rekrutera. Pisząc podsumowanie zawodowe, warto zatem myśleć w kategoriach „reklamy” swojej kandydatury. Na przykład, wyobraź sobie, że spotykasz pracownika HR i masz jedynie 30 sekund, aby mu się zaprezentować. Co powiesz? To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać, prawda?

Kiedy zastanawiasz się, jakie informacje umieścić w swoim podsumowaniu zawodowym i nie masz pojęcia, co wybrać, zacznij od wypisania swoich mocnych stron. Zaraz potem przejdź do doświadczenia oraz zawodowych osiągnięć, które są dla Ciebie z jakiegoś powodu wyjątkowe. Następnie, kierując się opisem zawartym w ogłoszeniu o pracę, określ, jaką wartość możesz wnieść do firmy. 

Język w podsumowaniu zawodowym

Możesz pomyśleć teraz „Serio? Ta malutka sekcja składa się z tylu złożonych elementów?” A jednak, w przypadku dużej konkurencji na rynku pracy to właśnie detale decydują o zdobyciu wymarzonego stanowiska. Z tego też powodu pisząc podsumowanie zawodowe w CV, warto jest zwrócić uwagę na język. O co konkretnie chodzi? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Pamiętaj, aby zawsze stosować odpowiednie słowa kluczowe. Będą to zwroty, które zawarte są w profilu kandydata w ogłoszeniu o pracę. Oprócz tego nigdy nie używaj trybu przypuszczającego np. opisując swój cel zawodowy:

Dobrze: Pragnę rozwijać swoje portfolio w zakresie usług cyfrowych.

Źle: Pragnąłbym rozwijać swoje portfolio w zakresie usług cyfrowych.

Po zapisaniu całego podsumowania zawodowego dokładnie je przeczytaj i popraw ewentualne literówki czy inne błędy.

Warto wiedzieć:  Podsumowanie zawodowe to w gruncie rzeczy odpowiedź na pytanie: "Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?". Spróbuj pisać je właśnie z takiej perspektywy.

Po co mi podsumowanie zawodowe w CV?

Podsumowanie zawodowe nie jest sekcją obowiązkową. Nie musisz go zapisywać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dużej konkurencji w danej branży, każdy pozytywny wyróżnik jest na wagę złota i może być furtką do dalszej kariery.

W dużych korporacjach rekruterzy czytają nawet setki CV w ciągu jednego tygodnia. Jaki z tego wniosek? Dobre podsumowanie zawodowe może być tym, czego potrzebujesz, aby wyróżnić się z tłumu i zdobyć pracę marzeń. Tego Ci życzymy!

Artykuł sponsorowany, 30 listopad 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu